CÜCE GEZEN'DE TUZLU SU REZERVİ BULUNDU | Bandırmanın Sesi
İndirimli Tatil
foto-deniz1

CÜCE GEZEN’DE TUZLU SU REZERVİ BULUNDU

Paylaş
 
google haberlerde takip et

Bilim insanları, Mars ve Jüpiter arasında bulunan asteroit kuşağının en büyük cismi olan Ceres’in yüzeyinin altında, büyük bir tuzlu su rezervi olduğunu açıkladı.

1801 yılında İtalyan astronom Giuseppe Piazzi tarafından keşfedilen ve Mars ile Jüpiter arasında yer alan asteroit kuşağındaki en büyük cisim olarak tanımlanan Ceres, oldukça soğuk bir yüzeye ev sahipliği yapıyor.

NASA’nın 2018’de Ceres’in yakınına gönderdiği Dawn uzay aracının elde ettiği veriler, bu cüce gezegen hakkında yeni bilgiler edinilmesini sağladı.

YÜZEYİNİN ALTINDA TUZLU SU REZERVİ VAR

Elde edilen bulgular, gezegenin buzlu materyal sızdıran volkanlara ev sahipliği yaptığını ve jeolojik açıdan aktif olduğunu işaret ediyor. Ayrıca verilere göre Ceres’in yüzeyinin altında büyük bir tuzlu su rezervi var.

Bu rezervin, aşamalı olarak donmakta olan geniş bir yüzey altı okyanasunun kalıntısı olduğu tahmin ediliyor. Bilim insanları şimdi Ceres’in mikrobik yaşama sahip olup olmadığını incelemek için çalışmalar yürütüyor.

Güneş sisteminde, Dünya dışında yüzey altı okyanusa sahip olduğu bilinen ya da o yönde işaretlere sahip diğer gök cisimleri arasında Jüpiter’in uydusu Europa, Neptün’ün uydusu Triton ve cüce gezegen Plüton yer alıyor.

Bir önceki yazımız olan YERLİ AŞI KIŞA HAZIR başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

  Sosyal   Medyada   Paylaşın
gulez

Güncel Bandırma Haberleri

Teknik Destek ve Reklam Yönetimi Kutlu Creative tarafından sağlanmaktadır.