ESNAF VE SANATKÂRDA DESTEK BEKLİYOR | Bandırmanın Sesi
REKLAM
foto-deniz1

ESNAF VE SANATKÂRDA DESTEK BEKLİYOR

Paylaş
 
google haberlerde takip et

Asgari ücretin bin 300 liraya çıkması, BAĞ-KUR priminde de artışa yol açtı. En düşük prim, aylık 440 liradan 568 liraya yükseldi.
Bandırma Esnaf Kefalet ve Kredi Kooperatifi Başkanı Niyazi Güler, işçi konumundaki çalışanlar için yapılan teşvik ve desteklerin, esnaf ve sanatkarlara da verilmesini istedi.
Asgari ücretteki artışın BAĞ-KUR primlerine 128 lira ek yük getirdiğini kaydeden Güler, asgari ücretin maliyetinin önceden brüt bin 663 lirayken bugün 275 lira artışla bin 935 liraya yükseldiğini söyledi.
Güler “Devlet de aradaki farkın yüzde 40’ını, yani 110 lirasını karşılayacağını açıklamıştır. Öte yandan Asgari Günlük Harcama Tutarı Esası’na göre hesaplanan BAĞ-KUR primleri de yükselmiş, en düşük BAĞ-KUR prim ödemesi de 128 liralık artışla 568 liraya çıkmıştır. Sınırlı sermaye yapısı nedeniyle işlerini gereğince büyütemeyen ve geliştiremeyen üyelerimiz zaten pazar kaybına uğramakta, büyüklerin haksız rekabeti karşısında yaşam mücadelesi vermektedirler. Esnaf camiasının çalışma şartlarının kolaylaştırılmasına ve iktisaden desteklenmeye ihtiyacı vardır. Dolayısıyla asgari ücretin yükselmesinin yan etkileri de düşünülmeli, zor durumdaki esnafımıza ek yükler getirilmemelidir. İşçi konumundaki çalışanlar için yapılan teşvik ve destekler, esnaf sanatkarlar için de düşünülmelidir” dedi.

Bir önceki yazımız olan Kahraman’dan Bildiri Tepkisi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

  Sosyal   Medyada   Paylaşın
gulez

Güncel Bandırma Haberleri

Teknik Destek ve Reklam Yönetimi Kutlu Creative tarafından sağlanmaktadır.