EMEKLİ OLUNCA ORGANİK PEKMEZ ÜRETMEYE BAŞLADI | Bandırmanın Sesi
REKLAM
foto-deniz1

EMEKLİ OLUNCA ORGANİK PEKMEZ ÜRETMEYE BAŞLADI

Paylaş
 
google haberlerde takip et

İzmir‘de emekli olup memleketi Balıkesir‘in Sındırgı ilçesine dönen Mehmet Gür, eşi ve kardeşleriyle oluşturduğu 40 dönümlük bağda ürettiği kara üzümlerden pekmez yapıp satıyor.

İzmir‘de bir okulda hizmetli olarak çalıştıktan sonra emekli olup memleketi Balıkesir‘in Sındırgı ilçesine dönen 62 yaşındaki Mehmet Gür, eşi ve kardeşleriyle oluşturduğu 40 dönümlük bağda ürettiği kara üzümlerden pekmez yapıp satıyor.

İlçenin kırsal mahallelerinden olan Pürsünler‘de yaşayan Gür, 1977’de gittiği İzmir‘de, bir okulda hizmetli olarak 23 yıl çalıştıktan sonra emekli oldu. Memleketine dönen Gür, 2000’li yılların başında eşi ve kardeşleriyle 40 dönüm arazi üzerine kara üzüm bağı kurdu. O yıldan beri üzüm yetiştiriciliği yaptığını belirten Gür, kendi ürettiği üzümü, kurduğu ocaklarda kaynattığını ve elde ettiği pekmezi yıllarını geçirdiği İzmir‘e götürüp sattığını söyledi.

GELENEKSEL YÖNTEMLERLE PEKMEZ

Bağda sadece ilk yıl üzüm almadıklarını ifade eden Gür, şöyle konuştu: “Bağımız 15 yıldır bizi sevindiriyor. İkinci yıl verim almaya başladık. Eşim ve kardeşlerimle bu üzümü ne yapalım derken pekmez kaynatmaya karar verdik. Gençliğimde yapılan pekmez ocağından kurduk. Geleneksel yöntemlerle pekmez kaynatıyoruz. Eylül ayından ekim ayının ortalarına kadar üzümler toplanır. Bu üzümler çuvallar içine koyulacak şekilde önce makinede kıyılıyor. Sonra çuvallar havuza yerleştiriliyor. Burada yaklaşık yarım saat boyunca çiğniyoruz. İyice suyu çıkana kadar eziyoruz. Ardından 4-5 çuvalı alıp mengeneye koyuyoruz ve burada iyice sıkıp suyun tamamını alıyoruz.”

KAZANLARDA KAYNATIYORLAR

Havuza dökülen şıranın kanal yoluyla kazanlara aktarıldığını anlatan Gür, “Daha sonra bu kazanları pekmez ocağına götürüyoruz. Ocağın büyüklüğüne göre 3-4 kazan, aynı anda yakılan ateş üzerine konuluyor.” dedi.

BİR TON ÜZÜMDEN 250 KİLO PEKMEZ

Şıranın kazanda önce bir saat kaynatıldığını belirten Gür, “Daha sonra üzerinde oluşan köpüğü alıp bir gün bekletiriz. Sonraki gün kazanların altını tekrar yakarız. Bu kez 5-6 saat kaynar. Daha sonra dinlendiği zaman pekmez hazır hale gelir. Soğuduktan sonra bidonlara ve kavanozlara aktarıyoruz. Bir ton üzümden 250 kilogram pekmez elde ediliyor.” diye konuştu.

“BÜTÜN AŞAMALARINI KENDİMİZ YAPIYORUZ”

Bu yıl 100 kilogram civarında pekmez olacağını dile getiren Gür, kara üzüm pekmezini genelikle İzmir‘de sattıklarını söyledi. Normalde pekmezin kilosunun 15 lira civarında olduğunu vurgulayan Gür, “Kara üzüm pekmezi daha değerli. Bu yüzden biz 25 liradan veriyoruz. Bağından tüketicinin sofrasına kadar bütün aşamaları bize ait. Geleneksel yöntemlerle pekmez yapıyoruz. Olabildiğince organik ve faydalı.” dedi.

Bir önceki yazımız olan Balıkesir Yılda 500 Bin Adet Ceviz Fidanı İhraç Ediyor başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

  Sosyal   Medyada   Paylaşın
Teknik Destek ve Reklam Yönetimi Kutlu Creative tarafından sağlanmaktadır.