Diyetinizi Sabote Eden Sahtekar Gıdalar | Bandırmanın Sesi
REKLAM
foto-deniz1

Diyetinizi Sabote Eden Sahtekar Gıdalar

Paylaş
 
google haberlerde takip et

Diyetteyim ancak kilo veremiyorum diyorsanız sebebi bu gıdalar olabilir.

Sağlıklı sandığımız ve günlük beslenmemize eklediğiniz bazı gıdalar aslında düşündüğünüz gibi olmayabiliyorlar. Mesela dışarıda yemek yediğinizde hem sebze hem de protein almak için söylediğimiz Sezar salata aslında diyetinize vurduğunuz derin bir darbe. Diyetteyim ancak kilo veremiyorum diyorsanız sebebi bu gıdalar olabilir.

Sezar salatası

Sezar salatası çok ağır sosu, iri porsiyonlu peynirleri ve kızarmış ekmek parçalarıyla tanınır. Her öğününde salata yiyerek zayıflayabileceğini sanan insanlar sezar salatasına çok güvenirler. Ancak küçük bir kase sezar salatası yediğinizde yaklaşık 300-400 kalori, 30 gram yağ ve bir paket cipsten alacağınızdan daha fazla sodyum alırsınız.

Şekersiz gıdalar

Yiyecek ve içeceklerin şekersiz olanları hem sağlık açısından hem de zayıflamak açısından doğru bir seçimdir. Ancak şekersiz gıdalar ile ilgili problem, yapay tatlandırılmış gıda ya da içecekler tüketildiğinde ortaya çıkıyor. Yapay tatlandırıcılarla tatlandırılmış gıdaları “şekersiz gıda” olarak tükettiğimizde büyük boy patates veya tatlı yemeyi hak ettiğimizi düşünüyoruz. Eğer şekersiz gıda alarak engellediğiniz kalorileri kendinizi ödüllendirerek geri alıyorsanız şekersiz gıdaları suçlamamalısınız.

Az yağlı yoğurt

Protein ve kalsiyum açısından zengin ve besleyici bir gıda olan yoğurtun içinde çoğu zaman şaşırtıcı miktarlarda şeker oluyor.Bazı markalar 30 gram fruktoz, sukroz ve diğer tatlandırıcılardan ekliyor. Doğal olarak meydana gelen süt şekeri ile, eklenmiş şekerli meyveli yoğurtları karşılaştırın ve aralarındaki farkları görerek ona göre doğrularını seçin.

Hafif zeytinyağları

Kilonuza dikkat ederken “hafif” etiketine sahip her şey cazip gelebilir. Ama çoğu zaman bu beklenti karşılığını vermez.Örneğin; hafif zeytinyağları içerdikleri yağ açısından diğer türler ile aynıdır sadece rengi daha açık ve tadı daha hafiftir.Yani zeytinyağının üzerinde hafif etiketinin olması onun içerik açısından hafif olduğu anlamına gelmez.

Az yağlı süt

Yüzde iki yağlı süt, tam yağlı sütten daha sağlıklı görünür. Ama az yağlı sütte, tam yağlı sütün içindeki doymuş yağın, yarısından fazla doymuş yağ vardır. İçerdiği yağ oranına göre bir bardak sütün kalori ve yağ değerleri şu şekildedir:

Tam yağlı süt (%3.25): 150 kal, 8 gr yağ, 5 gr doymuş yağ

Az yağlı süt (%2): 130 kal, 5 gr yağ, 3 gr doymuş yağ

Yağsız süt: 80 kal, 0 gr yağ, 0 gr doymuş yağ

Enerji barları

Enerji barlarının çoğu aslında gofretlerin daha fazla kalori ile (500 kadar) geliştirilmiş ve daha pahalı olanlarıdır. Ayrıca insanları tatmin edecek boyutları da yoktur, genelde 3 ısırıkta biterler. Bundan dolayı eğer enerji barları tüketecekseniz bunların 200 ya da daha az kalorili olanlarını, içinde en az 5 gram protein ve lif olanlarını tercih edin ve boyutlarının küçüklüğüne aldanıp birden fazla tüketmeyin.

Bir önceki yazımız olan Bandırma Web Tasarım başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

  Sosyal   Medyada   Paylaşın
gulez

Güncel Bandırma Haberleri

Teknik Destek ve Reklam Yönetimi Kutlu Creative tarafından sağlanmaktadır.