EDREMİTSPOR EFSANESİ 1966 RUHU İLE GERİ DÖNDÜ | Bandırmanın Sesi
REKLAM
foto-deniz1

EDREMİTSPOR EFSANESİ 1966 RUHU İLE GERİ DÖNDÜ

Paylaş
 

Edremit’te futbolun efsane takımı Edremitspor ilk kuruluş tarihi olan 1966 ruhu ile yeniden kuruldu. Belediye Başkan Yardımcısı Metin Tunçer’in Kulüp Başkanlığı’nı üstlendiği 1966 Edremitspor Kulübü yeşil sarı renkleriyle sahalarda mücadelesine başlayacak.

Edremit’te sporseverlerin merakla beklediği Edremitspor yeniden hayata geçirildi. Eski Edremitspor ve devamındaki Edremit Belediyespor’’un önceki dönemde yaşanan sıkıntılar nedeniyle liglerden çekilmesi ve kapanma sürecine girmesinden sonra, Edremit Belediye Başkanı Kamil Saka’nın talimatıyla yeniden 1966 Edremitspor Kulübü kuruldu. Belediye Başkan Yardımcısı Metin Tunçer’in kulüp başkanlığını üstelendiği “1966 Edremitspor” düzenlenen basın toplantısı ile kamuoyuna açıklandı.

Edremit Belediye Başkanı Kamil Saka, Edremit Belediyesi’ni devir aldıklarında Edremitspor’un enkaz yığını haline gelmiş, 5 milyona yaklaşan borcu ile karşılaştıklarını, Edremit’in tüm yeşil alanlarındaki büfe, kafe gibi işletmelerin Edremitspor’a verildiğini ama karşılığında, futbolcusundan, basketbolcusuna, esnafına kadar borç içinde bir kurumla karşı karşıya kaldıklarını ifade etti. Başkan Saka, “Böyle bir durumda devam ettirmek benim belediyecilik anlayışıma ters bir durumdu. Çünkü bir şeye kaynak aktarabilmek için getirisinin olması gerekirdi. Elde Edremitspor ile ilgili hiçbir getiri yok, futbol takımı yerlerde sürünen alt düzeyde bir yapıda, ne bayanlarda ne erkeklerde voleybol, basketbol, bisiklet, atletizm, güreş diye bir branş kalmamış. Ama Edremit’in parkındaki kafeler, yeşil alanlardaki kafeler, birçok yerde büfeler tahsis edilmiş, buna rağmen de borç batağı içine girmiş bir kulüp bulduk. Bunun kapatılması için 2,5 yıl uğraştık, çünkü belediye olarak bu borcu 20-30 lira emlak vergisi, su parası ödeyen Ahmet amcanın, Fatma teyzenin parasından ödeyip bazılarının keyif yapsın diye harcadıkları bu borcu kapatmak benim ahlak anlayışıma çok ters bir durumdu. Bu borcu yaratanların, borcu ödemesi şekline dönüştürülüp, kulübün kapatılmasını tercih ettik. Yakın zamanda da eski kulüp kayyum aracılığı ile kapatılacak” dedi.

Edremit’te futbolda yepyeni bir sayfa açtıklarını da kaydeden Başkan  Saka, “Yeni baştan Edremitspor’u 1966 Edremitspor olarak, bir kolej takımı havasında, örnek aldığımız Altınordu yapısında bir kulüp olarak adına bu yola girdik. Dışarından yüksek bedellerle 20 futbolcu alınıp 1. lige kadar çıkarabiliriz. Ancak anlık başarılar yerine 500 çocuğu çok daha iyi tesislerde, çok iyi daha iyi imkanlarla futbol sahalarında görmek asıl amacımız” dedi. Başkan Saka, futbol şubesinin Edremit ağırlıklı, basketbolun Güre, voleybolun Altınoluk, güreşin Kadıköy’de devam edeceğini, eski beldelerin altyapıda yarışan üst yapıda Edremitspor’a sporcu yetiştiren kaynaklar haline geleceğini söyledi.

1966 Edremitspor Kulübü Başkanı Metin Tunçer, Edremitspor’un kurulduğu 1966 yılının spor adına Edremit’e yakışan bir ruh olduğunu ifade ederek, “Bugün o ruhu yaşamış Faruk Tülemiş hocamız ve eski futbolcu büyüklerimiz aramızdalar. Onların yaşadığı duygular bugün yeniden ayağa kalkıyor. Büyük Edremit’e, Başkanımız Kamil Saka’nın talimatları ile 1966 ruhunu canlandırıyoruz. Edremitspor’u yeniden kurduk. Futbol Federasyonu’ndan tescilini aldık. Yeşil Sarı renkleri ile Şubat ayında sahalarda olacağız. Hepimize hayırlı olsun, Allah utandırmasın” dedi.

Edremitspor’un eski kuruluşunda yer almış, eski antrenörlerinden Faruk Tülemiş ise Edremitspor’un yeniden ayağa kaldırılmasından mutluluk duyduğunu belirterek, “Bugün burada duygulanmamak elde değil. Çocuklarımız çok değerlidir” dedi. Toplantıya katılan eski futbolcularda Edremitspor’un yeniden faaliyete geçmesinden memnuniyet duyduklarını belirterek emeği geçenlere teşekkür ettiler.

1966 Edremitspor, tanıtım toplantısına Belediye Başkanı Kamil Saka’nın yanı sıra Belediye Başkan Yardımcıları Fatma Özgirgin, Mehmet Ertaş, Metin Tunçer, Edremit Belediyesi Altınolukspor Başkanı Şengül Sönmez, Edremitspor’da geçmiş yıllarda görev yapmış Faruk Tülemiş ve Edremitspor’da forma giymiş eski futbolcular katıldı.

Bir önceki yazımız olan Balıkesir Yılda 500 Bin Adet Ceviz Fidanı İhraç Ediyor başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

  Sosyal   Medyada   Paylaşın
gulez

Güncel Bandırma Haberleri

Teknik Destek ve Reklam Yönetimi Kutlu Creative tarafından sağlanmaktadır.