ERDEK-BANDIRMA SÜT ÜRETİCİLERİ BİRLİĞİ BAŞKANI BAKAN: SU, SÜTTEN PAHALI | Bandırmanın Sesi
REKLAM
foto-deniz1
grand serenay hotel

ERDEK-BANDIRMA SÜT ÜRETİCİLERİ BİRLİĞİ BAŞKANI BAKAN: SU, SÜTTEN PAHALI

Paylaş
 

Erdek-Bandırma Süt Üreticileri Birliği Başkanı Özgür Bakan, “Su sütten pahalı. Şu anda süt üreticisinin masrafı çok. Sütten kar elde edemiyor. Süt üretiminde Türkiye dünyada 8. sırada. Hükümet süt üreticisine daha fazla katkı sağlamalı.” dedi.

Erdek-Bandırma Süt Üreticileri Birliği Başkanı Özgür Bakan, tarımsal destek bütçesinin iki katına çıkarılması gerektiğini söyledi. Ürün fiyatlarının girdi maliyetlerinin çok altında kaldığına dikkat çeken Bakan, çiftçinin üretimini sürdürebilmesi için tarımsal desteklerin artırılmasının zorunluluk haline geldiğini dile getirdi.

Üretici girdi maliyetleriyle baş edemiyor
Çiftçinin yurt içi üretim maliyetlerinin yüksek olmasından dolayı hayvansal ve bitkisel üretim faaliyetlerini daha karlı ve verimli koşullarla yapabilmelerinin zorlaştığını vurgulayan Bakan “Ülkemizin bir gerçeği olan küçük işletmelerin yüksek maliyetleri ile ayakta kalma ve dış pazarda rekabet etme ihtimali çok düşüktür. Devletimiz tarafından üretim maliyetlerin bir kısmı karşılanarak üretim potansiyeli arttırılmalıdır. Üretim ve girdi maliyetlerini azaltacak destekleme artışı tüm çiftçilerimizin beklentisidir” dedi.

Kayıt dışı üretime dikkat çekti
Tarım ve Hayvancılıkta kayıt dışılığı da dikkat çeken Bakan, kayıt dışının engellenmesinin kayıtlı üretimde bulunan üreticiye verilecek desteklerle engellenebileceğini söyledi. Kayıtlılığın arttırılması ile birlikte ülkemiz genelinde vergi kayıplarının önleneceğini dile getiren Bakan, “Kayıt altına alınamayan üretim kalemleri ülkemiz ekonomisi için vergi kaybına yol açtığı gibi ürünlerin kontrolleri yapılamadığı için halk sağlığına da zarar vermektedir. Üretimin kayıt altına alınmasıyla kamu sağlıklı veri tabanı oluşturarak tarım ve hayvancılık politikalarının belirlenmesinde önemli dayanak teşkil edecektir” şeklinde konuştu.

Bir önceki yazımız olan KADINLAR MATİNESİ BİLET SATIŞI BAŞLADI başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

  Sosyal   Medyada   Paylaşın
gulez

Güncel Bandırma Haberleri

Teknik Destek ve Reklam Yönetimi Kutlu Creative tarafından sağlanmaktadır.