DURSUN MİRZA'NIN 24 KASIM ÖĞRETMENLER GÜNÜ MESAJI | Bandırmanın Sesi
REKLAM
foto-deniz1

DURSUN MİRZA’NIN 24 KASIM ÖĞRETMENLER GÜNÜ MESAJI

Paylaş
 
google haberlerde takip et

“Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün, Bakanlar Kurulu tarafından kendisine verilen “Başöğretmen” ünvanını 24 Kasım 1928 tarihinde kabul etmesi nedeniyle her yıl bu günü Öğretmenler Günü olarak kutluyoruz. Kıymetli öğretmenlerimizin yaptıkları görevin kutsallığı ve değeri elbette yılda bir gün kutlanarak ya da hatırlanarak anlatılamayacak kadar büyüktür. Öğretmenlerimizin, ülkemizin geleceğinin teminatı genç nesillerin yetişmesinde gösterdikleri fedakârlık ve azim her türlü takdiri hak etmektedir. Atatürk’ün dediği gibi, toplumun düşmanı cehalet, cehaletin düşmanı öğretmenlerdir. ”

Ulusların ruh ve karakterini şekillendirmede etkin rol oynayan öğretmenlerimizin bu işlevlerini yerine getirebilmesinde onların üretkenliğinin ve içinde bulundukları koşullarında çok önemli etkisi vardır. Bu işlevlerini yerine getiren öğretmenlerimize; Başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk “Öğretmenler, yeni nesil sizlerin eseri olacaktır”  ifadesini kullanmıştır.

Öğretmenler, gerekli bilginin kazanılmasını kolaylaştıran, gerekli ortamları hazırlayan bir rol üstlenmişlerdir. Bunu en iyi biçimde yapabilmek için de öğretmenlerimiz çağı yakalamak, gelişme ve yeniliklere açık olmak, kendini devamlı yenileyebilmek düşünceleriyle kendilerini geliştirmektedirler.. İstenmeden de olsa insan eğitiminde yapılacak bir hatanın, sadece yetiştirilen bireye zarar vermediğinin bilinciyle hareket eden öğretmenlerimiz, aynı zamanda toplumun geleceğini de yapılandırdıklarını bilerek büyük bir sorumluluk üstlenmişlerdir. Çünkü en önemli yatırım bireye yapılan yatırımdır. Bu yatırımda ortaya çıkacak bir hata ya da yanlışlık toplumları felakete götürecek sonuçlar doğurabilmektedir. Bu nedenle de günümüzde birey eğitiminde çok önemli görev üslenen öğretmenlerin çağın ilerisinde bir eğitim anlayışına ve koşullara sahip olmaları gerekmektedir.

 

Ülkemizin içinde olduğu eğitim sisteminin aksaklıklarından, öğretmenlerin sıkıntılarını dile getirmeden ve çözümler aramadan, yalnızca O’nların bu güzel günlerini anmak öyle inanıyorum ki yavan kalmaktadır. Dolayısıyla, ülkemizin geleceğini tesis edecek eğitimin ve eğitimcilerin sorunlarını görmezden gelmemiz mümkün değildir. Türkiye’nin bu konudaki sorunları çözecek hem gücü, hem de eğitimli yetişmiş insanları olduğuna inancım tamdır. Önemli olan bunları harekete geçirebilmektir. Ülkemiz için bilimin ve aklın yolunda bir eğitim sistemine kavuşması için çalışmaların ivedilikle yapılması gerekmektedir. 24 Kasım’ın bu sorunların gündeme getirilmesi ve kalıcı çözümler bulunması için vesile olmasını diliyorum.
Yaşamını yitiren, emekli olan, halen görevlerini sürdüren tüm öğretmenlerimizin 24 Kasım Öğretmenler Günü’nü bir kez daha kutluyor, ebediyete intikal eden öğretmenlerimizi rahmetle anıyorum.”

Bir önceki yazımız olan Balıkesir Yılda 500 Bin Adet Ceviz Fidanı İhraç Ediyor başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

  Sosyal   Medyada   Paylaşın
gulez

Güncel Bandırma Haberleri

Teknik Destek ve Reklam Yönetimi Kutlu Creative tarafından sağlanmaktadır.