DOĞALGAZ ZAMMI OTOMATİĞE BAĞLANDI - Bandırmanın Sesi
İndirimli Tatil
foto-deniz1

DOĞALGAZ ZAMMI OTOMATİĞE BAĞLANDI

Paylaş
 
google haberlerde takip et

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, 30 gün içinde doğalgazın ikinci kez zamlandığına işaret ederek, “İktidar Karadeniz’deki rezervle ilgili müjde verdi, müjdeler zam olarak döndü. Enerji Bakanı doğalgaz tüketiminde rekor kırılmasıyla övündü; rekor oranda gelmeye başlayan faturalar ısınmak isteyen vatandaşlarda soğuk duş etkisi yarattı” diye konuştu.

Enerji ve Altyapıdan sorumlu CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Balıkesir Milletvekili Ahmet Akın; 1 Şubat tarihinde itibaren geçerli olacak zamma tepki gösterdi. Ahmet Akın, “Bu, doğalgaza 30 gün içinde yapılan ikinci zam olmuştur. İktidarın 5 ay önce Karadeniz’de bulunan doğalgaz rezerviyle ilgili vatandaşlara verdiği müjde ortadır. Vatandaşlarımız salgın koşullarında doğalgazda verilen müjdelerin yansıması olarak faturaların düşmesini beklemektedir. Ancak müjdelerin yansıması peş peşe yapılan zamlar olmuştur. İktidarın vatandaşlara verdiği müjde; doğalgaz zamlarının otomatiğe bağlanması olmuştur” diye konuştu.

ELEKTRİK 2 KATINDAN FAZLA ZAMLANDI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Alışılmış bir Cumhurbaşkanı olmayacağım” diyerek ilk kez seçildiği 2014’ten bu yana Türkiye’de vatandaşın elektrik faturası 2,2 kat; faturaya yansıyan dağıtım bedeli ise 3 kat arttı.

Enerji ve Altyapıdan sorumlu CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın’ın yaptığı çalışma; Recep Tayyip Erdoğan’ın “Alışılmış bir Cumhurbaşkanı olmayacağım” diyerek tek adamlığın sinyalini verdiği 2014’teki Cumhurbaşkanlığı seçiminden bugüne kadar elektrik faturalarındaki değişimi gözler önüne serdi.

Akın’ın çalışmasına göre Ocak 2014’te bir hanenin 277 kilovatsaat olan tüketimi 100 liralık bir fatura olarak yansırken; Ocak 2021 tarihinde aynı tüketim 220 lira 50 kuruş olarak fatura edildi. Başka bir deyişle Recep Tayyip Erdoğan’ın ilk kez Cumhurbaşkanı seçildiği 2014’ten bugüne kadar vatandaşların ödediği elektrik faturası 2,2 kat arttı.

DAĞITIM BEDELİ 3’E KATLANDI

Çalışmaya göre 2014 yılında 100 liralık elektrik faturasının 21,04 lirası dağıtım bedeli olurken; 2021’de bu bedel 3 kattan fazla artarak 68,26 liraya çıktı. Bu durum tek adam sisteminde vatandaş yerine özelleştirilen dağıtım şirketlerinin kollandığını da gösterdi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın; CHP’nin iktidarında elektrik dağıtım şirketlerinin değil, vatandaşın kollanacağını vurguladı. CHP’li Akın; enerji kooperatifleri aracılığıyla halkın enerjide söz sahibi olacağını kaydetti. CHP’li Akın; “Enerji üretiminde de tüketiminde de önceliğimiz halkımız, esnafımız, çiftçimiz ve sanayicimiz olacak. Enerji verimliliğinde örnek uygulamalarımızla sanayicimize nefes aldıracağız” değerlendirmesinde bulundu.

Bir önceki yazımız olan BİGADİÇ'TE KARANTİNA başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

  Sosyal   Medyada   Paylaşın
Teknik Destek ve Reklam Yönetimi Kutlu Creative tarafından sağlanmaktadır.