Enerjik Bir İnsan Olabilmenin Püf Noktaları | Bandırmanın Sesi
REKLAM
foto-deniz1

Enerjik Bir İnsan Olabilmenin Püf Noktaları

Paylaş
 

Canınız hiçbir şey yapmak istemiyor, kolunuzu kaldıracak gücü kendinizde bulamıyorsanız kronik bir yorgun olabilirsiniz.

Mevsim geçişlerinde sık sık yaşanan sorunlardan biri de kronik yorgunluktur. Kış mevsiminin karanlık havasından çıkıp güneşin yüzünü gördük. Fakat buna rağmen canınız hiçbir şey yapmak istemiyor, kolunuzu kaldıracak gücü kendinizde bulamıyorsanız kronik bir yorgun olabilirsiniz.

Kronik yorgun musunuz?
Kişinin sosyal , mesleki ve ruhsal hayatını ciddi şekilde etkileyen Kronik Yorgunluk Sendromu, en az 6 ay sürer ve uyku bozukluğu, dikkat eksikliği ile hafıza zayıflığı gibi şikayetler eşlik eder. Bazı maddelere dikkat ederek bu sendromla baş edebilirsiniz.

– İş ve özel hayatınızda yeni stratejiler belirleyin. İş yerinde sosyal destek amaçlı gruplar kurun. Takım çalışması yapın, eğitim içerikli uygulamalara katılın.

– Stres kaynaklarınızı tanıyın, bu kaynakları yönetin ve sizi yönetmesine fırsat vermeyin.

– Aktivite günlüğü oluşturun. Günlükler çok az veya çok çalıştığınız zamanları anlamanıza, bu sayede de dengeli ve gerçekçi hedefler belirleyip uygulamanıza yardımcı olacaktır. Hedefleri kolaydan başlayarak arttırın. Dinlenmeye ayırdığınız zamanınızı giderek azaltıp, hedeflerinizi küçük parçalar haline getirerek güne, daha sonra haftalara yayabilirsiniz.

– Çalışma ortamlarınızı yeniden düzenleyin. Yani aşırı iş yükünden kaçının, çalışanlar arasında destek ve sosyal ilişkilerinizi artırın, sorumluluk ile bürokratik işlerinizi azaltın.

– Uyku düzeninize dikkat edin. Gün içinde uyumayın.

– Gevşemeyi öğrenerek, kas gevşetici egzersizler yapın.

– Bol vitaminli, mineralli besinler tüketin.

Bir önceki yazımız olan Cep Telefonu Kullanmanın Sağlıklı Yolları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

  Sosyal   Medyada   Paylaşın
Teknik Destek ve Reklam Yönetimi Kutlu Creative tarafından sağlanmaktadır.