Güneş Enerjisi Panelleri

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Güneş enerjisi dünya var olduğundan beridir vardır ancak teknolojik olarak daha yeni yeni fark edilmeye başlanmıştır. Güneş olmasaydı dünya olmazdı. Diğer gezegenler olmazdı ve de yaşam olmazdı. Bütün bitkiler ve canlılar güneşe bağımlıdır. Güneşin değmediği topraklarda verim ve yaşam beklenilemez.

İnsanlığın en büyük buluşlarından olan elektrik hayatımızın vazgeçilmezi haline gelmiştir. Her geçen gün enerjiye olan ihtiyaç artış göstermektedir. Elektrik ihtiyacının karşılanabilmesi için şimdiye kadar kömürle elde edilen termik santraller, su ile hidroelektrik santraller, doğalgaz ısısı ile ve de nükleer enerjiyle elektrik üretimleri yapıldı. Ancak bunlar sınırlı ve çevreye zarar verdiği için en büyük enerji kaynağı olan güneş enerjisine dönük enerji üretim tekniği gelişmeye başladı.

İlk güneş enerjisi panelleri üretimi zor ve pahalıydı. Ancak teknolojinin gelişimiyle birlikte maliyetler azaltılarak daha etkin ve verimli hücre üretilmeye başlandı. Çevreye kesinlikle zarar vermeye ve güneş var oldukça enerji üretebilecek olan bu paneller, diğer enerji üretim metotlarına göre hem çok daha ucuz hem de çevreye kesinlikle zarar vermeden enerji sağlayabilmektedir. En çorak alanlarda, çöllerde, denizlerde ve evlerin çatılarında rahatlıkla çok düşük maliyetler ile kurulabilen bu cihazlar gelecekte daha fazla kullanım alanı bulacaktır.

Nasıl Çalışır

Işığın elektrik akımına dönüşmesiyle elde edilen fotovoltaik paneller geçekte kıyafetlerde, ulaşım araçlarında, bina kaplamalarında daha sık kullanılır hale gelecektir. Panelin ana parçası olan hücre üretimi en zor ve teknoloji isteyen bir işçilik gerektirmektedir. Hücrelerin seri bağlanmasıyla oluşturulan paneller güneş ışığını gördüğü andan itibaren enerji üretmeye başlamaktadır. Birçok enerji kaynağı bir takım mekanik cihazlara gereksinim duyar. Bu cihazların bakım maliyetleri ve gürültülü çalışmaları dezavantaj oluştururken güneş panellerinde böyle bir durum söz konusu olamamaktadır. Her bir güneş enerjisi panelleri ortalama 40-45 yıl sorunsuzca çalışabilmektedir. Evlere kurulan güneş enerjisi evde değerlendirebilirken fazla olan enerji ise şebeke bağlantısı ile satılabilmektedir. Yapılacak olan yatırım bu sayede kısa zamanda amorti edebilmektedir.

Son yıllarda fosil yakıtlı araçlar dünya da çok zarar verdiği için birçok ülke gelecek yıllar içerisinde bu araçların üretimlerini bitirerek elektrik enerjili araç üretimlerine yönelmektedir. Tabi ki bu durumda enerji ihtiyacı daha da katlanacaktır. Mevcut enerji yöntemleri ile araçları hareket ettirmenin mantığı olmadığından güneş enerjisi panelleri sayesinde çevreye duyarlı enerji kaynakları ön plana çıkacaktır. Dünyada ki bütün araçlar elektriğe dönüşüm sonrası zaten pek yeterli olmayan elektrik enerjisini daha da katlayacaktır.

Yapılacak olan güneş enerjisi yatırımları bu devasa ihtiyacı karşılayabilecek en güçlü kaynak haline gelecektir. Güneş enerjisi panelleri elektriği DC yani doğru akım olarak üretirler. Evlerde kullanılan elektrik enerjisi ise AC Alternatif Akımdır. Konvertör denilen cihazlar ile panelden gelen elektrik akımı evlerde kullanılan 220 volta dönüştürerek kullanılır. Şebekeye bağlantısında akülere ihtiyaç duyulmazken, şebekeden bağımsız bina uygulamalında aküler ile depolama yapılmaktadır.

BANDIRMA WEB TASARIM

Bir önceki yazımız olan Tanıtım Yazısı ile Seo başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Güneş Enerjisi Panelleri

Yorumlar kapalı.

foto deniz bandırma
kutlu creative bandırma
avşa adası otelleri
x