foto-deniz1
asili-ceviz-fidani

ESNAF ODALARI BAŞKANLARI BÜYÜKŞEHİR’DE

ESNAF ODALARI
Paylaş
 

Ahilik Kültürü Haftası kutlamaları kapsamından Balıkesir ve 20 ilçesindeki 85 oda başkanı Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur’u ziyaret etti. Balıkesir Esnaf ve Sanatkârları Odaları Birliği Başkanı Fehmi Erdem ve Büyükşehir Genel Sekreteri Mehmet Gürbüz’ün de hazır bulunduğu ziyaret öncesi oda başkanları tarafından Başkan Uğur’a çiçek ve hediye takdim edildi. Büyükşehir Belediye Meclis Salonu’ndaki ziyarette bir konuşma yapan BESOB Başkanı Erdem, esnafa verdiği desteklerden ötürü Başkan Uğur’a teşekkür etti.
Başkan Uğur’un esnafın sorunları ile birebir ilgilenerek çözüme ulaştırdığını ifade eden Erdem, “Bundan sonraki çalışmalarında Başkan Uğur’a başarılarının devamını diler saygılarımı sunarım. Balıkesir Esnaf ve Sanatkârları Odaları Birliği, 85 odası ve 42 bin üyesiyle ilimizin en büyük sivil toplum kuruluşudur. Böyle bir kurumun Marmara Adası’ndan Ayvalık’a, Dursunbey’den Sındırgı’ya, Bandırma’dan Savaştepe’ye kadar il genelinden 85 oda başkanımız buradalar” dedi. Erdem’in ardından Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur kürsüye çıkarak oda başkanlarına Büyükşehir Belediyesi çalışmaları hakkında bilgiler verdi.
BAŞKAN UĞUR: “YAPTIĞIMIZ ÇALIŞMALARI SİVİL TOPLUM ÖRGÜTLERİ İLE İSTİŞARE EDİYORUZ”
Esnaf Odaları Birliği’nin 85 odası ve 42 bin üyesi ile Balıkesir’in en büyük sivil toplum kuruluşu olduğuna dikkat çeken Başkan Uğur, “Ticaret Odası’nın 6 bin, Sanayi Odası’nın ise 1500 üyesi var. Orta direği teslim eden esnaflarımızın 42 bin üyesi en büyük sivil toplum kuruluşu yapıyor. Bu hafta Ahilik Haftası ve sizleri tebrik ediyorum. Bizler yaptığımız icraatları her konuda sivil toplumuyla, esnaf odalarımız ile danışarak, görüşerek, istişare ederek yapıyoruz. Fehmi Başkan, Balıkesir’in ulaşım meselesi çok önemli. Her yaptığımız işte mutlaka Esnaf Odalarıyla Şoförler Odası yönetimi ile her zaman danışarak yapıyoruz. Balıkesir Büyükşehir olduktan sonra yeni büyükşehir olan iller içerisinde şu anda ulaşım işini en düzgün yapan ve örnek olan bir il haline geldik. Şu anda bizim toplu taşımayla ilgili sisteme giren 900’ün üzerinde toplu taşıma aracı var” diye konuştu.
“MARANGOZLAR SİTESİ TÜRKİYE’YE ÖRNEK OLACAK”
Konuşmasında geçtiğimiz günlerde imzası atılan Marangozlar Sitesi hakkında bilgiler veren Başkan Uğur, site yapımı öncesi marangozlar esnafını bir araya toplayarak bilgilendirmede bulunduklarını ve esnafın destek verdiğini söyledi. Marangozlar Sitesi’nin Türkiye’de Organize Sanayi Bölgesi içerisinde kurulan ilk küçük sanayi sitesi olacağını ifade eden Başkan Uğur, siteye devletin de destek sunduğunu hatırlattı. 2018 yılı sonuna kadar mağazaların teslim edileceğini belirten Uğur, “Yine Çay Deresi Rekreasyon Alanı’nda bizim Sebze Meyve Halimiz vardı. Oradaki esnafımızla da görüştük hali şehirden çıkarmamız gerektiğini söyledi. Günde 1000 araç trafiği vardı oraya. Gece saat ikide orada bir hayat var. Açılışı bile 2’de yaptık. Onlarla oturduk, çizimleri beraber yaptık. Bu işleri yaparken ortak akıl ile yapıyoruz. Öyle de yapıyoruz, güzel de oluyor” dedi.
“YATIRIMCILAR BALIKESİR’İ SEÇİYOR”
Balıkesir’in coğrafi konum itibari ile önemli bir yerde olduğunu söyleyen Uğur şöyle konuştu:
“Marmara denizine Gold Ring diyorlar Altın Yüzük. Çok önemli olduğu söyleniyor. Balıkesir’inde Marmara denizine kıyısı var. Devletimizin BALO projesi ile tüm Türkiye ile Avrupa arasındaki ticareti demiryolu ile Balıkesir Lojistik Köyü üzerinden Bandırma, oradan da feribot bağlantısı ile Tekirdağ’a ithalat ve ihracat yapılıyor. Türkiye ihracatının yüzde 60’ı Avrupa Birliği ülkeleri ile. Hem kısa hem de ucuz yol. O kadar kısa ki; düşünün Manisa’dan Muğla’dan veyahut Mersin’den bir malı ihraç edeceğiniz zaman Ya Mersin ya da İzmir limanından yükleyeceksiniz. En az geminin 15 günlük seferi var. Gittiği limandan tahliye tahliye indiriyorsunuz. Sonra yine malı yüklüyorsunuz gidiyor. Ama Balıkesir Lojistik Köyü üzerinden yüklenen konteynır hiç inmeden Balıkesir, bandırma, Tekirdağ ve Avrupa ülkelerine gidiyor. Hiç inmeden. Bizim bu projeyi iyi değerlendirmemiz lazım. O yüzden yatırımcı Balıkesir’i seçiyor. Balya’ya, Susurluk’a geliyor organize sanayi bölgesi yapıyor.”
BAŞKAN UĞUR: “BALIKESİR YAŞANILABİLİR BİR KENT OLSUN İSTİYORUZ”
Bandırma’nın teknoloji ve endüstri bölgesi olarak planlanacağını belirten Başkan Uğur, “Bizim Gold Ring ve Altın Yüzüğü iyi değerlendirmemiz lazım. Bandırma’da endüstri ve teknoloji bölgesi istiyor yatırımcı. Balıkesir’in olduğu yer İstanbul, Bursa, İzmir ve Kocaeli’ne yakın. Tam yatırım yapılacak yer burası deniliyor. Bandırma’da kurulacak endüstri ve teknoloji bölgesine talep ve ihtiyaç var. Esnafın ekmeğini büyüteceğiz derken bunu kastediyoruz. Hareket olan yerde bereket oluyor. Büyüme böyle oluyor. Biz de Balıkesir’i planlarken, Büyükşehir olduğumuzdan bugüne. Balıkesir yaşanılabilir bir kent olsun. Manisa, Bursa, Kocaeli gibi çarpık yapılaşmaların olduğu, gecekonduların yükseldiği, trafiğinin keşmekeş olduğu bir Balıkesir olmasın. İnsanlar Balıkesir’de huzur ve güven içerisinde yaşıyorum ve tüm ihtiyaçlarımı Balıkesir’de karşılıyorum desin istiyoruz” şeklinde konuştu.
İnsanların Balıkesir’de rahat yaşamları için, sosyal ve kültürel alanlarda oluşturduklarını belirten Uğur, Bandırma’da yapılması düşünülen tematik park hakkında da bilgiler verdi. Tematik park üzerinde çalışıldığını ve projeler hazırlandığını söyleyen Uğur, inşaat şirketlerinin Tematik Park’a yatırım yapmaları için görüşmeler yapıldığını açıkladı. Uğur yakında parkın ihalesinin yapılacağını söyledi.
Başkan Uğur’un konuşması ardından esnaf odaları başkanları Vali Ersin Yazıcı’nın katılımı ile belediyede verilen öğle yemeğine katıldı.

Bir önceki yazımız olan Gazeteci Mustafa Yamaner ile Yıldızlar Geçidi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

  Sosyal   Medyada   Paylaşın
Bizi Facebook’tan Takip Edin!
ozen hyundai doga-koleji-bandirma nehir-kaya esen-tip yemtar
perema2014 soylu
berkan-kuyumculuk bandirma-com-tr gumuskonak
birge cilev eken-hotel dOnce ortem iskenderci
logo-web
Teknik Destek ve Reklam Yönetimi Kutlu Creative tarafından sağlanmaktadır.