GÜREŞÇİLER ÖDÜLLERİNİ ŞEHİT AİLELERİNE BAĞIŞLADI | Bandırmanın Sesi
REKLAM
foto-deniz1

GÜREŞÇİLER ÖDÜLLERİNİ ŞEHİT AİLELERİNE BAĞIŞLADI

Paylaş
 

Yağlı Güreş Düzenleyen Kentler Birliği, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi, Karesi Belediyesi’nin düzenlediği Türkiye Güreş Federasyonu’nun katkı sağladığı “Başpehlivanlar Şehitler İçin Kol Bağlıyor’ kapalı salon kış güreşleri ikinci kez yapıldı. Salon güreşinin başpehlivanı İsmail Balaban, kürsüye çıkarak asker selamı verdi ve salonda güreşen tüm güreşçilerin aldıkları ödülleri şehit ailelerine bağışladıklarını açıkladı.

Kırkpınar’ın ilk 16’sının er meydanına çıktığı güreşler, 20 Şubat Salı günü saat 17.00’da Kurtdereli Spor Salonu’nda gerçekleştirildi. Pehlivanların güreşlerini daha yakından izleme şansı bulan güreşseverler salonu hınca hınç doldurdu. Güreşlere, yağlı güreş düzenleyen 127 belediye başkanı ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Geleneksel Türk Yağlı Güreşleri’nin sürekliliğini sağlamak ve yağlı güreşleri 12 aya yayma noktasında önemli bir adım olan bu organizasyon ile geleneksel değerlerin kuşaktan kuşağa aktarılması, yeni neslin güreşe olan ilgisinin arttırılması, Koca Yusuf, Adalı Halil, Sabri Acar ve Cihan Pehlivanı Kurtdereli Mehmet Pehlivan gibi Türkiye ve dünyaya mal olmuş güreşçilerin yetiştirilmesi için salon güreşleri başlatıldı.

ŞEHİTLERİMİZE RAHMET DİLİYORUM
Kapalı Salon Yağlı Güreşleri’nin açılışında konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı ve Yağlı Güreş Düzenleyen Kentler Birliği Başkanı Zekai Kafaoğlu Afrin’de çarpışan Mehmetçiklere başarılar diledi. Kafaoğlu şunları söyledi:
“Dün Çanakkale’de, Sarıkamış’ta, Kut’ülAmare’de, Medine ve Kudüs müdafaalarında, Dumlupınar’da, Kıbrıs’ta, terörle mücadelede destan yazdığımız nice yerlerde, 15 Temmuz gecesi tüm yurtta milletçe bayrağımızı dalgalandırmış, kahramanlık destanları yazmıştık. Şimdi de kahraman askerlerimiz önce Cerablus’ta, El Rai’de, Bab’da, yani Fırat Kalkanı Harekatında, şimdi de Zeytin Dalı Operasyonunda İdlib’de, Afrin’de, Kuzey Irak’taki operasyonlarda canını ortaya koyarak mücadele etmektedir.Rabbim bu ülkenin ve milletin huzuru, güvenliği, geleceği için mücadele eden tüm güvenlik güçlerimizin yar ve yardımcısı olsun. Her şehidimiz ve her gazimiz, bu toprakların vatanımız olduğunu tekrar tekrar tescil eden birer mühürdür. Bu vesile ile tüm şehitlerimize Allah’tan rahmet, yakınlarına ve milletimize başsağlığı, gazilerimize sıhhatler diliyorum.

ANADOLU TOPRAKLARI PEHLİVANLARIN MEMLEKETİ OLDU
Anadolu toprakları pehlivanların, efelerin, yiğitlerin Mehmetlerin harman olduğu, milli ve manevi duyguların en üst seviyede yaşandığı topraklar olarak tarihin her döneminde öne çıkmıştır. Bugün bu ülkenin yiğit pehlivanları yine ülkemizin birliğine ve bütünlüğüne kastedenlerin önünde bir dağ gibi duran kahraman Mehmetçiklerine destek olmak ve aziz şehitlerimizi anmak için burada kol bağlayacaklar. Birliğiyle, beraberliğiyle, tüm dünyaya nam salmış Türk Milletinin asil duruşuna ve dayanışmasına bir kez daha şahitlik etmenin haklı gururunu yaşayacağız.

BİZİ BİRBİRİMİZE KENETLEYECEK
Ata sporumuz Yağlı Güreşleri milli ve manevi değerlerin bilincinde ulusal ve uluslararası düzeyde yaşatmak ve geliştirmek için attığımız her adım, bu ülkenin öz kültürüne sahip çıkmak adına düzenlenen her organizasyon bizi bir kez daha birbirimize kenetleyecektir.Milli birlik ve beraberliğe en çok ihtiyaç duyduğumuz bu günlerde bu güzel organizasyonun hayırlara vesile olmasını diliyor, pehlivanlarımıza kuvvet, Mehmetçiğimize muvaffakiyetler diliyorum.”

**
ZAFER İNANANLARINDIR
Türkiye Güreş Federasyonu Başkanı Musa Aydın ise ata sporu yağlı güreşlerin birlik ve beraberliğin sembolü olduğunu söyledi. Aydın şunları kaydetti:
“Bizler bütün dünyaya adaleti, hoşgörüyü, sevgiyi ve kardeşliği hakim kılmış bir milletiz. Bizim ne Suriye’nin ne de hiçbir ülkenin bir karış toprağında gözümüz yoktur. Zeytin Dalı Operasyonu ülkemizin sınırlarına, 80 milyon milletimize göz diken ve o bölgedeki insanlarımızı rahatsız eden teröristlere karşı başlattığımız bir harekettir. Bundan dolayı bizler güreş ailesi olarak bu Zeytin Dalı Hareketini destekliyoruz. Bu ülkede yaşayan; batılısıyla, doğulusuyla, güneylisiyle, kuzeylisiyle 80 milyon Türk Milletinin tek vücut halinde Afrin’deki Mehmetçiğimizi desteklemelerini bekliyoruz. Ayrıca NATO üyesi, müttefik dost ülkelerin ve İslam ülkelerinin de bu haklı mücadelemizde bizlerin yanında olmalarını bekliyoruz. Buradan, Balıkesir’den, Kurtdereli Spor Salonu’ndan Afrin’deki Mehmetçiğimize selam olsun. Allah yar ve yardımcıları olsun, Allah zaferle dönmelerini nasip etsin. Başta Afrin’deki şehitlerimiz başta olmak üzere; tüm şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyorum. Yakınlarına ve 80 milyon Türk Milletinin de başı sağolsun, zafer inananlarındır.”

**
TÜM MEHMETÇİKLERİMİZİ SELAMLIYORUZ
Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan da yağlı güreşlerin önemine değinerek, Afrin’deki operasyonda Mehmetçiklerin yanında olduklarına vurgu yaptı. Gürken şunları ifade etti:
“Türk Milletinin dirliği ve birliği için, bu toprakları kanlarıyla, canlarıyla bize vatan yapan evlatlarımızın geleceği, bekası için, vatanın bölünmez bütünlüğü için Afrin’de, sınır ötesinde hain terör örgütlerine karşı kahramanca savaşan tüm Mehmetçiklerimizi Kuvayi Milliye şehri Balıkesir’den sevgiyle, saygıyla selamlıyoruz. Vatanı korumak için, milletin bekası için, gözünü kırpmadan can veren şehitlerimize Cenab-ı Allah’tan rahmet, gazilerimize şifalar diliyoruz. Terör örgütlerimizle savaşan Mehmetçiklerimizin Allah ayaklarına taş dahi değdirmeden evlerine, vatanlarına, analarına, babalarına kavuşmasını nasip etsin.

YAĞLI GÜREŞİN GELİŞMESİ İÇİN ÇALIŞACAĞIZ
Türk’ün ata sporu olan yağlı güreşin, aldığımızdan daha iyi bir şekilde, geleneklerine, göreneklerine dokunmadan, ama onları daha çok muhafaza ederek bizden sonraki nesillere de yaşatmak amacıyla, evlatlarımızın, çocuklarımızın, torunlarımızın da yağlı güreşi aynı bizler gibi sevmeleri amacıyla tüm belediyelerimiz bir araya gelerek Yağlı Güreş Düzenleyen Kentler Birliği’ni kurduk.İnanıyorum ki Kurtdereli’nin o olağanüstü güzel sözünü yüreğinde hisseden her yağlı güreş pehlivanı çayıra çıkarken, ‘Ben güreşirken arkamda Türk Milleti’nin olduğunu düşünürüm” diyen Kurtdereli gibi yüreği titreyerek Hz. Hamza’dan bu yana dualı çayıra böyle çıkmaktadır. Birliğimize gönül, katkı, destek vermiş bütün belediyeler; bilesiniz ki güreşimizin ilelebet payidar kalması için, bundan sonra yetişecek güreşçilerimizin, pehlivanlarımızın tıpkı Kel Aliço gibi, Koca Yusuf gibi, Kurtdereli gibi aslan parçaları olması için elimizden geleni yapmaya devam edeceğiz.”

**
KİMSEYE VERİLECEK BİR ÇAKIL TAŞI DAHİ YOK
Vali Ersin Yazıcı da Afrin’e düzenlenen sınır ötesi harekatta Mehmetçiklere muzafferiyetler diledi. Vali Yazıcı şunları söyledi:
“Güzel ve anlamlı bir organizasyon için bir aradayız. Ben Afrin Harekatında bulunan Kahraman Ordumuza Balıkesir adına muzafferiyetler diliyorum. Allah’ın izniyle bu ülke PKK ve benzeri düşüncede olan, toprağımıza kast eden, birliğimize kast eden hiçbir hain girişime ve onun destekçilerine fırsat vermeyecektir. Biz bu Kuvayi Milliye şehrinden, şehrimiz adına, hemşehrilerim adına şunu ifade etmek isterim ki; hiç kimseye, ama hiç kimseye verilecek bir çakıl taşımız dahi yoktur.”

***
TÜRK’ÜN GÜCÜNÜ BİR KEZ DAHA HATIRLATTIK”
“Başpehlivanlar Şehitler İçin Kol Bağlıyor” kapalı salon kış güreşleri bu yılda güreşseverleri mutlu ettiğini belirten Karesi Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, “Afrin’de Zeytin Dalı operasyonu ile Kurtuluş Savaşı’ndan sonraki en büyük istiklal ve istikbal mücadelesini verdiğimiz bugünlerde; Gençlik ve Spor Bakanlığı, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi, Türkiye Güreş Federasyonu, Yağlı Güreş Düzenleyen Kentler Birliği ve Karesi Belediyesi ev sahipliğinde kapalı salon kış güreşlerimizi gerçekleştirdik. Nefes kesen müsabakaların olduğu güreşlerde Türkiye ve Dünya’ya Türkün gücünü bir kez daha hatırlatarak, dostluk ve barış mesajı verdik” dedi.

TÜRK ORDUSU’NA SELAM VE DUALARIMIZI GÖNDERDİK
Başkan Yılmaz sözlerini şöyle sürdürdü:
“Kahraman askerlerimiz Afrin’de canını ortaya koyarak bir mücadele yürütürken bizlere daha büyük ve güçlü Türkiye’yi inşa etmekle yükümlü olduğumuzun mesajını veriyorlar. Biliyoruz ki tarih bir milletin hafızasıdır. Geçmişiyle bağını koparak bir toplumun varlığını sürdürmesi imkansızdır. İşte birileri inatla bizi kadim değerlerimizden koparmaya çalışırken bizler de gururla tarihimize sahip çıkıyoruz. Yağlı güreşiyle yıllarca tüm insanlığa ‘adalet’, ‘medeniyet’, ‘insanlık’, ‘dostluk’ dersi veren bu Millet’in “Türk gibi güçlü sözünü” dünyanın hafızasına kazıyan pehlivanlarımızın kahraman torunları; Türk Milleti’nin istiklal ve istikbalinden asla vazgeçmediğini Balıkesir’den tüm dünyaya haykırdı. Kuvayi Milliye’nin Başkenti’nden Afrin’deki kahraman Türk Ordusu’na selam ve dualarımızı gönderdik. Ve bugüne kadar vatan savunmasında şahadet şerbetini içen tüm şehitlerimize Allah’tan rahmet ediliyorum. Yüce Türk Milleti sizleri asla unutmayacak.”

ÖDÜL VE YOLLUKLAR ŞEHİT AİLELERİNE
Yapılan konuşmaların ardından seyircilerin heyecanla beklediği güreşler başladı. Minik Boy ve Orta Boy güreşlerin ardından Başpehlivanlar platforma çıkarak şehitler için güreş tuttu. Organizasyona Başpehlivanlar İsmail Balaban, Orhan Okulu, Hamza Köseoğlu, Şaban Yılmaz, Salih Erinç, Serhat Balcı, Fatih Atlı, Ünal Karaman, Serkan Serttürk, Şahali Kurt, Faruk Akkoyun, Onur Şenel, İsmail Erkal, Hasan Zeybek, Serhat Gökmen ve Ekrem Yavuz katıldı. Başpehlivanlar Kapalı Salon Yağlı Güreşleri’nden elde edecekleri ödüllerin ve yollukların tamamını şehit aileleri ve gaziler derneğine bağışladıklarını deklare etti.

Bir önceki yazımız olan Balıkesir Yılda 500 Bin Adet Ceviz Fidanı İhraç Ediyor başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

  Sosyal   Medyada   Paylaşın
gulez

Güncel Bandırma Haberleri

Teknik Destek ve Reklam Yönetimi Kutlu Creative tarafından sağlanmaktadır.