foto-deniz1
asili-ceviz-fidani

ERSİN YAZICI: TERMAL SAĞLIKTA BİR NUMARA OLMAK

ersin yazıcı
Paylaş
 
Vali Ersin Yazıcı, Balıkesir Üniversitesi ve Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen “Termal Sağlık Turizmi Sempozyumu”na katıldı.
Balıkesir Büyükşehir Belediyesi, Balıkesir Üniversitesi, Karesi Belediyesi, Balıkesir Halk Sağlığı Müdürlüğü ve Balıkesir İl Sağlık Müdürlüğü tarafından düzenlenen “Uluslararası Termal Sağlık Turizmi Sempozyumu” Avlu Balıkesir’deki sergi salonunda yapıldı.
Balıkesir’de ilk defa düzenlenen sempozyuma Vali Ersin Yazıcı, TBMM Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu Başkanı ve Kütahya Milletvekili Vural Kavuncu, Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, Balıkesir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kerim Özdemir, Balıkesir Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Baştürk, Karesi Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, Bigadiç Belediye Başkanı İsmail Avcu, İvrindi Belediye Başkanı Recai Baytar,  Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreteri Servet Kocaöz, İl Sağlık Müdürü Yasin Yılmaz, Halk Sağlığı Müdürü Refik Budak, öğretim üyeleri, sektör temsilcileri ve üniversite öğrencileri katıldı.
Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan sempozyumun açılış konuşmasını Prof. Dr. Nilay Şahin yaptı. Daha sonra Balıkesir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kerim Özdemir’de bir konuşma yaparak Balıkesir için termal sağlık turizminin önemine değindi.
TERMAL ZENGİNİ BİR İL
Kongre Onursal Başkanı olan Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur ise sempozyum öncesi yaptığı konuşmada Balıkesir’in termal zenginliğine vurgu yaptı. Sempozyumun düzenlenmesinde Büyükşehir ve üniversitenin işbirliği yaptığını ifade eden Başkan Uğur, Balıkesir’in doğal ve tabi güzellikleri yanında tarım ve hayvancılığı ile de gelişmiş bir il olduğunu söyledi.
Başkan Uğur’un ardından Vali Ersin Yazıcı da bir konuşma yaparak termal sağlık turizminin önemine değindi.
BÖLGESEL KALKINMANIN ÖNÜNÜ AÇACAKTIR
Turizm ile bir bölgenin kalkınması arasında göz ardı edilemeyecek bir bağ olduğunu ifade eden Vali Yazıcı, ” Turizm faaliyetlerinin yoğunlaştığı kültürel ve doğal mirasa sahip bölgelerde sağlık ve eğitim hizmetlerinin gelişmesi ve altyapı çalışmalarının hızlandırılması bölgesel kalkınmanın da önünü açacaktır. Balıkesir geneli kıyı turizmi yanı sıra, alternatif turizm (sağlık ve termal turizm, kış, dağ ve doğa turizmi, kırsal ve eko turizm, agro turizm, av turizmi, su altı dalış turizmi, yat turizmi, kamp-karavan turizmi, kültür turizmi, sörf turizmi, astro turizm, gastronomi turizmi v.b.) gibi turizm türleri açısından da eşsiz imkanlara sahip bulunmaktadır.Turizmin dayandığı temellerden en önemlisi olan doğal kaynaklar, bir bölgede turistik gelişmenin sağlanması için gerekli ön koşul özelliği sunmaktadır. Balıkesir’de termal kaynakların bir kısmı deniz kıyısında bir kısmı da orta yükseklikte dağlık ve ormanlık alanlarda yer aldığı için farklı turizm türleri ile birlikte değerlendirilme olanağı sunmaktadır.”dedi.
BALIKESİR’İ DAHA GÜZEL NOKTALARA TAŞIYACAĞIZ
Balıkesir’in termal sağlık turizmi konusunda ön plana çıkması gerektiğini, her ortamda dile getirdiğini belirten Vali Yazıcı, ” Balıkesir’in termal turizm noktasında Dünya’nın sayılı en iyi merkezlerinden biri olacağına inanıyorum. Dünyada ve ülkemizde insanlar dinlenme ve tatil dönemlerinde sağlıklarını ön planda tutmaya başlamıştır. Balıkesir Valiliği olarak turizm konusunda Balıkesir’in tanıtımını yaparak, bölgenin daha iyi yerlere gelmesi noktasında çalışmalarımız hızla devam ediyor Bu tür çalışma ve projelerle Balıkesir bölgesinin birkaç sene içinde hak ettiği gibi, daha da güzel noktalara taşıyacağız.” diye konuştu.
ULUSAL VE ULUSLARARASI UYGULAMALAR
Vali Yazıcı’nın konuşması ardından sempozyumun ilk oturumu Prof. Dr. Kerim Özdemir ve Prof. Dr. Halil Koyuncu başkanlığında gerçekleştirildi. Sempozyumda ilk sunumu TBMM Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu Başkanı ve Kütahya Milletvekili Vural Kavuncu yaptı. Kavuncu, termal sağlığın ulusal ve uluslararası uygulamaları hakkında katılımcılara bilgi verdi.

Bir önceki yazımız olan Gazeteci Mustafa Yamaner ile Yıldızlar Geçidi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

  Sosyal   Medyada   Paylaşın
Bizi Facebook’tan Takip Edin!
ozen hyundai doga-koleji-bandirma nehir-kaya esen-tip yemtar
perema2014 soylu
berkan-kuyumculuk bandirma-com-tr gumuskonak
birge cilev eken-hotel dOnce ortem iskenderci
logo-web
Teknik Destek ve Reklam Yönetimi Kutlu Creative tarafından sağlanmaktadır.