GENELEV YIKILDI - Bandırmanın Sesi
İndirimli Tatil
foto-deniz1

GENELEV YIKILDI

Paylaş
 
google haberlerde takip et

16 Mart 2020 tarihinden itibaren kapalı olan Bandırma Genelevi Bandırma Belediyesinin  yer sahipleriyle anlaşması sonucunda boşaltılarak yıkıldı.

Geçmişi yüzyıl öncesine giden ancak  50 yıl önce şimdiki yerine taşınarak  seks işçiliği hizmeti veren Bandırma Genelevi  yer sahipleriyle yapılan anlaşma sonucu boşaltılarak törenle yıkıldı.  50  yıldır Bandırma’ya gelen yabancı gemilerin ihtiyaçlarına yönelik faaliyete geçen ve  on yıllarca hizmet veren  Bandırma Genelevi  Bandırma’da Ayyıldız, Yeni Mahalle ve Çalışkanlar Mahallesinde  son yıllarda gelişen yapılaşma nedeniyle meskün mahal içinde kalmış ve mahalle sakinlerince kaldırılması için yıllardır mücadele ediliyordu. Bandırma Belediye Başkanı Tolga Tosun’un göreve gelmesinden sonra konuya ciddiyetle yaklaşımı sonucu  ve  Bandırma Belediyesi’nin yürüttüğü çalışmlar sonucu  yer  kamulaştırılarak yıkıldı. Genelevin yıkılması için düzenlenen küçük çaplı törene Bandırma Belediye Başkanı Tolga Tosun, Belediye Meclisi’nde grubu bulunan siyasi partilerden meclis üyeleri, mahalle muhtarları ile çok sayıda vatandaş katılırken mahalle sakinleri adeta bayram havası estirdi.

Yıkım töreninde yapılan konuşmalarda  genelev sorunu için yoğun çaba sarfeden CHP Bandırma İlçe Başkanı Selim Panç yaptığı konuşmada “Bandırma Belediyesi ve genelev sorununun ortadan kaldırılmasında katkısı bulunan herkese teşekkür eden konuşmasından sonra  Ayyıldız Mahallesi Muhtarı Ali Derman, Yeni Mahalle Muhtarı Caner Akal ‘da yaptıkları konuşmalarda genelev sorunun ortadan kaldırılmasına yönelik teşekkürlerini ifade ettiler.

Bandırma Belediye Başkanı Tolga Tosun,yıkımdan önce yaptığı  konuşmasında  “Kentimizin gelişmesi ve büyümesiyle birlikte Bandırma’nın merkezinde kalan, özellikle Yeni Mahalle, Ayyıldız, Çalışkanlar mahalle sakinlerini yakından rahatsız eden ve yıllardır yıkılması için mücadele eden mahalle sakinlerimizin haklı taleplerine kayıtsız kalamadık. Uzun zamandır yaptığımız görüşmelerin sonucunda bugün Genelevi yıktık. Özellikle bu mahallelerdeki hemşehrilerimizi büyük bir sıkıntıdan kurtarmış olduk. Belediyecilikte önceliklerinizi belirlemeniz gerekiyor. Bandırma’nın yıllardır kangren olmuş yaraları var. Bu yaraları sarmaya geldik.  Burası 50 yıldır Ayyıldız, Yeni Mahalle ve Çalışkanlar Mahallelerinin ortasında olan ve Bandırma’nın gelişme noktasında olan bir alan. 50 yıllık bir genelevi 25 yıldır her belediye başkanı buranın kaldırılması ile ilgili söz veriyordu. Çünkü bu mahallelerin en büyük problemi bu. Biz önceliklerimizin arasına aldık. 7-8 aydır bu konuda çalışıyoruz. Burada 4 ayrı genelev vardı. Dördünün de ayrı hisseleri ve tapuları vardı. Bu insanları çağırdık, 8 aydır pazarlık yapıyoruz. Burası 7 bin 400 metrekare bir alan. Onun üzerinde dört genelev var. Burada önemli olan şey genelevin işletme hakkı. Arsanın belli bir maliyeti var. Bütçelerimizi oluşturduk, pazarlıklarımızı yaptık. Biraz tatlı, biraz sert anlaştık. Memleketimize de böyle bir kazanım oluşturduk. Tabi bu sadece üç mahalle açısından değil, bugün çevresine baktığımız zaman binlerce metrekare alan boş. Burası Bandırma’nın gelişme alanı. Neden boş? Çünkü arkamızdaki genelevden dolayı boş. Biz de genelevi kaldırdık. İnşallah bu mahallelerdeki arsalarımız değerlenerek, buralara konutlar, ticaret alanları gelecek. Mahallemiz kalkınıp şehrimiz gelişecek. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.

Yapılan konuşmalardan sonra Bandırma Belediye Başkanı Av. Tolga Tosun  Belediye’ye ait iş makinesinin direksiyonuna sembolik olarak geçerek yıkımı başlatan isim oldu.

Bir önceki yazımız olan GZT GİRESUNSPOR: 0 - ROYAL HASTANESİ BANDIRMASPOR: 1 başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

  Sosyal   Medyada   Paylaşın
gulez

Güncel Bandırma Haberleri

Teknik Destek ve Reklam Yönetimi Kutlu Creative tarafından sağlanmaktadır.