Kaliforniya Üniversitesi’nden araştırmacılar, kuru cildin, kalp hastalığı ve alzheimer hastalığı gibi yaşa bağlı hastalıklara katkıda bulunan bir faktör olabileceği sonucuna varmışlardır.

Avrupa Dermatoloji ve Venereoloji Akademisi Dergisi’nde bu ayın başlarında yayınlanan araştırmada, bilim adamları incelemeye ilişkin gözlemlerini açıkladılar:

“Yaşlı insanların, kardiyovasküler hastalıklar, tip 2 diyabet, osteoporoz ve alzheimer hastalığı da dahil olmak üzere, yaşa bağlı çeşitli kronik hastalıklara yakalanmalarındaki en büyük faktör ‘iltihap’tır. İltihabın engellenmesi, bu tür hastalıkları engelleyebilir.”

Cilt ve yaşlanma

Cilt sağlığını korumanın en iyi yollarından biri, sadece nemli kalmasını sağlamaktır. Ohio State Üniversitesi Wexner Tıp Merkezi’nden dermatolog Dr. Susan Massick, “En sağlıklı uygulama açısından, ister yaşlı ister genç olsun, cildi nemli tutmaya çalışmak kesinlikle önemlidir” diyor.

Peki biz yaşlandıkça cildimize tam olarak ne oluyor? Yaş ilerledikçe, yerçekimi cildi olumsuz yönde etkiler ve cilt elastikiyetini kaybeder. Bu, cildi inceltebilir ve uygun nemlenmeyi sürdürme yeteneğini engelleyebilir. Öyleyse cildimizi yalnızca dış dünyaya maruz bırakmanın uzun vadeli olumsuz etkileri ortaya çıkar.

Massick, “Yaşlandıkça ultraviyole ışınlarının uzun süreli etkileriyle ilgili daha fazla sorun göreceksiniz” diyor ve ekliyor,“Cildin incelmesi, daha yavaş iyileşmesi, kolay morarması, ancak daha da önemlisi, cilt kanseri ve melanomları yaş ilerledikçe artıyor. Ayrıca, her yaş aralığında devam eden egzama ve sedef hastalığı gibi kronik, enflamatuar durumlar, yaşlılıkta kesinlikle daha büyük bir mücadeleye dönşecektir.”

Doğru şekilde nemlendirin

Massick, parfümsüz sabunlar ve vücut jelleri kullanarak vücudu temizlemenin en iyisi olduğunu söylüyor, çünkü parfüm ve parfüm içeren ürünler cildi olumsuz yönde etkileyebilecek tahriş edici maddeler içerebilir. Nemlendirici ürünler kullanıldığında, belirli özelliklere sahip ürünler kullanmak en iyisidir. Massick, “Kremler losyonlardan daha nemlendirici olma eğilimindedir, çünkü içlerinde daha fazla lipit ve yağ vardır, bu nedenle cildi daha fazla nemlendirirler” diyor.

Massick, ideal nemlendirme zamanının duştan çıktıktan hemen sonra olarak tavsiye ediyor. Son olarak, çok fazla ısının vücudu kurutabileceğini unutmamak gerekiyor. Massick, “Duşta, cildi kurutmaya meyilli aşırı sıcak sudan kaçınmak en iyisidir.”diyor.

Cildinize bakmak için güvenli ve etkili ürünler kullanmak, özellikle yaşlılar ve sedef hastalığı ve atopik dermatit gibi belirli rahatsızlıkları olan kişiler için sağlığa yararlı olabilir.

Kadinvekadin.net