DIŞ TİCARET AÇIĞIMIZIN BÜYÜK BÖLÜMÜNÜ ENERJİ İTHALATI OLUŞTURUYOR | Bandırmanın Sesi
REKLAM
foto-deniz1

DIŞ TİCARET AÇIĞIMIZIN BÜYÜK BÖLÜMÜNÜ ENERJİ İTHALATI OLUŞTURUYOR

Paylaş
 

CHP Balıkesir Milletvekili ve Genel Başkan Başdanışmanı Ahmet Akın partisinin Burhaniye ilçe örgütünü ziyaret ederek İlçe Başkanı Tarık Erdil ve Yönetim Kurulu üyeleri ile bir araya geldi. Ziyarette yapılacak çalışmalar değerlendirildi. Akın, Burhaniye İlçe örgütüne rfeerandumda yaptıkları başarılı çalışmadan dolayı teşekkür etti.
ATATÜRK’E VE AİLESİNE HAKARET EDENLER KARŞILARINDA YÜCE TÜRK HALKINI BULMUŞLARDIR
Ahmet Akın yaptığı açıklamada “ Bütün parti örgütümüz referandumda çok ciddi bir çalışma ortaya koydular. Cumhuriyetimiz ve demokrasimiz açısından çok önemli gördüğümüz referandumun sonuçları YSK darbesi ile şaibeli hale gelmiştir. Hukuk ve yasa tanımayan anlayış milli irade hırsızlığı yapmıştır. Bununla sonuna kadar mücadele edeceğiz. Cumhuriyete ve demokrasiye sahip çıkarken, Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu büyük devrimci Mustafa Kemal Atatürk’e de sonuna kadar sahip çıkacağız. Bazı alçakların aşağılık iftiraları ile de sonuna kadar mücadele edeceğiz. Bu iftiralar karşısında sessiz kalanları da tarih not etmiştir. Kendilerine tarihçi süsü veren bu sahtekarların tarihi çarpıttıkları yetmiyormuş gibi yediden yetmişe tüm halkımızın gönlünde yeri olan ulusal kahramanımıza ve onun ailesine dil uzatmaları kabul edilemez” dedi.
Ahmet Akın CHP Burhaniye İlçe Örgütü ile birlikte 4. Geleneksel Burhaniye Kızıklı Yağlı Pehlivan Güreşlerinin yapıldığı alana giderek müsabakaları takip etti.
DIŞ TİCARET AÇIĞIMIZIN BÜYÜK BÖLÜMÜNÜ ENERJİ İTHALATI OLUŞTURUYOR.
Güre’de Ege ve Marmara Çevre Belediyeler Birliği tarafından düzenlenen “İklim değişikliği ve Yenilenebilir enerji Çalıştayı”na katılan Akın burada bir konuşma yaptı. Konuşmasında “ 2000’li yılların başında birincil enerjide %67 olan dışa bağımlılık oranımız bugün için %75’i geçmiş durumda. Yılda 55 milyar dolar enerji ithalatına para ödüyoruz. Dış ticaret açığımızın büyük bölümünü enerji ithalatı oluşturuyor.
Elektrik üretimimiz de maalesef ithalata bağımlı. Tükettiğimiz elektriğin 2014 yılında %65’ini, 2015 yılında %56’sını ithal kaynaklardan üretmiş durumdayız. 2016 yılında bu oran biraz daha gerilemiş durumdadır.
Ülkemizde elektrik üretimi özel sektör ağırlıklı olarak yürümektedir. Özelleştirmeler kamu etkinliğini azaltmıştır. 2016 itibariyle kamunun elektrik üretimindeki payı %17’ye kadar gerilemiştir. Özelleştirmeler hala sürmektedir. Önümüzdeki yıllarda bu oran daha da aşağıya düşecektir.
NÜKLEER SANTRALLER YERLİ DE DEĞİLDİR, MİLLİ DE DEĞİLDİR
Mevcut iktidar şimdiye kadar ithal kaynakları öne çıkaran bir enerji politikası izledi. Şimdi Milli Enerji Politikasından bahsediyorlar.
Enerji Bakanı referandum öncesi düzenlediği bir toplantıda Milli Enerji Politikasını ilan ederek enerjide “yerlilik” vurgusu yaptı.
Bakanın açıklamalarında yerli ve milli enerji kaynağı olarak işin merkezine nükleer santrallerin yerleştirildiğini görüyoruz.
Bu nasıl bir millilik anlayışıdır bilemiyorum. Çünkü Nükleer Santrallerin teknolojisinden, malzemesine, insan kaynağına kadar hiç birisi bize ait değil” diyen Akın, Türkiye’nin de dünyadaki gidişe paralel olarak yenilenebilir enerji kaynaklarına ağırlık vermesi gerektiğinin altını çizdi. Bu konudaki düşüncelerini de dile getirerek;
“Bu ülkede milli ve yerli bir enerji kaynağı arıyorsanız, listenin en başına bu toplantının da konusunu oluşturan yenilenebilir enerji kaynaklarını koyun.
DÜNYA ENERJİ TERNDLERİ YENİLENEBİLİR KAYNAKLARA YÖNELMİŞTİR
Güneş, rüzgar, jeotermal, biyokütle her şeyi ile yerli ve millidir. Eğer bu şekilde teşvik ve destekler yağdıracaksanız bu kaynakları da destekleyin.
Dünyada enerji trendleri bu yöne kaymış durumdadır. Paris İklim Anlaşması da fosil yakıt dönemini kapatacak önlemler içeriyor. Anlaşmaya taraf ülkeler çoktan harekete geçmiş ve yenilenebilir enerji yatırımlarına hız vermişlerdir.
Yenilenebilir enerjinin payının hızla arttığını görüyoruz. Uluslar arası Yenilenebilir Enerji Ajansının verilerine göre 2015 yılında küresel kurulu elektrik gücüne yapılan ilavenin %61’i yenilenebilir kaynaklara dayalıdır.
Bunların içinde de güneş ve rüzgar başı çekmektedir. Bu ikisi 2015 yılındaki yenilenebilir enerji yatırımlarının %90’nı oluşturmaktadır” dedi.
Konuşmasında ülkemizdeki yenilenebilir enerji kaynaklarına ilişkin bilgiler veren Ahmet Akın enerji verimliliğini de önemli bir kaynak olarak değerlendirerek, hükümeti bu konuda gerekeni yapmadığı için eleştirdi.
Partisinin enerji politikalarını da anlatan Akın konuşmasında gelişmiş ülkelerde yaygınlaşan enerji kooperatifçiliği modelini de anlatarak ;
ENERJİ KOOPERATİFÇİLİĞİ YENİLENEBİLİR KAYNAKLARIMIZI DEĞERLENDİREBİLMEMİZ İÇİN ÖNEMLİ BİR MODELDİR.
“Katılımcı bir enerji sektörü inşa edilmesi gerektiğini düşünüyoruz.
Büyük rantların kaynağı enerjide kar odaklı bir yönetim anlayışı egemendir. Farklı bir modelin de benimsenmesi ve geliştirilmesi gerekiyor.
Bu model enerji kooperatifçiliğidir.
Özellikle yenilenebilir enerji alanında kurulacak ve faaliyet gösterecek kooperatifler halk katılımına daha uygundur.
Kaynağında kurulacak yenilenebilir enerji santrallerinin maaliyeti de daha düşük olmaktadır.
Yaygınlaşacak Enerji kooperatifleri ile sektör demokratik bir yapıya da kavuşmuş olacaktır” dedi.
Ahmet Akın’a toplantıda Ege ve Marmara Çevre Belediyeler Birliği Başkanı Cahit İnceoğlu tarafından bir de plaket takdim edildi.
Toplantının ardından Bigadiç’e geçen Akın Hatay’da şehit düşen Jand. Astsb. Çvş. Niyazi Elçin’in İlyaslar mahallesindeki cenaze törenine katıldı.

Bir önceki yazımız olan BANDIRMA'DA BUGÜN SU KESİNTİSİ YAŞANIYOR başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

  Sosyal   Medyada   Paylaşın
Teknik Destek ve Reklam Yönetimi Kutlu Creative tarafından sağlanmaktadır.