Dünya Su Günü | Bandırmanın Sesi
REKLAM
foto-deniz1

Dünya Su Günü

Paylaş
 
google haberlerde takip et

DSİ 25. Bölge Müdürlüğünce etkinlikler düzenlendi

 

Balıkesir’de 22 Mart Dünya Su Günü etkinlikleri kapsamında DSİ 25. Bölge Müdürlüğünce programlar yapıldı.

DSİ Sosyal Tesisleri’nde saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan etkinlikte, DSİ’nin yatırımlarının anlatıldığı sinevizyon filmi gösterildi.

DSİ 25. Bölge Müdürü Erol Şenöz, programda yaptığı konuşmada, dünyadaki su miktarının 1,4 milyar metreküp olduğunu belirterek Şenöz, şöyle devam etti:

“Bu suların yüzde 97,5’i okyanuslarda ve denizlerde tuzlu su olarak bulunuyor. Yüzde 2,5’i ise nehir ve göllerde tatlı su olarak bulunmaktadır. Bu kadar az olan tatlı su kaynaklarının da ancak yüzde 90’ının kutuplarda ve yer altında hapsedilmiş olmasından kaynaklı, kolaylıkla yararlanılabilecek tatlı su miktarının ne kadar az olduğu gayet açıkça anlaşılmaktadır. Ülkemizin tüketilebilir yer altı ve yer üstü kaynağı 112 milyar metreküptür. Bu durumda kişi başına yılda bin 500 metreküp su düşmektedir. Bu miktar da Türkiye’nin su azlığı yaşayan ülkeler arasında yer aldığını göstermektedir. TÜİK, 2030’da ülke nüfusunun 100 milyon olacağını öngörmektedir. Bu verilere göre Türkiye’de kullanılabilir su miktarı bin 120 metreküp civarında olacağı söylenebilir. Bu nedenle su kaynaklarının korunması ve mevcut suyun tasarruflu kullanılması yaşamsal bir mevcudiyettir. Sularımıza sahip çıkmalı, israf etmeden dikkatli kullanıp korumalıyız.”

Etkinliğe, Vali Mustafa Yaman, Garnizon ve Okullar Komutanı Tümgeneral Mehmet Akyürek, Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur ile daire müdürleri katıldı.

Bir önceki yazımız olan Balıkesir Yılda 500 Bin Adet Ceviz Fidanı İhraç Ediyor başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

  Sosyal   Medyada   Paylaşın
Teknik Destek ve Reklam Yönetimi Kutlu Creative tarafından sağlanmaktadır.