foto-deniz1
asili-ceviz-fidani

ERDOĞAN, YILDIZ HAMİDİYE CAMİSİ’NİN AÇILIŞINI YAPTI

erdoğan
Paylaş
 

Restorasyonu tamamlanan Yıldız Hamidiye Camisi’nin açılışında konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Ezanları susturmadan, bayrakları indirmeden ülkemizi işgal edemeyeceklerini bilenler, özellikle bu mekânlarımızı hedef alıyor. Allah’ın izni ile Türkiye’de ezanları susturmaya, bayrakları indirmeye kimsenin gücü yetmeyecektir” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cuma namazını Sultan 2. Abdülhamid tarafından 1885’te mimar Nikolaidis Jelpuylo’ya yaptırılan ve restorasyonu tamamlanan Yıldız Hamidiye Camisi’nde kıldı ve daha sonra caminin açılışını gerçekleştirdi.

Vatandaşlara seslenen Cumhurbaşkanı Erdoğan, inşasının üzerinden 132 yıl geçtikten sonra restore edilen Yıldız Hamidiye Camisi’nin ülkeye ve tüm İslam âlemine hayırlı olmasını diledi.

“YILDIZ HAMİDİYE CAMİİ, İSTANBUL İÇİN MÜSTESNA BİR ESER”

Caminin banisi Sultan Abdülhamid’i rahmetle andığını dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, Osmanlı, Selçuklu ve Endülüs mimarisinin özelliklerini bünyesinde toplayan caminin, kendine has güzellikleriyle İstanbul için müstesna bir eser olduğuna dikkat çekti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, inşasından bugüne, caminin yaşatılmasında emeği geçen imam, müezzin, kayyum olarak hizmet veren herkese, yaptıkları ibadetlerle bu eseri mabede çeviren cemaate şükranlarını sunduğunu ifade etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bilhassa, yine böyle bir cumayı Yahya Efendi Dergâhında kıldığımız, 21 yıl bu caminin mihrabında görev yapan Abdullah Hocamızla orada bir araya gelmiştik. Cumayı orada kıldık. Cumadan sonra sanki bir vedalaşmaydı o. Birbirimizle kısa da olsa ayaküstü muhabbetimiz oldu. Benim bir yurt dışı seyahatim vardı. O seyahatte onun ebedi âleme irtihalini duydum” diye konuştu.

Merhum Abdullah Hatipoğlu’na Allah’tan rahmet dileyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, Hatipoğlu için vatandaşlarla birlikte Fatiha okuyarak, “Biz kendisini İslam ve Kur’an aşığı muttaki bir mümin olarak biliyoruz, Rabbimin katında da inşallah bu şekilde muamele göreceğine inanıyoruz” dedi.

Bir önceki yazımız olan SÜLEYMAN SOYLU, TUNUS İÇİŞLERİ BAKANINI KABUL ETTİ başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

  Sosyal   Medyada   Paylaşın
Bizi Facebook’tan Takip Edin!
1agrigento-otel-erdekozen hyundai doga-koleji-bandirma nehir-kaya esen-tip yemtar
perema2014 soylu
berkan-kuyumculuk bandirma-com-tr gumuskonak
birge cilev eken-hotel dOnce ortem iskenderci
logo-web
Teknik Destek ve Reklam Yönetimi Kutlu Creative tarafından sağlanmaktadır.