CHP'Lİ AKIN GÖNEN ÇAYININ KİRLİLİĞİNİN PEŞİNİ BIRAKMIYOR | Bandırmanın Sesi
REKLAM
foto-deniz1
grand serenay hotel

CHP’Lİ AKIN GÖNEN ÇAYININ KİRLİLİĞİNİN PEŞİNİ BIRAKMIYOR

Paylaş
 

CHP Balıkesir Milletvekili Ahmet Akın, Gönen Çayı’nın kirliliğinin insan sağlığı ve çevre için ciddi boyutlara ulaştığını, kirlilik tehdidinin ortadan kaldırılması tüm kurum ve kuruluşların acil eylem planı oluşturarak derhal harekete geçmesi gerektiğini söyledi. Akın, “Gönen Çayının kirliliği hakkında defalarca AKP iktidarına çağrıda bulunduk. Buraya devlet el atmazsa kim el atacak? Acilen bir eylem planıyla Gönen Çayı için harekete geçilmeli” dedi.

CHP Balıkesir Milletvekili Ahmet Akın, Gönen Çayı’nın kirliliği ile ilgili yeni bir çalışma daha başlattı. Daha önce konuyu bir çok kez Meclis’e taşıyan Ahmet Akın kirliliğinin önlenmesi ve sorunun çözülmesi için Meclis araştırma önergesi verdi. Araştırma önergesinde Gönene Çayı’nın bölge için önemine dikkat çeken Ahmet Akın, TÜBİTAK başta olmak üzere bazı kuruluşların kirlilik ile ilgili yaptığı araştırmalara dikkat çekti. Akın önergesinde şunları dile getirdi:

“Gönen Çayı Deltası tipik bir delta ekosistemine örnek olup, alanda bu ekosisteme özgü bitki ve hayvan türleri yetişmektedir. Gönen Çayı Deltası her ne kadar Ramsar Alanı değilse de ülkemizin önemli sulak alanlarındandır. Gönen Çayı Deltası Sulak Alan Alt Havza sınırları içinde 60 familyaya ait, 150 cins ve 200 bitki bulunmaktadır. Deltanın adını aldığı Gönen Çayı Balıkesir’in önemli akarsularındandır. Marmara Denizinin güneyinde yer alan Gönen Çayı Güney Marmara’nın Susurluk Çayı’ndan sonra ikinci büyük akarsuyudur. Gönen Ovası’nın en önemli su kaynağı olan Gönen Çayı son yıllarda su kirliliği ile gündeme gelmektedir. TÜBİTAK başta olmak üzere bazı kuruluşların Gönen Çayı’na ilişkin yapmış oldukları incelemelerde kirliliğe dair önemli bulgular tespit ettikleri bilinmektedir. TÜBİTAK tarafından 2013 yılında yapılan bir çalışmada Gönen Çayında ağır metal kirliliğinin yüksek olduğu tespit edilmiştir. Nitekim yerel kuruluşların mevzuat kapsamında zaman zaman yaptıkları denetim ve incelemelerde de bu durumu teyit eden bulgular elde ettikleri bilinmektedir.

  • HALK ENDİŞELİ

Gönen Çayı’ndaki kirlilik konusu ile ilgili olarak gerekli önlemlerin alınması yolunda bu güne kadar ne yazık ki önemli bir gelişme kaydedilmemiştir. Ayrıca Gönen Çayı’ndaki kirliliğin su canlıları başta olmak üzere çevre ve insan sağlığını ciddi manada tehdit eder boyutlara ulaşması yöre halkını endişelendirmektedir.”

Bir önceki yazımız olan Balıkesir Yılda 500 Bin Adet Ceviz Fidanı İhraç Ediyor başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

  Sosyal   Medyada   Paylaşın
gulez

Güncel Bandırma Haberleri

Teknik Destek ve Reklam Yönetimi Kutlu Creative tarafından sağlanmaktadır.