DEVLET HASTANESİNDE KOAH KONULU EĞİTİM VERİLDİ

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bandırma Devlet Hastanesi 20 Kasım Dünya KOAH Gününün önemine dikkat çekmek adına; hastanede stant çalışması ve broşür dağıtımı gerçekleştirdi.

Kendisi de Göğüs Hastalıkları Uzmanı olan Başhekim Hasan Etem KARPUZ, Uz. Dr. Dilber DURMAZ, Uz. Dr. Gül MOĞOLKOÇ’un katkılarıyla KOAH konulu eğitim sunumu gerçekleştirildi. Eğitime çalışanlar ve vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi.

Koah Nedir?

“Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı” isminin baş harflerinden oluşan kısaltılmış bir hastalık ismi olan KOAH; öksürük, balgam, nefes darlığı ve hırıltılı solunum gibi belirtilerle seyreden ve nefes almayı zorlaştıran kronik (müzmin) bir akciğer hastalığıdır. Aynı zamana ilerleyici ve tam olarak geri dönüşümlü olmayan, buna karşılık önlenebilir ve tedavi edilebilir bir akciğer hastalığıdır. Buna rağmen dünya sağlık örgütü (WHO) verilerine gore dünyada en sık ölüme yol açan 3’üncü hastalıktır. Türkiye’de ise 5 milyon civarında KOAH’lı hasta bulunduğu ve her yıl bu hastalıktan 26 bin kişinin öldüğü tahmin edilmektedir.

KOAH gelişimi için en önemli risk faktörü sigara içimidir. Pipo, puro ve birçok ülkede yaygın olan tütün tüketiminin diğer yolları da KOAH gelişimi için risk oluşturmaktadır. Sigara dumanına pasif maruziyet de solunumsal semptomlara ve KOAH gelişimine katkıda bulunmaktadır. KOAH’nin diğer kanıtlanmış nedenleri, iş yeri ortamındaki tozlar ve kimyasal maddeler (buhar, iritan maddeler, dumanlar), iç ortam ve dış hava kirliliğidir.

KOAH’ta, kronik bronşit ve akciğerdeki hava keseciklerinin harabiyeti (amfizem) sonucu hava akımında kısıtlanma görülür. KOAH hastalığının ilk belirtileri uzun sureli öksürük ve balgam çıkarmadır. Bu belirtilerin yanında hırıltılı nefes alma, nefes darlığı, göğüs sıkışması ve öksürük esnasında aşırı balgam tükürme görülebilir. Ancak bu yakınmalar ani başlayıp, kısa süren, gelip geçici bir şekilde olmayıp, aylarca, yıllarca devam eden ve giderek artan bir seyir gösterir. KOAH hastalarının büyük çoğunluğu aynı zamanda sigara tiryakisi olduğundan öksürük ve balgam yakınması başlangıçta hasta tarafından sigara içimine bağlanabilir ve önemsemeyebilir. Oysa bu dönemde (erken dönemde) teşhis edilmesi hastanın geleceği için çok önemlidir. Bahsedilen risk faktörler, ve hastalık belirtileri ile doktora başvuran hastalarda standart akciğer grafisi ve “solunum fonksiyon testleri (SFT)” yapılmalıdır. Standart akciğer grafisinde KOAH’a ilişkin bulgular saptanabilmekle beraber, yukarıda sayılan belirtilere neden olan diğer akciğer hastalıkları da dışlanabilir. Solunum fonksiyon testleri ise KOAH tanısının objektif olarak kesinleştirilmesini ve hastalığın varlığında ağırlık derecesinin belirlenmesini sağlar.

KOAH’ı çok erken dönemde tanımak ve hastalığa neden olan tütün kullanımı ve diğer etkenleri ortadan kaldırmak KOAH’ın ilerlemesini durduracak tek yöntemdir. KOAH tedavisinde kullanılan pek çok ilaç ve yöntem mevcuttur; bunlar hastalığı önemli oranda geriletmektedir. Ancak hastalığı tamamen yok eden bir tedavi henüz yoktur. Bununla birlikte, yaşam tarzı değişiklikleri ve ilaç tedavileri hastanın kendisini daha iyi hissetmesine, daha aktif kalmasına ve hastalığın ilerlemesinin yavaşlamasına yardımcı olabilir.

İlaç dışı tedavilerden en önemlisi pulmoner rehabilitasyondur ve nefes darlığı olan her evredeki KOAH hastasına uygulanabilmektedir. Pulmoner rehabilitasyon kronik akciğer hastalığının kişilerde hastalığın yol açtığı engelliliğin azaltılması, sağlığını geliştirmeyi amaçlayan ve fonksiyonel kapasiteyi maksimuma çıkarmak için uygulanan geniş bir programdır. Pulmoner rehabilitasyon; egzersiz programı, hastalık yönetimi eğitimi, beslenme ve psikolojik danışma kavramlarını içermekte ve kişiye özgü planlanmaktadır.

BANDIRMA WEB TASARIM

Bir önceki yazımız olan Gestaş Avşa Adası Erdek Feribot Seferleri 2024 başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

DEVLET HASTANESİNDE KOAH KONULU EĞİTİM VERİLDİ

Yorumlar kapalı.

foto deniz bandırma
kutlu creative bandırma
avşa adası otelleri
x