FATİH AKBABA İLE DUYGU DOLU ANLAR | Bandırmanın Sesi
REKLAM
foto-deniz1

FATİH AKBABA İLE DUYGU DOLU ANLAR

Paylaş
 
google haberlerde takip et

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen Mehmet Akif Ersoy İle Anlaşabilmek konulu program Avlu Konferans Salonu’nda gerçekleşti.

Kişisel Gelişim ve Sosyal İletişim Uzmanı, Yazar-Eğitimci Fatih Akbaba’nın anlatımı ile gerçekleşen programa ilgi büyüktü, salon hınca hınç doldu. Duygu dolu anların yaşandığı programda Fatih Akbaba İstiklal Marşı Şairimiz Mehmet Akif Ersoy’un hayatını ve bilinmeyen yönlerini anlattı. Programa Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Zekai Kafaoğlu, AK Parti İl Başkanı Hasan Demiraslan, Altıeylül Belediye Başkanı Hasan Avcı, Karesi Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, MHP İl Başkanı Suat Par, AK Parti Altıeylül İlçe Başkanı Ayhan Atahan, İl Milli Eğitim Müdürü Yakup Yıldız ile çok sayıda vatandaş katıldı.

Program esnasında Balıkesirli annelere ve babalara seslenen Akbaba , ‘Akif gibi bir çocuğunuz olmasını ister misiniz?’ diye sordu. ‘Evet’ yanıtını alan Akbaba  “Eğer onun gibi evladınız olmasını isterseniz öncelikle sizlerin de Akif’in annesi ve babası gibi olmanız gerekir” dedi.

AKİF’İ UNUTTURMAK İSTEYENLERE  İNAT AKİF’İ KONUŞUYORUZ

Fatih Akbaba Mehmet Akif’i şöyle anlattı: “Mehmet Akif Ersoy 63 yaşında vefat etti. Kuranlarla ölüme giden bu adam, sana istiklal marşı hediye etmiş, Zağnos Paşa Camiinde Kuva-yi Milliye hareketi için Balıkesirlilere hitap etmiş. Mehmet Akif Ersoy şiirinin adını taşıyan İstiklal Caddesinde ve son 11 yılını yaşadığı Mısır Apartmanında 27 Aralık saat 19.45’de vefat ettiği bina 2000’li yıllara kadar gece kulübü olarak kullanılmış. Mehmet Akif ile Anlaşabilmişmiyiz. Şu anda o ev hala ofis. Sorsanız o adam Türkiye’yi çok seviyor ama isim vermeyeceğim. Mehmet Akif’i sevmeyen, bu milleti sevemez. Mehmet Akif ile anlaşamayan bu milletle anlaşamaz. Mehmet Akif Ersoy 1936 yılında vefat etti. O yıldan 2011 yılına kadar bu ülkede herkese bir yıl verdiler, bu ülkede Mehmet Akif Ersoy ile ilgili bir adam çıktı ve “Bu sene Mehmet Akif Ersoy Yılı Olacak” dedi, seversiniz sevmezsiniz kendisine diyorum ki helal olsun  sana Recep  Tayyip Erdoğan. Mehmet Akif Ersoy’un vefat ettiği gün İstanbul Beyazıt’da tabutun başında 4 kişi vardı. Caminin karşısında çay ocağı ve lokanta vardı, burada oturan gençler cenazenin kime ait olduğunu sorarlar ve Üstad Akif’in olduğunu öğrenirler. İstiklal marşını hediye eden, iki dönem milletvekili olan, Kuva-yi Milliye milletini organize eden Mehmet Akif’in tabutunda Türk bayrağı yoktu. 28 Aralık’ta Mehmet Akif Ersoy üşüdü. O günün İstanbul’un gençleri Akif’i yalnız bırakmadı ve ayağa kalktı. Lokanta sahibi Türk bayrağını tabuta sardı, akın akın gençler cenazeye geldi. Akif’i unutturmak isteyenlere inat onu konuşuyoruz, onu çok seviyoruz. Cenaze arabası yoktu, camii ile mezarlık arası 8 kilometrelik yolu gençler Akif’in tabutunu sırtlayıp mezarlığa götürdüler. O dönem kalabalık içerisinden 11 genç Akif’in mezarının yanına alındı, Akif’i son yolcuğuna uğurladılar ve o esnada gençler İstiklal Marşının kıtasını okudukları için gözaltına alındılar. O gençler “Biz Türkiye Cumhuriyetinin resmi marşını okuduk ve bu marşın şairinin mezarının başında okuduk. Ne zaman bu marş resmi olmaktan çıkar o zaman okumayız. Türkiye Cumhuriyeti var oldukça, Türk bayrağı dalgalandıkça bu marş Türkiye’de okunmaya devam edecektir” dediler. Mehmet Akif’e sahip çıkan bir gençlik vardı. Şimdi Mehmet Akif ile anlaşabilmişmiyiz.”

ÇOK DUYGULANDIK

Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Zekai Kafaoğlu Fatih Akbaba’nın anlatımının salonda bulunan herkesi duygulandırdığını, Akif, bayrak, peygamber, Allah ve aile sevgisini yüreklerinde hissettiklerini söyledi.

Kafaoğlu “Burası Kuva-yi Milliye şehri. Balıkesir Kuva-yi Milliye şehrine yakışır memleket. Mehmet Akif Ersoy’a istiklal marşını yazmaya ikna eden adan Hasan Basri Çantay’ın memleketindeyiz. Bazıları diyor ki her sene Fatih hoca niye geliyor. Her sene Fatih hocayı sizlerle buluşturacağız, Akif ile buluşturacağız. Çok duygulandık. Ağzınıza-yüreğinize sağlık. Annenizin-babanızın ellerini öpüyorum, sizin gibi güzel bir evlat yetiştirmişler. Annelerimizin ellerinin içinden öpeceğiz çünkü onlar bizi avuçları ile sevdiler, dua ettiler. Hatta annelerimizi ayaklarının altından öpeceğiz, cennet annelerinin ayakları altındadır” dedi.

Program bitiminde Başkan Zekai Kafaoğlu Fatih Akbaba’ya çiçek takdim etti. Akbaba çiçeği alır almaz kendisini dinlemeye gelen Başkan Zekai Kafaoğlu’nun annesi ve babasını sahneye davet ederek çiçeği onlara verdi ve o an duygu dolu anlar yaşandı. Başkan Kafaoğlu annesi ve babasının ellerinin içlerinden öptü, sarıldı. Fatih Akbaba program sonunda kitabını Mehmet Akif Ersoy ile Anlaşabilmek isimli kitabını imzaladı.

Bir önceki yazımız olan Balıkesir Yılda 500 Bin Adet Ceviz Fidanı İhraç Ediyor başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

  Sosyal   Medyada   Paylaşın
gulez

Güncel Bandırma Haberleri

Teknik Destek ve Reklam Yönetimi Kutlu Creative tarafından sağlanmaktadır.