Fut Saç Ekimi Nedir?

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

FUT saç ekimi yönteminde saç köklerinin alınacağı yer başın ense bölgesi ve kulak hizası altı bölgesidir. Çünkü bu alanlar saç dökülmesinin en dayanıklı olduğu bölgelerdir.

Bu alanlardaki saç kökleri diğer başın üst ve alın kısmındaki saç köklerinden daha kalitelidir. Zaten saçı dökülen herhangi bir kişiyi örnek aldığımızda saçının üst ve alın kısmının döküldüğünü, ense ve kulak hizasındaki saçların dökülmediğini görebiliriz. Bu nedenle FUT yönteminde diğer yöntemler gibi saç kökleri bu yerlerden alınır. FUT saç ekimi uygulaması artık pek tercih edilmemektedir. Saç ekimi yöntemlerinde kullanılan ilk yöntemlerden birisidir. Fut saç ekimi yöntemini saç ekiminin araştırılması ve bulunan metotlardan oluşan ilk yöntem olduğu bilinilir. Fut saç ekiminin artık tercih edilmemesinin sebebi de bu yöntem ile saç kökleri şerit halinde alındığı için ciltte kesi izleri kalmaktadır. Bir diğer önemli hususta fut yönteminde saç kılları ekilirken saçlar genelde hepsi aynı yöne doru olmaktadır. Buda ister istemez ekilen saçta yapay bir görünüm oluşmasına neden oluyor.

Saç ekiminde uygulanan FUT yönteminin açılımı (Folliculair Unit Transplantation) anlamındadır. Bu yöntemde saç kökleri teker teker değil, şerit halinde belirli bir alandan kesilerek grup halinde ekilir. Bu gruplardaki saç kökleri 1 ila 4 adet saç kılı bulundurur. Bu kıl kökleri sadece mikroskop ile incelenerek oluşturulabilinir. Oluşturulan kıl kökleri ayırma işlemi de gene aynı şekilde mikroskop ile yapılır.

Fut Saç Ekimi bir nevi doku nakli olarak da tanımlanabilir. Çünkü bu uygulamada saç köklerinin sağlam olduğu belirlenen alan kesi işlemi ile alınarak istenilen yere ekilir. Cerrahi yöntem ile belirlenen saç köklerinin alındığı doku parçası içindeki saç kılları mikrogreftlere tek ve iki adet olarak köklere bölünür. Sonrasında kellik oluşan alana ekilir. Bu metot ekilen doku miktarına göre değişerek yaklaşık 5 saat kadar sürer. Fut saç ekimi yönteminde saç kökleri alınması ve ekilmesi esnasında özel bir iğne kullanılmadığı için bu yöntemin maliyeti daha azdır. Gerek dünyada gerek ülkemizde olsun bu yöntem de ne kadar başarılı bir yöntem olmasına karşın saç ekimi merkezleri gibi birçok yerde artık FUE saç ekimi yöntemi uygulanmaktadır.

BANDIRMA WEB TASARIM

Bir önceki yazımız olan Ucuz Bilet Bulmanın 8 Yolu başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Fut Saç Ekimi Nedir?

Yorumlar kapalı.

foto deniz bandırma
kutlu creative bandırma
avşa adası otelleri
x