EKSİK ARAÇLARI KARŞILAYACAK KURUMLARA İHTİYAÇ VAR!! | Bandırmanın Sesi
REKLAM
foto-deniz1
grand serenay hotel

EKSİK ARAÇLARI KARŞILAYACAK KURUMLARA İHTİYAÇ VAR!!

Paylaş
 

Bandırma 911 Arama Kurtarma Başkanı Mustafa Gürsoy Çanakkale Ayvacık deprem bölgesinde ekip arkadaşlarıyla birlikte gördüklerini ve yaşadıklarını İlk Haber Gazetesine anlattı.
Gürsoy, ”Çanakkale Ayvacık’ta yaşanan depremlerden sonra bölge 911 Arama Kurtarma ekibiyle birlikte yardıma gittiğimizde, gördük ki evler taş yığmayla yapılmış kiriş ve kolonları yok, evlerin çatılarında ağır bir beton kütlesi var, taştan yığma binalar o yörenin özelliği o şekilde. İnsanların dünyanın her yerinde evlerini yaşadıkları yerin özelliğine göre inşa ediyorlar. Bu yerler belediye sınırları içerisinde değil özel idare sınırları içinde olduğu için denetimler yapılmamış. Bandırma’da insanlar fay hattının hareket etmeyeceğini düşünüyorlar. Çanakkale –Gönen –Manyas’ı etkilemiyor mu ? Gördüğünüz gibi etkiliyor. ”dedi
Gürsoy,” Bandırma’daki binaların depreme dayanıklı yapılması gerekiyor. Belediyelerce inşaatların depreme dayanıklı olup olmadığının araştırılması gerekiyor, inşaat firmalarının malzemelerini depreme dayanıklı malzemelerden kullanması gerekiyor.
Bandırma deprem konusunda çok riskli bir konumda ,tepe gazinosunun alt tarafından fay hattı geçiyor. Olası bir depremde etkilenecek olan mahaller arasında Sunulllah ,Dere ,Hacıyusuf Mahallesi geliyor. Bandırma’da evler genellikle bir birlerine bitişik ya da evlerin arasında çok fazla bir boşluk yapılmadan yapılıyor. Bandırma’da bir deprem olduğunda sağlam olmayan, çürük binalar yıkılacak ,deprem yönetmeliğine göre sağlam yapılmış binalar ayakta kalacaktır.
Bandırma dar sokaklarıyla meşhur, sağlı sollu arabalar park edildiği zaman hiçbir şekilde ne itfaiye ne de 112 acil servis araçları girebiliyor. Bu şekilde müdahale de gecikirken, bir deprem anında nasıl müdahale edebiliriz. Bandırma’da bir deprem anında çadırların kurulabileceği belirli yerler yok ‘’ dedi.
Halkın deprem konusunda bilinçlenmesi için kendi imkanlarını kullanıp deprem profösörlerini getirdiklerini söyleyen Gürsoy,’’ Herkesin deprem olduğu zaman ne yapabileceğine dair bir hazırlıklarının yapılması gerekiyor. Bandırma ‘da deprem hazırlıkları yapılmadı bunun için bize destek verecek kurum ve kuruluşlara ihtiyacımız var. Eksik araç gereçlerimizi karşılayacak kurum ve kuruluşlara ihtiyacımız var .” ifadelerini kullandı.

Kaynak:İlk Haber

Bir önceki yazımız olan BANDIRMA'DA BUGÜN SU KESİNTİSİ YAŞANIYOR başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

  Sosyal   Medyada   Paylaşın
gulez

Güncel Bandırma Haberleri

Teknik Destek ve Reklam Yönetimi Kutlu Creative tarafından sağlanmaktadır.