Dantel Örnekleri Ve Çeşitleri Nedir | Bandırmanın Sesi
REKLAM
foto-deniz1
grand serenay hotel

Dantel Örnekleri Ve Çeşitleri Nedir

Paylaş
 

Günümüzde de sevilerek hanımlar tarafından kullanılmakta olan dantelin bu kadar sık kullanımı ve yerine göre uygun olmasını sağlamak için birçok örnek geliştirilmiştir. Hanımlar arasında çağdan çağa, nesilden nesle aktarılarak günümüze ulaşmış olan onlarca değişik şekil ve yapılarda dantel örnekleri bulunmaktadır. Bu örneklerin bir de yapı malzemeleri, görünüm ve şekil açısından aralarında çok fark bulunmaktadır.

Öncelikle yapı malzemelerini ele alacak olursak iplik ve tığ ile ya da iplik ve iğne ile oluşturulan danteller bu iki malzeme çeşidi yönü ile iki kısma ayrılmıştır. Bu iki tür malzeme arasında en fazla tercih edilmekte olan ise iğne ile oluşturulmuş dantel örnekleridir. Çünkü iğne işi tığa göre daha narin bir görünüm sunmaktadır. İkinci kısım olan görünümde en önemli ve en çok tercih imkânı bulan dantel örnekleri yine iğne ile yapılmış ve sade olan türdür. Son olarak şekle gelecek olursak şekil bakımından da en çok rağbet gören kenarları düz iç kısmı çiçek motifleri ile bezenmiş olan üründür.

Dantel Örnekleri Oluşturulurken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar    

Birinci olarak dikkat edilmesi gereken en önemli olabilecek nokta motif oluşturmadır. Motiflerinizi oluştururken ortaya çıkacak olan şekli iyice düşünüp ona göre kararlar vermeniz gerekmektedir. Elinizde bulunan malzemelerin israf edilmemesi için bu konuya çok dikkat etmeniz gerekmektedir. İkinci olarak dikkat etmeniz gereken nokta yapacağınız motifleri uygun sırası ile birbirine ekleyerek, karıştırmadan ortaya düzgün bir sonuç çıkarmak olmalıdır.

Dantel örnekleri içinde en sık kullanılan model olan ilk başta motifleri tek tek oluşturulup en son birbirine eklenen dantel modelidir. Son olarak da dikkat edilmesi gereken nokta olan şeyde üretilecek olan ürünün kalitesinin korunması için gereken en başta kaliteli iplik seçimidir. Ortaya koyacağınız dantel türünün düzgün ve sergilenebilir bir model olması için bu hususlara dikkat etmeniz gerekmektedir.

Dantel Örneği Nasıl Oluşturulur

Aslında dantel örkleri oluştururken belli bir şekle bağlı kalınmadığı gibi herkes kendi zevkine ve beğenisine göre dantel örneği oluşturabilir. Oluşturulacak olan örnekte motifler kimi zaman bir çiçek, böcek kimi zaman ise bir kuş olmaktadır. Bu motiflerin çoğu zaman gerçeğe tıpatıp benzemesi beklenmediği gibi oluşturan kişi hayal gücünü kullanarak da bu işlemi yapabilir. Bu yüzden motif oluşturmada uyulması gereken herhangi bir kural bulunmamaktadır. Bunun yanı sıra olmayan maddelerden veya ürünlerden de yola çıkarak motif üretimi gerçekleştirilmektedir.

Bir önceki yazımız olan Hırdavat Sektöründe E-Ticaret Girişimi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

  Sosyal   Medyada   Paylaşın
gulez

Güncel Bandırma Haberleri

Teknik Destek ve Reklam Yönetimi Kutlu Creative tarafından sağlanmaktadır.