TATİL ZAMANI
foto-deniz1

ÇIRPILAR TERMİK SANTRALİNE GEÇİT YOK!

Paylaş
 

CHP Balıkesir Milletvekilleri Namık Havutça, Yenice Çırpılar’da yapılması planlanan termik santralle ilgili sert açıklamalarda bulundu.

Havutça “AKP İktidarı yandaş şirkete kıyak olsun diye yüzbinlerce insanın hayatını riske atıyor. Bölgede kanser oranları artacak, insanlar ve hayvanlar hastalanacak, doğa yok olacak. Yandaş şirketin Bandırma’yı ve bölge insanını kanser yapmasına izin veremeyiz” dedi.

Havutça; “Çırpılar Termik Santraline Geçit Yok!”

Bandırma’yı mahvedecek termik santral projesine geçit yok diyen CHP’li Havutça konuyla ilgili yaptığı açıklamada; “Çırpılar’da yapılması planlanan termik santralin bölgeye vereceği büyük zararlar konusunda AKP İktidarının halkın kaygılarını göz ardı ettiğini, yandaş şirkete kıyak olsun diye bölgedeki yüzbinlerce insana ve doğaya verilecek zararların hesaplanmadığını, santralin açılması için izinlerin verilmemesi gerektiğini” vurguladı.

Havutça, “bölge insanı ve STK’larla birlikte gerekli bütün girişimlerde bulunacağız!”

Geçtiğimiz aylarda yapılması planlanan termik santralin doğaya ve insan sağlığına vereceği zararların tespit edilmesi için meclis araştırma önergesi veren Havutça; ” yapılması planlanan termik santralle birlikte verimli Agonya Ovası’nda tüm yaşam tehlikeye girecek.  Bölgedeki içme, kullanma ve sulama suları, göletler, dereler, tarım alanları, ormanlar kirlenecek, hayvancılık yok olacak” dedi.

Yanlış alan ve yanlış teknoloji yüzünden, çevresindeki tüm varlıklara (insan, toprak, su, hava ve bitkiye) sürekli zarar vermekte olan termik santralin kurulacağı alanın çok iyi analiz edilmesi gerektiğini vurgulayan Havutça, Bandırma bölgesinde yapılması planlanan termik santralin yeniden değerlendirilerek; insan sağlığının, doğanın, tarım alanlarının, su kaynaklarının korunması ve mevcut alanların daha fazla tahrip edilmemesi için AKP İktidarının duyarlı olması gerektiğini,  insan hayatının ve doğanın yandaş şirketlere peşkeş çekilerek yok edilmemesi gerektiğini vurguladı.

Havutça; “150 bin nüfuslu Bandırma’ya içme ve kullanma suyu temin eden Gönen Barajı’nın hemen yanı başında kurulması düşünülen söz konusu termik santralin Bandırma için felaket olduğu yadsınamaz bir gerçektir. Bandırma’nın suyunu riske atacak bu termik santral projesine geçit vermeyeceğiz, Bandırma halkına rağmen bu santrali Yenice Çırpılara kurmaya çalışan bu insan ve doğa katliamını gerçekleştirecek olan projeye karşı gereken bütün mücadeleyi vereceğiz. Biz bu toprakların insanlarıyız, bu güzelim coğrafyanın rant uğruna yok olup gitmesine göz yumamayız. Halkın istemediği ve kabullenmediği hiçbir şeyi zorla yaptıramazsınız, bu Termik Santrali de buraya yapamazsınız” dedi.

Bir önceki yazımız olan Gazeteci Mustafa Yamaner ile Yıldızlar Geçidi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

  Sosyal   Medyada   Paylaşın
Bizi Facebook’tan Takip Edin!
ozen hyundai doga-koleji-bandirma yemtar
saloni
perema2014 soylu
bandirma-com-tr gumuskonak kutlu-creative-bandirma-web-tasarim
birge cilev eken-hotel dOnce
otel10com
Teknik Destek ve Reklam Yönetimi Kutlu Creative tarafından sağlanmaktadır.