DAVUTOĞLU “ERKEN SEÇİM GÜÇLÜ HATTA TEK İHTİMALDİR”

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Başbakan Ahmet Davutoğlu ile CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’nun hükümet kurma süreci görüşmesi 1 saat 35 dakika sürdü. Başbakan Davutoğlu, Ak Parti MYK’yı, CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu ise CHP MYK’yı acil toplantıya çağırdı. Davutoğlu’nun ardından Kılıçdaroğlu’nun da açıklama yapması bekleniyor.

Öte yandan bir AK Parti’li yetkilinin yaptığı açıklamada AK Parti’nin MHP ile koasliyon yapma ihtimalinin çok düşük olduğu iddia edildi.

Kapsamlı bilgi sunmak için huzurunuzdayız. 7 Haziran seçimleri ülkemizin önünde yeni tablo kurmuştur. Milletin kararı her şeyin üzerindedir. Size teknik olarak sadece Sayın Kılıçdaroğlu ve CHP yönetimi ile yapmış olduğumuz görüşmeyi sunmayacağım. Millet görev, ödev verir dedik. Eğer millet görev vermişse ‘sen hata yaptın, tekrar düşün’ demeden önce ödevi doğru idrak etmek için 7 Haziran’dan itibaren yoğun değerlendirme sürecinden geçtik.

PEKİ BUGÜN SEÇİM OLSA.. ?

“İKİ AY İÇİNDE ZOR SÜREÇLERDEN GEÇTİK”

Üç önemli ödevi yapmak için milletin huzurunuzdayız. Birincisi yüzde 41 oy oranı ile milletimiz AK Parti’ye ‘biz sana tek başına iktidarı vermemişsem de ülkeyi yönetmeyi senin tarafından yapılacağına inanıyoruz’ Bu ülkeyi hükümetsiz bırakmayacağımıza, kaos çıkarmak isteyenlere fırsat vermeyeceğimizi ifade etmiştim. İki ay içinde zor süreçlerden geçtik. Ülkemize güvenlik riski söz konusu olduğunda devletimiz harekete geçirildi.

Kimse karamsarlığa ve fırsatçılığa yönelmesin.

İkinci ödevimiz madem oylarımızda düşme yaşandı milli irade bize kendinizi muhasebe edin ve kendinizi değerlendirin demiştir. Bunun içinde 7 Haziran’dan bu yana kurucu değerlerimizi ve ilkelerimiz etrafında parti olarak ne gibi tedbirler almak hususunda iç muhasebeyi başlattı, sürdürüyoruz. Yarın partimizin 14. Yıldönümüdür. Yarın bu konulara detaylı gireceğiz. Ak Parti yoluna devam edecektir.

Üçüncü ödev milletimiz siz ülkeyi hükümetsiz bırakmamak için uzlaşı içinde oturun ve konuşun.

“EĞER SONUÇ ÇIKMAZSA YAPILACAK BELLİDİR” 

Kimseye bu yetki devredilmememişse bu koalisyon görüşmelerinden daha doğal yoktur. Eğer sonuç çıkmazsa yapılacak bellidir.

Herkes şahittir. Açık, ilkeli, şeffaf  temasları sürdürdüm. Biz 9 Temmuz’da partilerle görüşeceğiz, tüm sivil toplumda temas kapılarımız açık kalacak ve ülkemizi hükümetsiz bırakmamak için elimizden geleni yapacağız dedik.

CHP İLE KOALİSYON GÖRÜŞMELERİ

İki tarafı da takdir ediyorum, emeği geçenlere teşekkür ediyorum. Görüşmeler açık, ilkeli ve şeffaf yürüdü. Dış politika ve eğitim başta olmak üzere derin görüş ayrılıkları var. Süreli bir reform hükümeti için teklifte bulunduk.

Her görüşmemin ardından sizleri bilgilendirdim. Hangi parti ile hükümet kurma imkanı varsa derinleştirerek bu görüşmeleri sürdüreceğiz dedik.

Meclis’te grubu partilerle görüştük. İlk Kılıçdaroğlu ile yaptığımız istikşafi görüşmeleri başlattık.CHP heyeti ile mutabık kaldığımız çerçevede Kılıçdaroğlu ile istikşafi görüşmeler başladı. 35 saate yalın görüşmelerde devlet meseleleri parti politikaları gözden geçirilerek önemli müktesebat oluştu. En derinlikli, en açık görüşmelerden ortaya çıkan raporla en kapsamlı müktesebattan oluşan metindir. Bu başlı başına Türkiye’nin en büyük partisi arasındaki görüşmedir. Sayın Kılıçdaroğlu ve ekibine teşekkür ediyorum. İki tarafı da takdir ediyorum. Görüşmeler açık, ilkeli, şeffaf yürüdü.

“HÜKÜMET ORTAKLIĞI GERÇEKLEŞTİRECEK ZEMİNİN ILMADIĞI KANAATİNE VARILMIŞTIR”

Derin görüş ayrılıklarının olduğu vakadır, reddetmek mümkün değil. Dış politika ve eğitim olmak üzere bazı alanlarda görüş ayrılıkları oldu. Tek tek dosyaları gözden geçirdik. CHP tarafında özellikle üzerine mutabık kaldığımız hususları süreli reform hükümeti sunularak seçimleri de göz önünde bulunduran çalışmalar yapmayı ülkeyi seçim öncesi hükümetsiz bırakmamak adına teklifte bulunduk. Bu uzun seanslar sonrasında karşılıklı güvenin arttığı, üslubun arttığı siyasette yumuşama atmosfer görmekten memnuniyet duyuyorum. Kılıçdaroğlu da uzun dönemli koalisyon konusunda olumlu kısa dönemde süratle reforma odaklı kaygılarını ifade ettiler. Bu diyalogların karşılıklı sürdürülmesi hükümet ortaklığı gerçekleştirecek zeminin olmadığı kanaatine varılmıştır. Anlaşmak ne kadar doğalsa anlaşmamak da doğaldır.

“ERKEN SEÇİM GÜÇLÜ HATTA TEK İHTİMALDİR” 

Şu aşamada koalisyon ortaklığı yapmanın zeminin oluşmadığı kanaatine vardık. Halkımız evet tek parti kurmak çoğunluğunu bize vermedi ama ülkeyi yönetme sorumluluğunu vermiştir. Çabalarımız devam edecek. İlk aşamada söylediğim gibi bahçeli ile de Kılıçdaroğlu ile de temasları sürdüreceğiz. Bu değerlendirmeler sayın bahçelinin erken seçim önündeki açıklamaları göz önüne alındığında yöntemler denendiğinde milli iradeye başvurma zarureti tek ihtimal haline gelmiştir. CHP ile oluşturamadığımız hükümet ortaklığı göz önüne alındığında erken seçim güçlü hatta tek ihtimaldir.

“BAHÇELİ İLE GÖRÜŞMEK GEREKİRSE BUNU DA YAPMALIYIZ”

Üçüncü sonuç olarak siyasi diyaloğu sürdürmemiz şarttır. Üç ödevin de bilincindeyiz. Önümüzde ki haftalarda çabalarımıza kararlılıkla devam edeceğiz.

Herkes takip ediyor, ben verdiğim hiçbir sözden dönmedim. Bütün liderlerle görüşmelerimi onlarla mutabık kaldığım çerçevede açıkladım. Erken seçime gidilecekler herkesin bunu tam olgunlukla seviyeli şekilde tayin etmesi lazım. Sayın Bahçeli ile görüşmek gerekirse bunu yaparız. Erken seçim kendisinin de gündeme getirdiği husustur. Taraflarla yeniden görüşme gerekebilir. Herkesin istişare etmesi gerekir. Herkes görevini yaparsa ülkede olağanüstülük bir durum olmaz. Tercihimiz TBMM’nin seçim kararı almasıdır.

“EN FAZLA FAYDAYI AK PARTİ BULUR”

 Cumhurbaşkanı devreye girmeden çözüm bulabilmeliyiz. Önümüze konan kurallar çerçevesinde gereğini yaparız. Sayın Cumhurbaşkanımız yetkiyi verdikten sonra erken seçimden fayda olunacak parti Ak Parti’dir. Diğer partilerin tek parti şansı yok.

Cumhurbaşkanımızın devreye girdiği başka hükümet yapılaması ile seçime girmeyi doğru bulmam. Birinci tercihim eğer erken seçime giderken siyasi partilerle anlayışla meclis’in aldığı kararla seçime gitmektir. Türkiye çaresiz kalacak değil. Olmazsa 23 Ağustos’ta Cumhurbaşkanımız devreye girer Türkiye’ye yönetim boşluğu kalmaz.

MHP ile temas sonrası Cumhurbaşkanı Erdoğan ile istişare ihtiyacı doğar.

CHP ile bir seçim hükümeti ihtimali yok.

“ZİHNİMDE 9 SEÇENEK VARDI”

Zihnimde 9 seçenek vardı, olabilecek 9 seçenek. Tek seçenekli, iki seçenekli yola çıkmam. Dün akşam itibari ile 9 seçeneğin hepsi mevcudiyetini koruyor. Şimdi diğer ihtimaller üzerinde çalışmaya devam edeceğiz.  Kimseden telkin almadım, almam. Yol haritamı belirlemiştim ve gereğini yapıyorum. Alternatifleri tükete tükete. Bahçeli ile görüşmem de bunlardan biridir.CHP bize seçim hükümeti ihtimalinin olamayacağını üzerinde mutabık kaldığımız seçim barajını da düşürmek de dahil hususlar var. Bu hususları yaparak 25. dönemi reformlarla taşlanmış seçime gidelim teklif buydu. Ben saygı duyuyorum Kılıçdaroğlu bunun faydalı olmayacağını ısrar ettiği için ihtimal yok.

Sayın Cumhurbaşkanımızı koalisyon istemediği benim koasliyon istediğim vehimden ibarettir. Ne şahsi ne başka çıkar duygusunu zihnimin kenarına bile yerleştirmem.Bunların karşılığı yoktur. Ben cumhurbaşkanımızın tevdi ettiği görevi hakkı ile yerine getirdim.

Eğer CHP ile veya MHP herhangi sürdürebilir koasliyon imkanı olsaydı ben kendi kitleme dönüp bize milletin verdiği ödev budur, bunun gereğini yapıyoruz dedim ve ikna ederdim.Medenice koasliyon hükümeti yok diye mutabık kaldık ama diyalog sürecek. Sayın Cumhurbaşkanımız ve benim kanaatlerimizin farklı olduğu görüşü gerçeği ifade etmiyor.

Eğer CHP ile veya MHP herhangi sürdürebilir koasliyon imkanı olsaydı ben kendi kitleme dönüp bize milletin verdiği ödev budur, bunun gereğini yapıyoruz dedim ve ikna ederdim.Medenice koasliyon hükümeti yok diye mutabık kaldık ama diyalog sürecek. Sayın Cumhurbaşkanımız ve benim kanaatlerimizin farklı olduğu görüşü gerçeği ifade etmiyor.

Yapmayacağımız, olmayacak şeyleri söyleyeyim. Bir saniye dahi ülkeyi hükümetsiz bırakmayız. Herkes sakin olsun. Önümüzdeki aylarda bu ülkeyi kendi rayına oturtacağız. Bugün Sayın Cumhurbaşkanımızla görüşme günümüzdü. Telefonla Kılıçdaroğlu ile yaptığımız görüşme sonrasında özet şekilde sayın Cumhurbaşkanımızla paylaştım. Size aşikar olan Cumhurbaşkanımıza hali aşikardır.

ERKEN SEÇİM NE ZAMAN YAPILACAK?

Erken seçim tarihi konusunda seçim aşı olmak gibidir, aşı olduğumuzda bazen küçük sızı hissedebilirsiniz aşıdan korkmamak lazım aşı olacaksanız zaman yaymamak lazım. MHP ile yapacağımız temaslar sonrasın erken seçim tablosu çıkarsa mümkün olan en kısa zamanda yapılmasını ön görürüm. Gereğini yaparız en kısa zamanda  erken seçimin yoluna bakarız.

HABERTURK.COM

BANDIRMA WEB TASARIM

Bir önceki yazımız olan PEKİ BUGÜN SEÇİM OLSA.. ? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

DAVUTOĞLU “ERKEN SEÇİM GÜÇLÜ HATTA TEK İHTİMALDİR”

Yorumlar kapalı.

foto deniz bandırma
kutlu creative bandırma
avşa adası otelleri
x