DAVUTOĞLU’NDAN EMEKLİLERE MÜJDE!

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Toplu sözleşme maratonunda sona yaklaşılırken, Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun “Memura, memur emeklisine iyileştirme yapacağız” şeklindeki açıklamaları heyecan yaşattı.

Gözler toplu sözleşme görüşmelerine çevrildi. Hükümetin sona yaklaşan toplu sözleşme görüşmelerinde yapacağı yeni teklif merak uyandırdı. Toplu sözleşmede Kamu İşveren Heyeti’nin memur ve memur emeklileri için ilk teklifi, 2016 için yüzde 4+4, 2017 için yüzde 3+3 zam şeklinde olmuştu. Bir sonraki görüşmede Kamu İşveren Heyeti Başkanı olan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, zam tekliflerini 2016 için yüzde 5+4 olarak revize ederken, 2017 yılı için ise yüzde 3+3’lük tekliflerini korudu.

ÇELİK DE ‘ARTIRABİLİRİZ’ DEDİ
Ardından Bakan Çelik, teklifin artırılabileceğini söylerken; önceki gün de Başbakan Ahmet Davutoğlu’ndan “Emeklilerimiz için bin 100 liranın altında aylık alanlara 100 lira seyyanen zam uygulandı. Meclis açılabilmiş olsaydı, bunu geri kalan bütün emeklilere sirayet ettirecek şekilde yayacaktık. Yani ayda 100 lira, yılda bin 200 lira. Alt gelir grupları için 1.5 maaş. Buna rağmen memur ve memur emeklileri için bu toplu sözleşmede iyileştirme yapacağız” açıklaması geldi. Sabah’ın haberine göre, hükümetin toplu sözleşmede yeni teklifi merakla bekleniyor. Yüzdelik teklifin artırılabileceği, ek olarak seyyanen zam da önerileceği beklentisi hakim.

KONFEDERASYONLAR NE İSTİYOR?
MEMUR-SEN: 2016 talebi yüzde 8+8 zam + 1 Ocak’tan geçerli olmak üzere taban aylıkta 150 TL artış + 2015 yılı ekonomik büyüme oranının yüzde 50’si ve 3 aylık dönemlerdeki büyüme oranı kadar refah payı artışı + enflasyon farkı. 2017 talebi de yüzde 7+7 zam + 1 Ocak’ta taban aylığa 100 TL artış + 3’er aylık dönemlerdeki ekonomik büyüme oranı kadar refah payı + enflasyon farkı.
TÜRKİYE KAMU-SEN: 2016’nın tamamı için yüzde 22 artış ve taban aylığa seyyanen 100 lira net zam istiyor. 2017 talebi ise yıllık yüzde 20 artış ve taban aylığa seyyanen 150 lira net zam.

KESK: En düşük maaş alan memurun maaş+ek ödeme olarak toplam 2 bin 323 lira aldığını belirterek, bu rakamın 2 bin 900 liraya yükseltilmesini talep ediyor. Bu da yaklaşık maaşlarda yüzde 25’lik artışa denk geliyor.

SABIRSIZLIKLA BEKLİYORUZ
MEMUR-SEN Genel Başkan Yardımcısı Hacı Bayram Tonbul, “Bağ-Kur ve işçi emeklilerine seyyanen zam verip, memur emeklilerini ayrı tutmak zaten olmazdı. Biz de toplu sözleşme masasında memur emeklilerine özel hizmet tazminatı verilmesini gündeme getirdik. Tüm emeklilere statülerine bakılmaksızın artırılmasına yönelik bir öneri sunduk” dedi. Başbakan Davutoğlu’nun açıklamalarının umut verici olduğunu belirten Tonbul, “Toplu sözleşme masası 23 Ağustos’a kadar sürüyor. Hükümetin önünde epey süre var. Bu süre zarfında emekliye verecekleri zammı sabırsızlıkla bekliyoruz” diye konuştu.

Takvim

BANDIRMA WEB TASARIM

Bir önceki yazımız olan ERDOĞAN SEÇİM KARARI ALDI başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

DAVUTOĞLU’NDAN EMEKLİLERE MÜJDE!

Yorumlar kapalı.

foto deniz bandırma
kutlu creative bandırma
avşa adası otelleri
x