"DEVLET PROTOKOLÜNE YAPILAN RUTİN BİR UYGULAMA" | Bandırmanın Sesi
REKLAM
foto-deniz1

“DEVLET PROTOKOLÜNE YAPILAN RUTİN BİR UYGULAMA”

Paylaş
 
google haberlerde takip et

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Bandırma 6. Ana Jet Üssünde askerlere selam vermesi krize dönüştü. Konunun çarpıtıldığını belirten CHP Balıkesir Milletvekillilerinden ortak bir açıklama geldi;

CHP Balıkesir Milletvekili Namık Havutça, “Devlet protokolüne yapılan rutin bir uygulamanın çarpıtılarak kamuoyunun aldatılması siyasi ahlak kurallarına uygun değildir. Bu yaygarayı yapanların ise öncelikle Ege Denizi’nde Yunanistan tarafından işgal edilen 18 adamızın hesabını vermeleri gerekmektedir” dedi.

CHP Balıkesir Milletvekili Mehmet Tüm “Karşılanma ile ilgili yapılan polemikleri maksadı belli odaklarca çıkartılmış, bir medet umma anlayışının yansımasıdır. Tüm kamu kaynaklarımız, iktidar tarafından her türlü siyasi çalışmaya partizanca alet edilirken seslerini çıkarmayanlar, şimdi bu karşılama törenini, akıl ve mantık dışı birçok senaryo ile ilişkilendirme yarışına girmişlerdir” dedi.

CHP Balıkesir Milletvekili Ahmet Akın ise; Devlet protokolünün en üstünde yer alan Ana Muhalefet Liderine uygulanan askeri karşılamanın alt protokolde yer alan bakanlara ve diğer devlet adamlarına da uygulandığını, AKP’nin referandum sürecinde suni gündemler oluşturarak kamuoyunu yanılttığını belirtti.

Yunan işgalindeki 18 adanın hesabını versinler diyen Havutça, açıklamasında şu ifadelere yer verdi;
“Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu Balıkesir İlindeki programlara katılmak için 13 Nisan 2017 tarihinde saat 10 gibi Bandırma 6’ncı Ana Jet Üs Komutanlığı beraberindeki heyetle iniş yaptı. Askeri selamlamanın yapılmadığı rutin uygulamada sadece devlet protokolünde yer alan kişilere uygulanan askeri karşılamanın yapıldığı bundan öncede Bandırma 6’ncı Ana Jet Üs Komutanlığı iniş yapan komutan, bakan ve devlet protokolündeki devlet büyüklerine uygulanan rutin bir işlemin yapıldığı bu uygulamanın çarpıtılarak kamuoyunun aldatılması siyasi ahlak kurallarına uygun değildir.
2014 yerel ve 2015 genel seçimlerinde askeri törenle karşılanan Kemal Bey gibi bakanların gelişinde de askeri karşılama yapılmıştır. Protokolde bakanların üzerinde yer alan Ana Muhalefet Partisi Genel Başkanına askeri karşılamanın yapılmasını kamuoyuna farklı yansıtmanın ülkemizin çok önemli bir süreçten geçtiği şu günlerde boş gündemden başka bir şey olmadığı apaçık ortadadır. Alandan ayrılmadan önce Üst Komutanın makamına kısa bir süre çay içmek üzere nezaket ziyaretinde bulunan Genel Başkanımız İldeki diğer programlara katılmak üzere alandan karşılamaya gelen heyetle birlikte ayrılmıştır.
Karşılamayla ilgili TSK tarafından incelemeye alınan Bandırma 6’ncı Ana Jet Üs Komutanlığındaki görevden almanın rutin bir işlem olduğu inceleme tamamlandıktan sonra tekrar göreve iade edileceği, bu yaygarayı yapanların ise öncelikle Ege Denizi’nde Yunanistan tarafından işgal edilen 18 adamızın hesabını vermeleri gerekmektedir.
Polemikten öte bir şey değildir diyen Tüm;
“CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun Bandırmada Askeri hava alanında törenle karşılanmasına ilişkin yapılan polemikleri maksadı belli odaklarca çıkartılmış, bir “medet” umma anlayışının yansıması olarak görmekteyiz.
Sayın Genel Başkan, Protokolde yeri olan, Türkiye Cumhuriyetinin Ana muhalefet Partisinin Genel Başkanıdır. Ev sahibi sıfatıyla, havaalanında kendisi karşılayan, Askerî erkan, protokol görevini yerine getirmekle birlikte, toplumsal dayanışmamızın temeli olan nezaket kültüründen de örnekler sergileyerek, çay ikram etme gelenekselliğimizi de yerine getirmiştir.
Ülkede her gün, yasalar ihlal edilirken
Tüm Kamu kaynaklarımız, iktidar tarafından her türlü siyasi çalışmaya partizanca alet edilirken seslerini çıkarmayanlar, şimdi bu karşılama törenini, akıl ve mantık dışı birçok senaryo ile ilişkilendirme yarışına girmişlerdir.
Bilinmelidir ki, buradan çıkacak hiçbir senaryo yoktur. Bu karşılamayı Referandum yarışına alet edemeyecekler. Konukseverliği ile her zaman gurur duyduğumuz Halkımız bunu bir konuk karşılama olarak görmüş ve öyle değerlendirmiştir. Bunun dışındaki her türlü söylem etik dışıdır, polemiktir.
Bizler CHP Balıkesir Milletvekilleri olarak, bu etik dışı haber ve söylemleri kınıyor, Halkımızın bunlara itibar etmemesini diliyoruz.

Suni safsata diyen Ahmet Akın ise şu ifadelere yer verdi;

“Balıkesir’in sivil havalimanı mesafesi 1,5 saat olduğu için devlet protokolü zaman zaman Bandırma bölgesindeki askeri üssü kullanabiliyor. Keza birçok bakan ve siyasi burayı kullandı.
Devlet protokolünün en üstünde yer alan Ana Muhalefet Liderine uygulanan askeri karşılamanın alt protokolde yer alan bakanlara ve diğer devlet adamlarına da uygulandığını bir gerçek olmasına rağmen AKP’nin referandum sürecinde suni gündemler oluşturarak kamuoyunu yanılttığı aşikârdır. Bir bardakta fırtına kopararak ülke gündemini suni safsatalarla manipüle etmeye çalışan bu siyasi anlayışa söylenecek fazla bir şey yoktur.

Kamuoyuna saygı ile sunarız…”

Bir önceki yazımız olan Balıkesir Yılda 500 Bin Adet Ceviz Fidanı İhraç Ediyor başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

  Sosyal   Medyada   Paylaşın
gulez

Güncel Bandırma Haberleri

Teknik Destek ve Reklam Yönetimi Kutlu Creative tarafından sağlanmaktadır.