ENERJİ KİMLİK BELGESİ UYGULAMASINDA ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK BAKANLIĞI SINIFTA KALMIŞTIR" | Bandırmanın Sesi
REKLAM
foto-deniz1

ENERJİ KİMLİK BELGESİ UYGULAMASINDA ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK BAKANLIĞI SINIFTA KALMIŞTIR”

Paylaş
 


%30 TASARRUF POTANSİYELİ İLE BİNA SEKTÖRÜ ENERJİ VERİMLİLİĞİ İÇİN ÇOK ÖNEMLİ BİR KAYNAKTIR.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Binalarda Enerji Performansı Yönetmeliğinde Değişiklik yaparak bugün Resmi Gazetede yayınladı. Yapılan değişikliğe göre binaların enerji kimlik belgesi almaları için 2 Mayıs 2017 dolan süre 1.1.2020’ye ertelenmiştir. Bu erteleme yapılmamış olsaydı 2 Mayıs 2017 den sonra mevcut binaların alım, satım ve kiraya verme ile ilgili işlemlerde enerji kimlik belgesi düzenlenmiş olma şartı aranacaktı. Yapılan değişiklikle bu şart 2020 yılı başına kadar ertelenmiştir.
Enerji verimliliği, enerjide %75 oranında dışarıya bağımlı olan ülkemiz için çok önemli bir kaynaktır. Bina sektöründe %30 enerji tasarruf potansiyelimiz olduğu bilinmektedir. 2007 yılında Enerji Verimliliği Kanunu, 2008 yılında da ilgili yönetmelik yayınlanmış ancak bugüne kadar enerji verimliliği alanında görünür bir ilerleme sağlanamamıştır. Mevzuatı çıkarmak yeterli olmuyor. Önemli olan onu amaca uygun bir şekilde uygulamaktır. AKP iktidarı kendi çıkardığı kanun ve yönetmeliğin gereğini yapmadığı, gerekli denetim ve yaptırımı uygulamadığı için mevzuatın öngördüğü süre ertelenmek zorunda kalınmıştır. Bu sürenin 2020 yılında yeniden ertelenmeyeceğinin garantisi yoktur.
MEVCUT BİNALARIN SADECE BİNDE BEŞİ ENERJİ KİMLİK BELGESİNİ ALMIŞTIR
Geçtiğimiz aylarda vermiş olduğum bir soru önergesi ile konuyu gündeme getirerek Çevre ve Şehircilik Bakanı Sayın Mehmet Özhaseki’ye binalarda enerji kimlik belgesi konusunu sormuştum. Sayın Bakan Soru önergeme verdiği yanıtta özetle ;
Ülkemizdeki toplam yapı sayısının 9.152.635 olduğunu, mevcut binalardan sadece 50 bin adedinin enerji kimlik belgesi aldığını, 2011 yılı sonrası yapıların tüm binaların mevzuat gereği bu belgeleri aldığını belirtmiştir. Sayın Bakan verdiği yanıtta mevcut binalara enerji kimlik belgesi alma zorunluluğuna ilişkin son tarih olan 02.05.2017 tarihinin ertelenmesi yönünde bir çalışmalarının olmadığını belirtmiştir.
BAKANLIK AÇIKÇA BAŞARISIZ OLMUŞTUR
Ancak gelinen noktada sayın Bakanın söylediğinin aksine bu tarihin ertelendiğini yapılan bütün mevzuat çalışmasına rağmen görüldüğü gibi 9 milyonu aşan bina varlığımızın sadece 50 bini mevzuat şartlarını yerine getirmiştir. Bu da binde beşe takabül etmektedir.
Bakanlığı konuyu daha ciddi ele almaya ve %30 tasarruf potansiyelimiz olduğunu bildiğimiz bina sektöründe enerji verimliliği çalışmalarını bir an önce tamamlamaya davet ediyorum.

Bir önceki yazımız olan Balıkesir Yılda 500 Bin Adet Ceviz Fidanı İhraç Ediyor başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

  Sosyal   Medyada   Paylaşın
Teknik Destek ve Reklam Yönetimi Kutlu Creative tarafından sağlanmaktadır.