foto-deniz1
asili-ceviz-fidani

NAR KADIN GURME EVİ AÇILDI

edremit nar kadın gurme evi
Paylaş
 

Edremit’te, girişimci kadınların 2010’da kurduğu Nar Kadın Kooperatifi, yöresel yemekler üretilip meraklılarına sunulduğu “Gurme Evi” açtı.

2010’da 7 kadının bir araya gelerek kurduğu ve bugün 16 ortaklı olarak çalışmalarını sürdüren Nar Kadın Çevre Kültür ve İşletme Kooperatifi, atölyelerinde ürettikleri yöresel yemekleri doğrudan halka ulaştırmak amacıyla tarihi bir Edremit evini restore ettirdi. Restorasyonun ardından ev, erişte, tarhana, zeytinyağlı el açması börek, baklava ve sarma gibi yöresel yemeklerin satışa sunulduğu “Gurme Evi” olarak açıldı. Edremit Kaymakamı Ali Sırmalı, Edremit Belediye Başkanı Kamil Saka, Edremit Ticaret Odası Başkanı Coşun Salon’un da katıldığı açılışta Kaymakam Sırmalı, kadınların böylesi güzel bir çalışma içerisinde bulunmasının memnuniyet verici olduğunu belirterek emeği geçenleri kutladı.

Edremit Belediye Başkanı Kamil Saka açılışta, Edremit’te kadınların oluşturduğu girişimin, yöresel yemekleri satarak önemli gelir sağladığını söyledi. Kadınların, Gurme Evi ile 5-6 kadına daha yeni iş imkanı sağladığını belirten Saka, “Umuyorum ki eski Edremit yemekleri burada daha da rağbet görecek. Gurme Evi’nin hizmete girmesi bizim için de iyi oldu. İlçemize gelen misafirlerimize eski Edremit yemeklerini, lezzetlerini güvenle tattırabileceğimiz bir ortam oluştu. Aynı zamanda da burası eski Edremit evlerine örnek bir ev” dedi.

Kooperatif Başkanı Nedret Gürdal ise projenin amacının geleneksel kültürlerini, tarihlerini yansıtmak ve zeytinyağlı ürünlerini markalaştırarak “gurme turizmine” hizmet etmek olduğunu aktardı. Gürdal, bugüne kadar 40 kadına girişimcilik eğitimleri verildiğini dile getirerek, “10’u KOSGEB eğitimlerine yönlendirildi. ‘Gelecek Turizmde Projesi’ kapsamında kullandığımız eski Edremit evi, kooperatifimizin Başkan Yardımcısı Günseli Saka’ya aitti. Kendisi restorasyonunu yaptı. Gayemiz kadınlara rol model olarak onların hayatlarına dokunarak, onları ekonomik ve sosyal yönden geliştirmek” diye konuştu. Gurme Evi’nin açılışını Kaymakam Sırmalı’nın eşi Nuray Sırmalı, Nar Kadın Kooperatifi Başkan Yardımcısı Belediye Başkanı Kamil Saka’nın eşi Günseli Saka ve kooperatif Başkanı Nedret Güral birlikte gerçekleştirdiler.

Bir önceki yazımız olan Gazeteci Mustafa Yamaner ile Yıldızlar Geçidi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

  Sosyal   Medyada   Paylaşın
Bizi Facebook’tan Takip Edin!
ozen hyundai doga-koleji-bandirma nehir-kaya esen-tip yemtar
perema2014 soylu
berkan-kuyumculuk bandirma-com-tr gumuskonak
birge cilev eken-hotel dOnce ortem iskenderci
logo-web
Teknik Destek ve Reklam Yönetimi Kutlu Creative tarafından sağlanmaktadır.