Doktor ve Annelerin Tercihi Süt | Bandırmanın Sesi
İndirimli Tatil
foto-deniz1

Doktor ve Annelerin Tercihi Süt

Paylaş
 
google haberlerde takip et

Vücudun fazlaca ihtiyaç duyduğu mineral olan kalsiyumun en güçlü kaynağı olan süt, hayati fonksiyonların devamlılığında da önemli rol oynuyor. Memorial Şişli Hastanesi Beslenme ve Diyet Bölümü’nden Dyt. Ezgi Mumcu, sütün faydaları ve tüketim şekli konusunda önerilerde bulundu.

Çocuklar başta olmak üzere tüm yaş grupları için gerekli mikrobesinleri içeren “süt”, dengeli beslenmenin temel basamaklarından birini oluşturuyor. “Her gün en az bir bardak süt”, doktor ve tüm annelerin standart tavsiyelerinden biri olarak karşımıza çıkıyor. Dyt. Ezgi Mumcu süt hakkında bilmemiz gerekenler hakkında şöyle konuştu;

Süt ihtiyacı her yaşta farklıdır

Yüzde 80’den fazlası su olan süt; protein, karbonhidrat, mineraller ve vitaminlerden oluşur. Süt ve süt ürünleri kalsiyum, potasyum, fosfor, B2, B12, A ve D vitaminlerini içerir. Dolayısıyla tüm bu besin öğeleri, çocukların kemik ve diş oluşumlarının tamamlanmasında, ileri yaşlarda kemik yoğunluğunun azalması ve gebelik ile emzirme döneminde artan ihtiyaca bağlı depolardaki azalmayı önlemede olmazsa olmazlar arasında yer alır. Normal yetişkinlerde ihtiyaç 2 porsiyon süt veya yoğurt ile karşılanabilmekte ancak ihtiyaçların arttığı gebelik, emzirme, büyüme, gelişme dönemlerinde bu ihtiyaç 3-4 porsiyona çıkmaktadır. Normalde 8 yaş altındaki çocuklar günde en az 2 bardak süt, 8 yaş üstü çocuklar ise 3 bardak süt içmelidir.Sade bir süt hayranı değilseniz, yoğurt, süzme peynir gibi diğer süt ürünleri de tercih edebilirsiniz.

Yağ yakar

Süt tüketimi ile yapılan bilimsel bir çalışmada aşırı kilolu kişiler günde üç porsiyon kalsiyum bakımından zengin süt ürünleri tüketerek benzer diyet uygulayanlara göre daha fazla yağ kaybı yaşamıştır. Ayrıca araştırmacılar, bu çalışmada kalsiyum takviyelerinin süt kadar iyi çalışmadığını da ortaya koymuştur. Kalsiyumun vücudunuzun yağ yakma oranını artırabileceği düşünülürken, süt ürünlerindeki örneğin süt proteinleri gibi diğer aktif bileşiklerin de ilave bir yağ yakma etkisi sağladığı saptanmıştır. Başarının anahtarı elbette başarmak için kilo verme diyetini takip etmektir.

Kas yapar

Süt dünyadaki en iyi kas gelişimini sağlayan gıdalarından biridir. Süt proteini yaklaşık yüzde 20 peynir altı suyu ve yüzde 80 kazeinden oluşmaktadır. Her ikisi de yüksek kaliteli proteinler olmakla birlikte peynir altı suyu “hızlı protein” olarak bilinir çünkü amino asitlere hızla parçalanır ve kan dolaşımına emilir. Bu da sütü, antrenmanınızdan sonra tüketebileceğiniz iyi bir protein yapar. Kazein ise daha yavaş sindirilir. Bu yüzden daha uzun süre tok kalınması ve metabolizmayı uyarıcı etki yapması açısından idealdir. Hem yemekler arasında hem de uyku öncesi rahatlıkla tüketilebilir. Süt her ikisini de sağladığı için, kas geliştirme proteinlerinin ideal bir kombinasyonunu sağlar.

Kemikleri güçlendirir

Süt, kalsiyum ve az miktarda D vitamini içerir. Bu birleşim güçlü ve sağlıklı kemikleri destekler. Vitamin D ile birlikte düzenli süt tüketimi osteopeni, osteoporoz ve osteoartrit riskini ortadan kaldırır.

Bağışıklık sistemini destekler

Süt, zerdeçal gibi malzemelerle birlikte kullanıldığında bağışıklık sisteminin güçlendirir ve mevsim değişikliklerinde direnç kazanılmasını sağlayarak hastalıklardan korur.

Kan basıncını dengeler

İnek sütü, kan basıncını korumaya yardımcı olan potasyum açısından zengindir. Artan potasyum ve düşük sodyum alımı bir arada gelişen kardiyovasküler hastalıklar riskini azaltmaya yardımcı olabilir.

Depresyon sürecinin kolay atlatılmasında etkilidir

D vitamini takviyeli süt depresyona yardımcı olabilir. D vitamini, ‘mutluluk hormonu’, serotonin üretim ve regülasyonunda çok önemli rol oynar. Düzenli süt tüketimi de yorgunluğa ve zayıflığa karşı savaşmaya da yardımcı olur.

Bir önceki yazımız olan Bandırma Web Tasarım başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

  Sosyal   Medyada   Paylaşın
gulez

Güncel Bandırma Haberleri

Teknik Destek ve Reklam Yönetimi Kutlu Creative tarafından sağlanmaktadır.