Fark Etmeden Kilo Verdiren Alışkanlıklar | Bandırmanın Sesi
REKLAM
foto-deniz1

Fark Etmeden Kilo Verdiren Alışkanlıklar

Paylaş
 
google haberlerde takip et

Belirli bir diyete uymak zorunda kalmadan da bazı ipuçlarıyla aşırı yemenin önüne geçebilirsiniz.

Dünya Sağlık Örgütü’ne göre , son 40 yılda obezite sorunu yaşayanların sayısı 3 kat arttı. Yani dünyada 16 yaşından büyük hemen hemen her dört kişiden biri aşırı kilolu. Bu sonuçlar sağlıklı bir şekilde kilo vermenin önemini bir kez daha ortaya koyuyor. Fakat bu herkes sıkı bir diyet yapacak anlamına da gelmiyor. Belirli bir diyete uymak zorunda kalmadan da bazı ipuçlarıyla aşırı yemenin önüne geçebilirsiniz. İşte diyetsiz forma girmenin yolları.

Kemerini bağla

Öğle veya akşam yemeği yemeden önce belinize kemer veya bir kurdele bağlayın. Çok sıkı olduğunu düşündüğünüzde, yemek yemeyi bırakabilirsiniz. Bu çok basit ama etkili oyun, aşırı yemekten kaçınmanıza yardımcı olacaktır.

Uzun bardakları kullan

Kalorilerin büyük bir kısmını aslında yiyeceklerden değil içeceklerden alıyoruz. Örneğin, bir bardak meyve suyu 120 kalori ve 20 g şeker içeriyor. Doğru bardakları kullanarak mitarı azaltabilirsiniz. İnce uzun bardaklar alacağınız kalorinin yüzde 30’unu eksiltebilir.

Bir zamanlayıcı ile ye

Çok basit. Yemek sırasında acele ettiğinizde daha çok yersiniz. Çünkü beynin tokluk sinyalini almak için yeterli zamanı dolmamıştır. Yemeğinizi yerken zamanlayıcınızı 20 dakikaya ayarlayın ve yavaş yemek yemeye çalışın.

Sıcak banyo yap

Sıcak su sadece rahatlamanıza yardımcı olmakla kalmaz aynı zamanda Loughborough Üniversitesi’nden bilim adamlarına göre kilo vermenizi de sağlar. Uzmanlar, yaptıkları çalışmalar sırasında, sıcak bir banyoda geçirilen bir saatin 130 kalori yaktığını keşfettiler. Bu da 30 dakikalık yürüyüşe denk geliyor.

Masanın üzerine bir kase meyve koy

Sağlıklı yiyecekleri daha sık gördüğünüzde kendinizi onları yemeye programlıyorsunuz. Bu sadece gerçek meyve ve sebzeler için değil, fotoğraflar için de geçerlidir. Bu nedenle, sosyal medyada sağlıklı beslenme gruplarını takip edin.

Yiyecekleri küçük parçalara ayırın

Bu hareket beynini kandırabilir ve tabağınızda olduğundan daha fazla yiyecek olduğunu gösterir. Bu da aşırıya kaçmanızı engelleyebilir. Küçük tabak kullanmak da aynı şekilde etkilidir. Bıçak ve çatal yerine çubuk da kullanabilirsiniz.

Hayal gücünü kullan

Carnegie Mellon Üniversitesi’nden bilim adamlarına göre hayali bir öğle yemeği, gerçek hayatta daha az yememize yardımcı oluyor. Uzmanların yaptıkları çalışmalar sırasında, yemeyi hayal edenlerin, diğerlerinden daha az yemek yedikleri ortaya çıktı. Bilinciniz bu şekilde kilo vermenize yardımcı olabilir.

Elbette, bu yazıda paylaştığımız tüm öneriler, genel olarak iyi bir diyet ve düzenli egzersiz yapmadan size çarpıcı sonuçlar vermez. Ancak, kendinizi disipline etmenize ve yemek konusunda daha bilinçli olmanıza yardımcı olabilir.

 

 

 

Kadinvekadin.net

Bir önceki yazımız olan Bandırma Web Tasarım başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

  Sosyal   Medyada   Paylaşın
Teknik Destek ve Reklam Yönetimi Kutlu Creative tarafından sağlanmaktadır.