HAİNLER VATANLARINI 1 DOLARA SATTILAR | Bandırmanın Sesi
İndirimli Tatil
foto-deniz1

HAİNLER VATANLARINI 1 DOLARA SATTILAR

Paylaş
 
google haberlerde takip et
Gümrük ve Ticaret Bakanlığının Esnaf ve Sanatkârları bilgilendirme toplantısı Balıkesir’de yapıldı.

Vali Ersin Yazıcı, Balıkesir esnaf ve sanatkârlarına yönelik bilgilendirme toplantısına katıldı.
Toplantıya Vali Ersin Yazıcı, Gümrük Ticaret Bakan Yardımcısı Fatih Çiftçi, Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Dinçer Orkan, Esnaf ve Sanatkârlar Genel Müdürü Necmettin Erkan, Balıkesir Ticaret İl Müdürü Nuray Paköz, BESOB Başkanı Fehmi Erdem ile esnaf oda başkanları ve esnaflar katıldı. Toplantının ardından, Gümrük ve Ticaret Bakan Yardımcısı Fatih Çiftçi, Vali Ersin Yazıcı’yı makamında ziyaret etti.

ÜST LİMİT 200 BİN LİRA
Düzenlenen bilgilendirme toplantısında bir konuşma yapan Gümrük ve Ticaret Bakan Yardımcısı Fatih Çiftçi, esnafın hak ve adalet için gerektiğinde Ahi Evran, Şeyh Edebali, Fatih Sultan Mehmet ve Çanakkale Ruhu olmak demek olduğunu vurguladı. Çiftçi, sözlerini şöyle sürdürdü: “Topluma, girişimciliği öğreten, sermayeden ziyade emeğine ve sanatına güvenen, Türk ticaret hayatını ayakta tutup buna zemin oluşturan esnaf ve sanatkârlarımızdır. Esnaflık yapmak, emek ve piyasa arasındaki boşluğu kapatmak, yeni iş yaratmak, mevcut işi geliştirmek, büyütmek, piyasaya yeni mal ve hizmet sunmaktır.” dedi. Çiftçi, esnafın kısıtlı sermayelerine karşın alın terleri ve göz nurları ile günümüz dünyasının zorlu iktisadi koşullarına uyum sağlamaya çalıştığına değinerek; “Bakanlığımızın bu noktadaki rolü, toplumumuzun bel kemiğini oluşturan esnafımızın omuzlarındaki yükü bir nebze olsun azaltmaktadır. Esnaf ve sanatkârlarımızın hem yuvalarının bacası tütsün hem de ekmek kapıları açık kalsın diye sağlanan kredi ve destek sistemimiz şimdiye dek görülmemiş boyutlara ulaşmıştır. 2002’de yıllık yüzde 47’nin üzerinde olan esnaf kredilerinin faiz oranını yüzde 4’lere, 5’lere indirdik. Sübvansiyon oranını yüzde 20’den yüzde 50-100’e çıkarttık. 2002’de sadece 5 bin lira olan bu kredinin üst limitini 200 bin liraya yükselttik.” dedi.

ESNAF VE SANATKÂRA 24 MİLYAR LİRA DESTEK
Şubat ayı sonu itibariyle esnaf ve sanatkâra, TESKOMB aracılığıyla ya da Halk Bankası’ndan sağlanan destek miktarının 24 milyar lirayı aştığının ve bu kredilerden yararlanan esnaf sayısının bugün 450 binden fazla olduğunun altını çizen Çiftçi, “Yine esnaf ve sanatkârımıza Halk Bankası aracılığıyla faizsiz krediler sağladık. Terörden etkilenen esnafımıza sağlanan kredilerden tutun, on binlerce esnaf ve sanatkârımızın faydalandığı 30 bin liralık krediye, ustalık esnaf ve sanatkârlara verilen kredilerden geleneksel mesleklerde faaliyet gösteren esnafımıza sağlanan krediye, KOSGEB’in 50 bin liralık kredisinden genç girişimci esnaf ve sanatkârımıza sunulan kredilere kadar birçok faizsiz krediyi esnaf ve sanatkârlarımızın yararına sunduk.” dedi.

ESNAFA KOLAYLIKLAR SAĞLANDI
Gümrük ve Ticaret Bakanlığı olarak “Güçlü esnaf güçlü ekonominin teminatıdır” sloganıyla yola çıktıklarını aktaran Çiftçi, “29 yaşını doldurmamış genç esnaf ve sanatkârlarımız için faaliyete başladıkları takvim yılından itibaren üç vergilendirme dönemi boyunca elde ettikleri kazançlarının 75 bin liraya kadar olan kısmını gelir verisinden istisna tuttuk. Ticari araç yenilemede bir sefere mahsus ulaştırma sektöründeki esnafımızdan ÖTV almadık. Basit usule tabi vergi mükelleflerinin ticari kazançlarının yıllık 8 bin lirasına kadar olan kısmını gelir vergisinden müstesna hale getirdik. Esnaf ve sanatkârların emekli maaşlarında yüzde 10 artış gerçekleşti. Vergisini düzenli ödeyen esnaf ve sanatkârlara 5 puanlık indirim sağlandı.” dedi.

KENDİNİ 1 DOLARA SATAN HAİNLER
Esnaf ve sanatkârların ekonominin temel taşlarından biri olduğunu dile getiren Vali Ersin Yazıcı ise, “Sizler olmadan, sizler yaşamınıza devam etmeden Türk ekonomisi büyüyemez, gelişemez. Sanayimiz de gelişecek ama esnafımız olmadan olmaz. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı ile tüm bakanlıkların sizlere sağlamış olduğu imkânları sonuna kadar kullanın.  Bugünlerde daha doğrusu 15 Temmuz’dan bu yana ülkemizin yaşadığı bir problem var. Hepiniz içindesiniz. Zaman zaman işlerinizle ilgili şikâyetlerinizi dile getiriyorsunuz, kazançlarınızla ilgili şikâyetlerinizi dile getiriyorsunuz. 15 Temmuz’da kendini 1 dolara satan hainlerin bir kalkışması oldu, bastırdık. Hainler vatanlarını 1 dolara sattılar. Farkındaysanız 2 yıla yakın devam eden bir süreç var. Öncelikle o hainler o gece başarılı olamayıp, ülkemizi parçalayamayıp, iç savaşa sürükleyemedikleri için o hainler ve arkalarındaki diğer hainler ülkenin özellikle ekonomisiyle oynamaya, ekonominin ayarlarını bozmaya, sizlerin düzenini bozmaya çalışıyorlar. Bunu hepimiz görüyoruz. Ordumuz dimdik ayakta. Esnafımız da dimdik ayakta olmalı.  Sizlerin sorunlarınızın, sıkıntılarınızın olduğunu biliyorum. Ama sizin sorunlarınızı başka bir ülkeden gelecek birileri çözmeyecek. Hep birlikte çözeceğiz. Ağlamadan, sızlamadan. Büyük hedeflere hep birlikte gideceğiz. Denizler, damlalarla oluşuyor. O denize herkes bir damla olacak. Ağlamak bize yakışmaz.” dedi.

Bir önceki yazımız olan BANDIRMA'DA DEPREM HABERLERİ SON DAKİKA! başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

  Sosyal   Medyada   Paylaşın
gulez

Güncel Bandırma Haberleri

Teknik Destek ve Reklam Yönetimi Kutlu Creative tarafından sağlanmaktadır.