DİYARBAKIR'DA OPERASYON TAMAMLANDI | Bandırmanın Sesi
REKLAM
foto-deniz1

DİYARBAKIR’DA OPERASYON TAMAMLANDI

Paylaş
 
google haberlerde takip et

Lice, Kocaköy, Hani, Hazro, Dicle ve Silvan ilçelerinde 26 gündür devam eden operasyonlar kapsamında örgüte büyük darbeler vuruldu.

Diyarbakır’ın 6 ilçesi ile Bingöl il sınırı arasında barınan, aralarında örgüt yöneticilerin de bulunduğu değerlendirilen teröristlerin etkisiz hale getirilmesi, teröristler ile yasa dışı uyuşturucu üretimi ve ticareti yapanlar arasında var olan bağın somut delillerle ortaya konulması, operasyon bölgesinde gizlenen uyuşturucuların ele geçirilmesi, iş birlikçiler ve aranan şahısların yakalanması amacıyla 14 komando taburu, bin 199 polis özel harekat personeli, bin 442 güvenlik korucusu olmak üzere 7 bin 742 güvenlik personelinin katılımıyla 28 Mayıs’ta başlatılan “Bayrak-54 Şehit Jandarma Yüzbaşı Fuat Oğuzcan Müşterek Birlik Operasyonu” başarıyla sona erdi.

ELE GEÇİRİLENLER
3 teröristin etkisiz hale getirildiği, 5 teröristin silah ve teçhizatlarıyla yakalandığı operasyonda, 2 M-16 piyade tüfeği, makineli tüfek, 16 kaleşnikof piyade tüfeği, RPG-7 roketatar, 10 tabanca, 3 havalı tabanca, 12 tabanca susturucu aparatı, 31 RPG-7 mühimmatı, 22 el bombası, 27 ruhsatsız av tüfeği, 2 keskin nişancı dürbünü, 2 el dürbünü, silah üstü termal dürbün, çabuk nişan alma sistemi, 310 muhtelif şarjör, 2 bin 843 muhtelif fişek, 2 büyük telsiz, 16 el telsizi, 12 sırt çantası, 37 uyku tulumu, 62 takım terörist kıyafeti, kar kıyafeti, 4 jeneratör, 167 tüp, 2 ton 100 kilogram yiyecek ve çok sayıda yaşam malzemesi ile örgütsel doküman ele geçirildi.

YAPILAN ARAMALAR
Cumhuriyet savcılığından alınan adli arama kararı doğrultusunda 104 köy ve bağlı mezralardaki bin 216 ev ve eklentilerinde arama yapıldı.

14 TUTUKLAMA
Ekiplerce oluşturulan 30 yol kontrol noktasında 2 bin 706 araç ile 11 bin 135 kişinin sorgulaması yapıldı. Yapılan arama ve kontrollerde hakkında adli işlem yapılan 91 kişiden 14’ü tutuklandı. Yoklama kaçağı olduğu tespit edilen 156 kişi, Askerlik Kanunu gereği tebligat yapılmasının ardından serbest bırakıldı.

BOMBALI ARAÇ SALDIRISI
Teröristlerce yağmalanan ve bombalı araç saldırısında kullanılacağı yönünde istihbari bilgi bulunan 12 araç bulundu.

BARINAKLAR İMHA EDİLDİ
Teröristlerce kullanılan 59 sığınak ile 24 barınak kullanılamaz hale getirildi. Savcılık talimatıyla, ele geçirilen yaşam ve giyim malzemeleri imha edildi.

Bölgede, teröristlerce bir ton 620 kilogram amonyum nitrat ve alüminyum tozu kullanılarak hazırlanan 19 el yapımı patlayıcı düzeneği ile 23 el yapımı patlayıcı yapımında kullanılan mutfak tüpü, 21 pil bloğu, 20 elektronik devre kartı, 657 el yapımı patlayıcı düzeneğinde kullanılan entegre, 27 elektrikli fünye, 2 bin 275 metre el yapımı patlayıcı kablosu ele geçirildi. Söz konusu el yapımı patlayıcı düzenekleri güvenlik güçlerince yerinde imha edildi.

ELE GEÇİRİLEN UYUŞTURUCULAR
Narkoterörle mücadele kapsamında 13 ton 160 kilogramı toz, toplam 17 ton 157 kilogram esrar ile 4 milyon 483 bin 996 kök Hint keneviri bulundu.

Kenevirler yerinde imha edildi, ele geçirilen esrar muhafaza altına alındı.

Bir önceki yazımız olan İDO AVŞA SEFERLERİNE NE ZAMAN BAŞLIYOR? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

  Sosyal   Medyada   Paylaşın
gulez

Güncel Bandırma Haberleri

Teknik Destek ve Reklam Yönetimi Kutlu Creative tarafından sağlanmaktadır.