DÜNYAYA AÇILAN BİR BAŞARI ÖYKÜSÜ | Bandırmanın Sesi
REKLAM
foto-deniz1

DÜNYAYA AÇILAN BİR BAŞARI ÖYKÜSÜ

Paylaş
 
google haberlerde takip et
Vali Ersin Yazıcı, Manyas Kulak Mahallesinde KOSGEB’den aldığı destekle çeşitli ot, bitki ve bakliyat unlarından makarna ve tarhana üreten Serap Karakaş’ın imalathanesini ziyaret etti. Manyas ilçesinde Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığından (KOSGEB) aldığı 70 bin lira krediyle evinin bahçesine kurduğu imalathanede makarna üretimine başlayan girişimci Serap Karakaş, mercimekli, nohutlu ve kuru fasulyeli makarna gibi yeni ürünleriyle çeşidini 20’ye, aylık üretimini de 6 tona çıkardı.
SAĞLIĞA FAYDALI FONKSİYONEL GIDA
Hiçbir kimyasal ilaç ve gübre kullanılmayan bu otların tamamen doğal yetiştiğini vurgulayan Karakaş, bu otları bir şekilde farklı yollardan tüketime sunmak amacıyla proje geliştirdiğini anlattı.
Makarnaları yörede yetişen endemik bitkilerle fabrikalarda kimyasal işlem görmemiş bakliyattan yaptığını ifade eden Serap Karakaş, “Burada sağlıklı makarnalar üretmeye çalışıyoruz. Amacımız makarnayı daha masum hale getirmek ve işlevselliğini artırmak. Endemik otlar derken yörede kullanılan, geçmişten bu yana halk tarafından tüketilen otları alıyoruz yavaş kaynatmayla püre haline getirip makineden geçirerek olduğu gibi lifleriyle makarnalara katıyoruz. En son çalışmalarımızda gluten, çölyak hassasiyeti, sindirim sistemi, şehir hastalıkları diyebileceğimiz hassasiyete duyarlı olanlara yönelik bakliyat makarnaları ile glutensiz olanları üretmeye başladık. Sağlığa faydalı fonksiyonel gıda üretmekten de çok mutluyuz.” dedi.

İHRACAT İÇİN ÇALIŞMALARIMIZ DEVAM EDİYOR
Ürünlerin ihracatı için çalışmalarının devam ettiğini vurgulayan Karakaş, küçük bir mahalleden dünyaya açılmak istediklerini söyledi.
BAŞARILARINA TANIKLIK ETMEKTEN BÜYÜK MUTLULUK DUYUYORUZ
Kadın girişimcilerin hem Balıkesir’de, hem de ülke genelinde ekonomiye katkılarının gün geçtikçe arttığını, iş dünyasındaki yerlerinin de pekiştiğini belirten Vali Ersin Yazıcı, “Kadınlarımızı, iş hayatında görmekten ve onların önemli başarılarına tanıklık etmekten büyük bir mutluluk duyuyoruz. Bu yüzden, onların önemli başarılara imza atmasını sağlayacak her türlü projenin tüm kurumlarımızla birlikte destekçisi olmaya da devam edeceğiz. Kadınların çalışma hayatında daha fazla yer almalarını sağlayacak her türlü girişimi her zaman destekliyoruz ve desteklemeye de devam edeceğiz. Girişimci ruhlarını ortaya koyan tüm kadınlarımızı bir kez daha kutluyor, çalışmalarında başarılar diliyorum.”dedi.
UYGULANABİLİR PROJELER HAYATA GEÇİRİLECEK
Vali Ersin Yazıcı, özellikle üretici ve girişimci ruha sahip kadınları bilgilendirmek, eğitmek ve uygulanabilecek projelerin hayata geçirilmesinde etkinliklerini arttırarak tarımda kadın girişimciliğini en üst seviyeye çıkarmayı amaçladıklarını söyledi.

Bir önceki yazımız olan Balıkesir Yılda 500 Bin Adet Ceviz Fidanı İhraç Ediyor başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

  Sosyal   Medyada   Paylaşın
gulez

Güncel Bandırma Haberleri

Teknik Destek ve Reklam Yönetimi Kutlu Creative tarafından sağlanmaktadır.