DEV TESİS ÜRETİME GEÇTİ | Bandırmanın Sesi
REKLAM
foto-deniz1

DEV TESİS ÜRETİME GEÇTİ

Paylaş
 
google haberlerde takip et

Mutlular Enerji bünyesinde kurulan Türkiye’nin ilk biyokütle enerji tesisi üretime başladı. 9 gibi kısa sürede kazandırılan yatırımın açılışını bugün telekonfernas sistemi ile Cumhurbaşkanı Erdoğan yapacak.

Temiz enerjde devrim yapacak tesisi Gönen Deri Karma İhtisas Sanayi Bölgesindeki açılış törenine Vali Ersin Yazıcı ile Büyükşehir Belediye Başkanı Edip Uğur da katılacak.

Mutlular Enerji tarafından   Gönen’e kazandırılan Türkiye’nin ilk biyokütle enerji tesisi tam kapasite üretime geçti. 60 milyon dolara malolan ve 9 gibi kısa sürede kazandırılan tesise EPDK’dan 49 yıllığına lisans alınmıştı. Balıkesir Büyükşehir Belediyesinin de %5 hissedar olduğu Mutlular Biyokütle Enerji tesisi, Balıkesir Valisi Ersin Yazıcı, Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Edip Uğur ve Gönen Belediye Başkanı Hüseyin Yakar’ın  katılacağı tören ile Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından telekonferans sistemiyle açılacak.

. Saatte 30 MW kurulu güçle Türkiye’nin lisanslı en büyük Biyokütle Enerji Tesisinde, bitkisel atıktan elde edilen enerjiyle Balıkesir’in elektriğinin karşılanması hedefleniyor.Günde 700 ton atıktan geri dönüşümle 720 MW enerji üretilecek tesiste; çeltik sapı, mısır sapı, orman altlığı, kanalo sapı ile hayvansal atıklar geri dönbüşümle enerji üretilecek.

Temiz ve yeşil enerjinin öncüsü olmayı hedeflediklerini bildiren Şirket Müdürü Çiçek Mutlu Kocaman,  “Atıkları, doğaya zarar vermeden bertaraf edeceğiz. En stratejik yatırım olan enerjide, llkemize katma değer sağlarken çiftçimizede kazandıracağız. Hem ülkemiz, hem de atıkları için bedel ödeyeceğimiz çiftçimiz kazanacak.

Enerji tesisimizden çıkacak sıcak suyu komşu yatırımcılarımıza verebileceğimiz gibi, tarımsal üretimiyle Türkiye’nin önemli merkezlerinden Gönen’de alternatif tarımsal üretimin önünü açmayı düşünüyoruz.  Çevreye duyarlı enerji santralimiz,  Türkiye’de yeşil enerji üretiminde öncü tesislerden biri olacak. Doğaya zarar vermeyen bu tesis,enerji üretiminin yanı sıra 300 kişiye de  de iş kapısı olacak” dedi.

Kaynak : gonenpostasi

Bir önceki yazımız olan BU EKİBİN ADAYI KİM? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

  Sosyal   Medyada   Paylaşın
gulez

Güncel Bandırma Haberleri

Teknik Destek ve Reklam Yönetimi Kutlu Creative tarafından sağlanmaktadır.