Dönmez: Ağaç Sayısı Arttı Üretim Düştü | Bandırmanın Sesi
REKLAM
foto-deniz1
grand serenay hotel

Dönmez: Ağaç Sayısı Arttı Üretim Düştü

Paylaş
 

Bandırma Ziraat Odası Başkanı Süleyman Dönmez, gazetecilere yaptığı açıklamada, Türkiye’nin, dünyanın üçüncü büyük zeytin varlığına sahip olmasına rağmen yeterli ürün elde edemediğini söyledi.
Ülkemizdeki zeytin ağacı sayısının son 10 yılda 90 milyondan 170 milyona çıktığını anımsatan Dönmez “Ağaç sayısı artmasına rağmen zeytinyağı üretimi sürekli düşüyor. 2013/14 sezonunda 190 bin ton olan yağ üretimi, 2014/15 sezonunda 170 bin tona indi. 2015/16 sezonunda ise bu rakamın 143 bin tona düşmesi bekleniyor” dedi.
Zeytin yağı üretimindeki düşüşlerin fiyatların artmasına neden olduğunu dile getiren Dönmez “ Özellikle son iki yılda zeytin yağının fiyatı üç katına çıktı. 2013/14 sezonunda üretici fiyatı 8-9 lira olan yağ, 2014/15 sezonunda 12-15 liraya, bu sezon 18-20 liraya yükseldi. Marketlerde ise 25-30 lira arasında satılıyor” ifadesini kullandı.
Zeytin yağ üretimindeki düşüşlerde 2005 yılında başlatılan zeytin dikim seferberliği çerçevesinde araştırma yapılmadan verilen teşviklerin önemli etkisinin bulunduğuna dikkat çeken Dönmez “Ağaç sayısını artırmak için çeşit sayısı gözetilmeksizin dekar başına 250 lira destek verildi. Teşviki gören, üretici ağaç dikimine yöneldi. Bu ağaçların dikiminde herhangi bir planlama yapılmadı. Uygun olmayan bölgelere, uygun olmayan çeşitler dikildi. Zeytinin kabuğu kalınlaştı, yağ oranı düştü” şeklinde konuştu.

Bir önceki yazımız olan BANDIRMA'DA BUGÜN SU KESİNTİSİ YAŞANIYOR başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

  Sosyal   Medyada   Paylaşın
gulez

Güncel Bandırma Haberleri

Teknik Destek ve Reklam Yönetimi Kutlu Creative tarafından sağlanmaktadır.