EDİP UĞUR’DAN BALIKESİR KURTULUŞ GÜNÜNDE MESAJ

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Saygıdeğer Hemşehrilerim,

Balıkesir’in düşman işgalinden Kurtuluşunun 93. Yıl dönümünde, Milli Mücadele yıllarında kanıyla, canıyla bağımsızlığımızın bedelini ödeyen ve bugün Ay Yıldızlı Bayrağımızın altında özgürce yaşamamızı sağlayan Şehit ve Gazilerimizi minnetle ve rahmetle anıyorum.

İnsanlık tarihinin en kanlı savaşlarından olan 1. Dünya Savaşı’nda Osmanlı Devleti birçok cephede savaşmış ve Savaştan yenilgiyle çıkan diğer devletler gibi İtilaf Devletleri ile koşulları ağır bir ateşkes anlaşması imzalamıştır. İmzaladığı Mondros Ateşkes Antlaşması ve Sevr Anlaşması ile beraber Osmanlı Devleti adeta yok oluş belgesini imzalamıştı. Buna bağlı olarak 15 Mayıs 1919 günü Yunanlılar, İzmir’in işgali için kıyıya asker çıkardılar. Bu kara haberin Balıkesir’e ulaşmasının hemen akabinde bu durumu hiç bir şartta kabullenmeyen Balıkesirliler düzenlemiş oldukları ”Okuma Yurdu” ve ”Alaca Mescit” toplantılarıyla işgale karşı direnişin nasıl olacağını tartışmışlar ve kendi aralarından temsilciler belirleyerek örgütlenmişlerdir.

Tüm direniş çabalarına rağmen Yunan birliklerinin kuzey kolu 30 Haziran 1920’de Balıkesir’e girdi. Balıkesir’i işgal eden Yunanlılar bütün kente yerleşip,  yoğun bir baskı ortamı oluşturmaya başladılar. Böylesi bir ortamda Hasan Basri Çantay, Mustafa Necati Bey ve Vasıf Çınar Bey gibi kalem ehilleri ise tüm gayr-ı milli baskılara karşı İzmir’e Doğru ve Ses Gazetelerinde özgürlükleri ve canları pahasına Milli Mücadelenin önemini, kalemleri ile anlatmaya çalışmışlardır.

Kıymetli Hemşehrilerim;

Balıkesir Milli Mücadelede ilk kurşunların atıldığı il olmanın yanında düzenlemiş olduğu 5 Adet Kongre ile de Milli Mücadelenin devleşen İli olmuştur. Balıkesir Alaşehir Kongreleri bu yıllarda yürütme ile ilgili önemli kararlar almış ve adeta milli bir hükümet gibi hareket etmiştir. Kongre, birliklere silah temin etmiş, cephelere asker sevk etmiş, aylık ödemiştir. Ve Nihai olarak Gazi Mustafa Kemal’in önderliğindeki kahraman askerlerimizden oluşan Türk Birlikleri, Yunanlılara karşı peş peşe elde ettikleri zaferlerin ardından Sakarya Zaferi ve Başkomutanlık Meydan Muharebesi ile beraber Yunanlıların Sevr’i Türklere kabul ettirme hayalleri sona ermiş oldu. Ve 6 Eylül’de Balıkesir Yunan işgalinden kurtulmuştur.

Balıkesir, gerek düzenlenen kongreler ve protesto hareketleri,  gerekse silahlı mücadeledeki yeri ile ”Ulusumuzun Bağımsızlığını Elde Etmesinde” önemli bir role sahiptir. Başbakan ve Cumhurbaşkanlarımızdan Celal Bayar, Balıkesir’in Milli Mücadeledeki rolü ile ilgili ”Takvim yaprakları ortadadır. Balıkesir’in kıdem hakkı tarihin tescilindedir” ifadesini kullanmışlardır. Biliyoruz ki Balıkesir vatanına, milletine ve kutsallarına bağlıdır ve bağlı kalacaktır. Bu topraklarda yaşayanlar tarihte yokluklar içinde kahramanlık destanı yazdılar, gerekirse yine yazacakları ise bir hakikattir.

Bu duygu ve düşüncelerle Balıkesir’in düşman işgalinden kurtuluşunun 93. yılında, bağımsızlığımızı ve milli onurumuzu koruyan ve yaşatan, başta Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK olmak üzere bölgemizdeki kurtuluş sürecini yürüten Kuva-yı Milliyecilerimiz ve tüm diğer milli mücadele kahramanlarımızı, rahmetle ve saygıyla anıyor,  geleceğimizin sağlık ve huzur dolu olmasını diliyor,

Tüm Balıkesirli Hemşehrilerimin Kurtuluş gününü kutluyorum.”

BANDIRMA WEB TASARIM

Bir önceki yazımız olan BANDIRMASPOR DESTEK BEKLİYOR! başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

EDİP UĞUR’DAN BALIKESİR KURTULUŞ GÜNÜNDE MESAJ

Yorumlar kapalı.

foto deniz bandırma
kutlu creative bandırma
avşa adası otelleri
x