foto-deniz1
asili-ceviz-fidani

GÖNEN PANCAR ALIM MERKEZİ KAPATILACAK MI?

111
Paylaş
 

CHP Balıkesir Milletvekili ve Genel Başkan Başdanışmanı Ahmet Akın Gönen’deki pancar kantarının kapatılması konusunu TBMM gündemine taşıdı. Şeker Fabrikaları özelleştirme kapsamında olduğu için Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’nın bağlı olduğu Maliye Bakanı Naci Ağbal’ın yanıtlandırması istemiyle bir soru önergesi veren Akın, Susurluk Şeker Fabrikasının durumunu da gündeme getirdi. Balıkesir Milletvekili Ahmet Akın’ın soru önergesi şu şekilde “Faaliyeti durdurulmuş olan Susurluk Şeker Fabrikasının yeniden açılarak bölge ekonomisine katkı sağlaması yönünde yoğun bir talep vardır. Balıkesir ilimiz hayvancılığın çok yaygın bir şekilde yapıldığı illerimizin başında gelmektedir. Susurluk Şeker Fabrikası, bölge tarımına ve ekonomisine katkısının yanı sıra üretmiş olduğu pancar küspesi ile bölge hayvancılığına çok önemli katkı sağlamaktaydı. Fabrikanın kapalı olması Balıkesir’deki pancar üreticilerinin ürünlerini başka fabrikalara taşımasını gerektirmektedir. Ayrıca Gönen de bulunan pancar alım merkezinin (kantarın) kapatılacağı yönünde bilgiler vardır. Gönen Pancar Alım Merkezinin kapatılmaması için Gönen Ziraat Odası bir imza kampanyası başlatmış ve topladıkları imzaları da ilgili mercilere ulaştırmışlardır. Bu konuyla ilgili olarak;
1- Gönen Pancar Alım Merkezi’nin kapatılacak olmasının nedeni nedir? Balıkesir’de kapatılacak başka pancar alım merkezleri var mıdır? Üreticilerimizin talepleri doğrultusunda kantarın kapatılması kararından vazgeçilecek midir?
2- Balıkesir’de ilçe bazında 2002-2016 yılları arasında pancar tarımı; pancar üreten köy sayısı, üretim yapılan alan ve üretim miktarı açısından nasıl bir seyir izlemiştir?
3- Susurluk Şeker Fabrikasının faaliyetinin durdurulmasının nedeni nedir?
4- Susurluk Şeker Fabrikasının kapalı olması, Gönen Pancar Alım Merkezinin kapatılacak olması nedeniyle bölgede şeker pancarı üreten üreticilerimiz ürünlerini nereye teslim edeceklerdir? Uygulanan yanlış politikalarla bölgede zaten iyice daralmış olan şeker pancarı üretiminin tamamı ile sonlandırılması mı amaçlanmaktadır?
5- Bölge ekonomisi için çok önemli olan Susurluk Şeker Fabrikası faaliyetine tekrar ne zaman başlayacaktır? Bu yönde bir çalışma yapılmakta mıdır?
6- Şekerpancarı üretiminin Balıkesir’de yaygınlaşmasını sağlayacak herhangi bir çalışma yapılmakta mıdır?
7- Yerli ve milli olan pancar şekerinin uygulanan kotalar ve politikalarla üretiminin azaltılması, onun yerine insan sağlığına olumsuz etkileri olduğu bilinen nişasta bazlı şekerin yaygınlaştırılması hükümetinizin özel bir tercihi midir? Böyle ise bu tercihin nedeni nedir?”

KAYNAK: İLK HABER

Bir önceki yazımız olan 15 TEMMUZ GECESİNİ ANLATAN SİNEVİZYON VE FOTOĞRAF SERGİSİ başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

  Sosyal   Medyada   Paylaşın
Bizi Facebook’tan Takip Edin!
1agrigento-otel-erdekozen hyundai doga-koleji-bandirma nehir-kaya esen-tip yemtar
perema2014 soylu
berkan-kuyumculuk bandirma-com-tr gumuskonak
birge cilev eken-hotel dOnce ortem iskenderci
logo-web
Teknik Destek ve Reklam Yönetimi Kutlu Creative tarafından sağlanmaktadır.