ENGELLİLER HAFTASI KUTLANDI | Bandırmanın Sesi
REKLAM
foto-deniz1

ENGELLİLER HAFTASI KUTLANDI

Paylaş
 
google haberlerde takip et

10-16 Mayıs tarihleri arasında kutlanan “Engelliler Haftası” Cumhuriyet Meydanındaki törenlerle kutlanmaya başlandı.
Düzenlenen törene Bandırma Belediye Başkanı Dursun Mirza, AKP İlçe Başkanı Alp Bostancı , Özel Bandırma Rehabilitasyon Merkezi, Bandırma İşitme ve Konuşma Engeliler Derneği, TSD, Yeni Hayat Rehabilitasyon Merkezi, BABED, Engelli ve Engelli Aileleri Dernekleri katıldılar. Tören çelenk sunma , saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başladı. İstiklal Marşına Ticaret Borsası İlköğretim okulu 4-C Sınıfı öğrencileri Canan Atik önderliğinde işaret diliyle İstiklal Marşına katılmaları büyük bir ilgi gördü.

Yüz binlerce engelli çeşitli nedenlerle evlerinde hapis hayatı yaşamaya devam etmektedir
TSD Başkanı Mücahit Aksakal Engellilerin sorunlarını dile getirerek konuşmasında; “Türkiye’de yaşayan milyonlarca engelli ve ailesi zor koşullarda yaşamaktadır. Engelliler toplum tarafından fark edilmek, yaşadıkları sorunlara çözüm bulabilmek umuduyla her alanda seslerini duyurabilmek, görünür olmak için çabalamıştır. Geçmiş yıllara kıyasla bugün artık engelliler toplumda daha fazla yer bulabilmektedir. Yine geçmişe oranla daha fazla olanağa, hizmete sahiptir. Bunlar ülkemiz ve engelliler adına sevindirici gelişmelerdir. Ancak engelliler hala çözüm bekleyen sorunları, dertleri bulunmaktadır. Bunların en başında toplum hayatına daha fazla katılabilme olanaklarının olmamasıdır. Yüz binlerce engelli çeşitli nedenlerle evlerinde hapis hayatı yaşamaya devam etmektedir” dedi.

Yardım edilen değil, hayatı birlikte üreten, birlikte paylaşan olmak istiyoruz
Aksakal konuşmasının devamında;” Yüz binlerce engelli, insanca yaşam olanaklarından uzak ve yoksulluk içindedir. Yollarımız, toplu taşım araçlarımız, hastanelerimiz dahil kamu hizmet binalarımız engellilerimizin erişimine uygun değildir. Engelli aylıkları, engeli ailelerine verilen evde bakım destekleri çok kısıtlıdır. Ve uygulamada eşitlik adalet ilkeleri zedelenmektedir. Engelli aylıkları, engelli ailelerine verilen evde bakım destekleri çok kısıtlıdır ve uygulamada eşitlik, adalet ilkeleri zedelenmektedir.

Özellikle evde bakım hizmetlerinden yararlanmada getirilen kurallar, oldukça büyük bir engelli kesiminin bu haktan yararlanmasını engellemektedir. Birçok engelli, sürekli değişen kurallar nedeniyle yeterli ve gerekli sağlık hizmetine sahip değildir. Engellilerin almak zorunda oldukları ortez, protez, tekerlekli sandalye, işitme cihazı vb, yaşamı kolaylaştıran araç ve gereçlerin temini konusunda ciddi sıkıntılar bulunmaktadır.

Şu anda uygulanan sistem, büyük sorunlara neden olmaktadır. Birçok kurum ve kuruluşun da önemli katkılarıyla engellilere yönelik toplumda farkındalık yaratma çabasına karşılık hala engellileri dışlayan yaklaşım ve davranışlar bizleri derinden yaralamaktadır. İstihdam alanından yasalarla konulmuş kotalar başta devlet olmak üzere işverenlerce uygulanmamakta, engellileri dışlayan yaklaşım ve davranışlar bizleri derinden yaralamaktadır.

Eğitim alanındaki öğretmenden alt yapıya eksik ve yetersizlikler engellilerin öğrenim hakkını büyük oranda kısıtlamakta, hayata atılmalarında ikinci bir engel daha yaratmaktadır. Engellilerin sorunları, aslında tüm toplumun sorunlarıdır. Biz sadece herkesle eşit koşullarda yaşamak istiyoruz. Yardım edilen değil, hayatı birlikte üreten, birlikte paylaşan olmak istiyoruz. Biz sadece toplumdan ve yönetimlerden daha acil bir yaşam olanağı istiyoruz. Engelleri kaldırın, birlikte daha güzel bir dünyada yaşayalım” dedi.

 

P5100034 P5100038 P5100041 P5100053 P5100055

Bir önceki yazımız olan Balıkesir Yılda 500 Bin Adet Ceviz Fidanı İhraç Ediyor başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

  Sosyal   Medyada   Paylaşın
gulez

Güncel Bandırma Haberleri

Teknik Destek ve Reklam Yönetimi Kutlu Creative tarafından sağlanmaktadır.