DEVLET HASTANESİNDE İLK DEFA ERCP İŞLEMİ YAPILMAYA BAŞLANDI - Bandırmanın Sesi
İndirimli Tatil
foto-deniz1

DEVLET HASTANESİNDE İLK DEFA ERCP İŞLEMİ YAPILMAYA BAŞLANDI

Paylaş
 
google haberlerde takip et

Bandırma Devlet Hastanesi hekim kadrosunu genişletme çalışmalarını sürdürürken bir yandan da yeni üniteler hizmete açmaya devam ediyor. Bandırma Devlet Hastanesinde ilk defa uygulanan ERCP tedavisi (safra yollarında, pankreastaki taş ve tümörlerin tanı ve tedavisinde kullanılan yöntem) artık Bandırma’da yapılabilecek.

Bandırma Devlet Hastanesinde safra yolları, karaciğer ve pankreas hastalıklarının tedavisinde güvenle kullanılan ERCP yöntemi başarıyla uygulanmaya başlandı. Bu işlemi hastanemizde ilk defa uygulayan Genel Cerrahi Uzmanı Op.Dr.Alpaslan Fedai ÇALTA ERCP işleminin kullanıldığı hastalıklar ve yapılması gerekenler hakkında bilgiler verdi
“ERCP (Endoskopik retrograd kolanjiyopankreatografi) safra kanalı ve pankreas kanalı hastalıklarının tanı ve tedavisinde kullanılan ileri düzey bir uygulamadır. ERCP işlemini uygulamak için özellikle bu işlemde kullanılmak üzere üretilen özel bir endoskopi cihazı, değişik tür, çap ve boyutta özel kateterler ve röntgen cihazı gerekmektedir. İşlem temel olarak endoskopi cihazı ile duodenumdaki safra ve pankreas kanalının birleşerek papilla adı verilen delikten duodenuma açıldığı alan bulunduktan sonra başlamaktadır. Endoskopist papilladan değişik tür ve çapdaki kateterleri safra veya pankreas kanalına göndererek kontrast maddeler ve röntgen cihazı yardımıyla bu kanalları görüntüler. Gerektiğinde kanallardaki tıkanıklıkları açmak için bir dizi endoskopik işlem uygulayarak hastalığı tedavi eder.”
ERCP, safra yolu ve pankreas hastalıklarının tanı ve tedavisinde kullandığımız tekniktir dedi.

Bandırma Devlet Hastanesi Başhekimi Uz.Dr. Muzaffer ŞENVELİ; özellikle ben bu birimde görev yapacak arkadaşlara çok teşekkür ediyorum. Onlara büyük iş düşüyor. Hepsine sonsuz güveniyorum. Hastalarımıza güzel hizmetler verecekler. Şehrimize bölgemize yenilik katacaklar. Şimdiden onların yaptığı hizmetlere ve  başarılı çalışmalarından dolayı Genel Cerrahi Uzmanı Op.Dr.Alpaslan Fedai ÇALTA ile birlikte tüm sağlık çalışanlarına teşekkürlerimi sunar halkımıza da sağlıklı gelecekler dilerim” dedi.

Daha sonra İşleme alınan ilk hastamıza da ziyarette bulunup geçmiş olsun dilekleri iletildi.

Bir önceki yazımız olan CEVİZ FİDANI SATICILARININ HEDEFLERİ BÜYÜK başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

  Sosyal   Medyada   Paylaşın
Teknik Destek ve Reklam Yönetimi Kutlu Creative tarafından sağlanmaktadır.