DİZİLERE BİLE KONU OLAN TERMİK SANTRAL BANDIRMA'YA KURULMAYACAK | Bandırmanın Sesi
REKLAM
foto-deniz1
grand serenay hotel

DİZİLERE BİLE KONU OLAN TERMİK SANTRAL BANDIRMA’YA KURULMAYACAK

Paylaş
 

Bandırma Şirinçavuş’ta kurulması planlanan termik santral kül depolama ve derin deniz deşarj tesisine, ÇEVRE ve Şehircilik Bakanlığı ÇED İzin ve Denetim Genel Müdürlüğünün ÇED onayı vermemesini değerlendiren Ak Parti Bandırma İlçe Başkanı Alp Bostancı;‘’ Şirinçavuş’ta kurulması planlanan termik santral ve tesislerin Çed onayının İlgili Bakanlıkça onayının verilmeyeceğini Aylar öncesinde Bandırma Belediyesi Meclis toplantısında, Kent Konseyinin yaptığı sunum sonrası yaptığım konuşmada ifade etmiştik’’ dedi.

Hatırlanacağı üzere Alp Bostancı Bandırma Belediye meclisinde yaptığı konuşmada net bir şekilde;
‘’ İsteseniz de istemeseniz de buraya Termik santral kurulmayacak
bu, burada birileri veya Kent Konseyi karşı çıktığı için değil,

bu bölgenin 1. derecede sit alanı olduğu ve bölgede tarım arazileri bulunması, çevre düzeni planına uygun olmadığı ve ithal kömür kullanılacağı gerekçeleriyle OLMAYACAK ! ‘’
İfadeleriyle Termik santralin yapılmayacağını belirtmiş ve bugün gelinen noktada da

ÇEVRE ve Şehircilik Bakanlığı ÇED İzin ve Denetim Genel Müdürlüğünün ÇED onayı vermemesiyle

Ak Parti Bandırma İlçe Başkanı Alp Bostancı’nın öngörüsü ve sözleri gerçeklik kazanmış oldu.

Burada bir diğer ilginç durum ise konuyla ilgili Ankara’da hiçbir etkisi olmayan Bölge CHP milletvekillerinin
Çed raporuna onay verilmemesinin kendi girişimleri sonucu olmuş gibi basında çıkan sahte zafer haberleriydi.
Oysa ki hiçbir CHP milletvekilinin bu Çed raporuna onay verilmemesinde herhangi bir dahili ve katkısı olmamıştı.

ÇED GENEL MÜDÜRLÜĞÜ’NÜN SÜRECİ SONLANDIRMA GEREKÇESİ

ÇED Genel Müdürlüğü’nün Şirinçavuş’taki termik santral projesinde ÇED sürecini sonlandırıldığına ilişkin yazısında şu gerekçeler vurgulanıyor:

“Balıkesir İli, Bandırma İlçesi, Şirinçavuş köyü sınırları içinde Bahçepınar Enerji Üretim ve İnşaat A.Ş. Tarafından yapılması planlanan Bandırma Termik Santrali (2×800 Mwe/2x817MWe/3687MWt, Kül Düzenli Depolama Tesisi, Derin Deniz Deşarjı ve İskele) projesiyle ilgili olarak ÇED yönetmeliği kapsamında 04.11.2015 tarihinde Bakanlığımıza başvuruda bulunulmuş, yönetmeliğin 9. Maddesi kapsamında 10.12.2015 tarihinde halkı bilgilendirmek, görüş ve önerilerini almak amacıyla Balıkesir ilinde halkın katılımı toplantısı yapılmıştır.

Bakanlığımıza sunulan ÇED başvuru dosyasına istinaden ilgi (a) yazımız ile komisyon üyesi kurum ve kuruluşlardan yasal yetki, görev ve sorumlulukları çerçevesinde görüşleri talep edilmiştir.

ÇED sürecinde komisyon üyesi olan bakanlığımız Mekansal Planlama Genel Müdürlüğü’nün ilgi (b) yazısında ‘Bandırma Termik Santrali depolama Tesisi, Derin Deniz Deşarjı ve İskele) proje alanının, Balıkesir – Çanakkale Planlama Bölgesi 1/100.000 ölçekli çevre düzeni plaının uygulama hükümleri başlığı latında bulunan 8.36. Enerji Üretim Alanları’ altbaşlığı hükümlerine göre ‘03.12.2013 tarihli ve 03 sayılı Mahalli Çevre Kurulu Kararı ile belirlenen sınırların dışında yer aldığı ve ithal kömüre dayalı faaliyette bulunacağı anlaşıldığından çevre düzeni planının belirtilen hükümleri uyarınca söz konusu projenin belirtilen alanda gerçekleştirilemeyeceği ifade edilmiştir.

ÇED yönetmeliğinin 6. Maddesi 4. Fıkrasında da ‘bu yönetmelik hükümlerine göre karar tesis edilmeden önce projenin gerçekleştirilmesinin mevzuat bakımından uygun olmadığının tesbidi halinde aşamasın bakılmaksızın süreç sonlandırılır’ hükmü yer almaktadır.

Bu itibarla bahse konu projenin 1/100.000 ölçekli çevre düzeni planı 8. Uygulama hükümleri, 8.36. Enerji Üretim Alanları başlığı altında belirtilen 03.12.2013 tarihli ve 03 sayılı Mahalli Çevre Kurulu Kararı ile belirlenen sınırların dışında yer alması ve ithl kömüre dayalı faaliyette bulunacağının anlaşılması üzerine çevre düzeni planında belirtilen hüküm uyarınca, projenin belirtilen alanda gerçekleştirilemeyeceği anlaşıldığından ÇED Yönetmeliği’nin 6. Maddesi 4. Fıkrası uyarında Bandırma Termik Santrali Kül düzenli Depolama Tesisi, Derin Deniz Deşarjı ve İskele projesinin ÇED süreci sonlandırılmıştır.”

Hatırlanacağı üzere Bandırma’ya kurulması planlanan termik santral projesi Star TV’de yayınlanan Kara Sevda adlı diziye konu olmuştu.

Bir önceki yazımız olan BANDIRMA İLÇE KAYMAKAMI SONEL HER YERDE başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

  Sosyal   Medyada   Paylaşın
gulez

Güncel Bandırma Haberleri

Teknik Destek ve Reklam Yönetimi Kutlu Creative tarafından sağlanmaktadır.