CHP’Lİ AHMET AKIN’IN DOĞALGAZDA İNDİRİM TEKLİFİNİ İKTİDAR REDDETTİ

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

CHP Balıkesir Milletvekili ve Genel Başkan Başdanışmanı Ahmet Akın’ın doğalgazda KDV’nin yüzde 1’e indirilmesi ve ÖTV’nin kaldırılması için verdiği kanun teklifini AKP ve MHP milletvekillerinin oylarıyla kabul edilmedi. Ahmet Akın, “Asgari ücretli doğal gaza ayda 154 lira ödüyor, elektriğe 164 lira ödüyor, ne etti? 318 lira. E, kış aylarında asgari ücretli, maaşının yüzde 20’den fazlasını enerjiye veriyor. Düşünün, geri kalanını nereye ödeyecek, nasıl geçinecek, nasıl yaşayacak?” dedi.

CHP’li Ahmet Akın doğalgaz tüketiminde alınan vergilerden KDV’nin yüzde 18’den yüzde 1’e indirilmesini ve ÖTV’nin kaldırılması için verdiği kanun teklifinin Meclis Genel Kurul gündemine alınması için yaptığı konuşmasında doğalgaz ve elektrik zamlarını eleştirdi. Enerji ve Tabii Kaynakları Bakanı Fatih Dönmez’in sözlerini anımsatan Ahmet Akın, “2019 bütçesinde 2 Kasım 2018’de Sayın Bakan ‘Biz paydaşlarımızı önemsiyoruz, en büyük paydaşımız vatandaşımız, 54 milyon abonemiz var.’ Kararları paydaşları ile alacaklarını söylediler. 54 milyon vatandaşa bir yılda zam yaparken sordunuz mu? Yoksa kafanıza göre mi yaptınız?” diye konuştu.

Genel Kurul’da iktidar partisi milletvekillerine seslenen Ahmet Akın, “vicdanlarınıza sesleniyor ve bu kanun teklifimizin gündeme alınmasını sizden milletimiz adına rica ediyorum” diyerek şunları söyledi:

“Önümüz kış. Şimdi havalar soğumaya başladı, evlerde doğal gaz büyük ihtiyaç, elektrik büyük ihtiyaç ama maalesef milletimiz şu anda kara kara düşünüyor ‘Biz nasıl bu faturaların altından kalkacağız?’ diye.

Hatırlarsanız, dolar 7 liraya çıktığı zaman dediniz ki: ‘Dolar yükseldi, biz elektriğe zam yapacağız.’ Hemen zammı yaptınız. Ardından dolar 5 liraya indi, dedik ki: ‘Tamam, dolar indi, şimdi artık zammı indirin.’ Çok göstermelik bir indirim yaptınız ama indirim gerçek anlamda yapmadınız. Sonra ne oldu? Sayın Cumhurbaşkanı çıktı dedi ki: ‘Bakın, bu konularda fırsatçılık yapanları uyarın.’ Ama en büyük fırsatçılığı maalesef AK Parti Hükûmeti yaptı. Ne yaptı? Oradaki zammı, artımı indirmeden yine milletin sırtına yükledi.

Geçen yıldan bu yana da doğal gaz ve elektriğe tam 5 kere zam yapıldı değerli arkadaşlar. Bakın, evlerde elektrikler kesik, doğal gazlar kesik, 2017-2018 yıllarında tam 14 milyon 314 bin 375 abonenin elektriği kesildi. Ayrıca, 2014’le 2018 arasında da 5 milyon 386 bin 338 abonenin doğal gazı kesildi. Şimdi bu son zamlar, patır patır gelen zamlar daha da milleti sıkıntıya soktu ve bu rakam daha da fazla arttı. Bu milletin nasıl ne yakacağını; doğal gazını, elektriğini nasıl ödeyeceğini düşündünüz mü? Yoksa 60 milyar dolar borçla bir enkaz devreden damat bakanın enkazını ödemesini millete mi bıraktınız? Bakın değerli arkadaşlar, sektörü 60 milyar dolar borçla bırakan damat bakanı ödüllendirir gibi hazinenin, maliyenin başına getirdiniz. Ne yaptınız? Şimdi, orayı da batırıyor. Allah aşkına, onu bir zahmet oradan alın da millet biraz refah görsün, ekonomi nasıl olur, bilenleri, uzmanları anlatsın.

ÖZELLEŞTİRİLİNCE UCUZLAYACAK DEDİLER AMA FATURALAR KABARDI

“Ayrıca, AK Parti iktidara geldi, ne dedi? ‘Biz elektrik dağıtımı özelleştiriyoruz.’ Hatırlayın değerli arkadaşlar, 2013 yılına kadar olan süreçte 18 şirketten tam 12,7 milyar dolar para aldı. Bu para ne ediyor bugünün kuruyla? 72 milyar 390 milyon TL, bugünün parasıyla. Şimdi, o zamanın Bakanı Sayın Şimşek dedi ki: ‘Artık elektrik ucuzlayacak. Kayıp kaçak azalacak, iyice bitecek. Şirketler kâr edecek.’ Geldiğimiz durum ne? Buna siz kendiniz bakın, etrafınıza sorun, çok rahat görürsünüz: Yine bir enkaz, yine bir enkaz. Faturaları kararttınız, neden? Çünkü millet görsün istemiyorsunuz, milletin ödediği vergileri karartıyorsunuz. Ne yapıyorsunuz? Millete karşı bir oyun oynuyorsunuz değerli arkadaşlarım. Bu çok yanlış. 50 liralık enerji bedeli var, 100 lira fatura ödüyor, aradaki vergilerin ne olduğunu millet göremiyor.

Şimdi, düşünün, işçi, emekli, memur yüzde 15 zam almayı hayal dahi edemiyor ama diyorsunuz ki: ‘Sen yüzde 15 zammı bile alamıyorsun ama biz sana yüzde 70 zammı yapıştırıyoruz.’ Bu ne demek? Bu bir vicdansızlık. Bu hem ayıptır hem yazıktır hem de günahtır.SEÇİM

BİTER BİTMEZ ZAM YAĞMURU

Enerji Bakanı 27 Mart 2019’da seçimden önce çıktı, dedi ki seçim yatırımı olarak: ‘Doğal gaza, elektriğe zam yok.’ 24 Haziran bitti, ne yaptınız? Patır patır zamları yaptınız. Değerli arkadaşlar, bu getirdiğiniz sistemle siz bu milletin yoksulluğuna bir de enerji yoksulluğu eklemiş oldunuz. Bu da çok yanlış. Bu da, yine, vatandaşın sırtı üzerinden, yandaş olan bu şirketlerin borçlarını ödemeye gidiyor, başka hiçbir şey değil. Hesap yapın, kendinizi bu milletin yerine koyun. Asgari ücretli doğal gaza ayda 154 lira ödüyor, elektriğe 164 lira ödüyor, ne etti? 318 lira. E, kış aylarında asgari ücretli, maaşının yüzde 20’den fazlasını enerjiye veriyor. Düşünün, geri kalanını nereye ödeyecek, nasıl geçinecek, nasıl yaşayacak? Ben bunu her zaman söylüyorum: Bir ay bu maaşla geçinmeyi deneyin, bu milletin ne çektiğini çok rahat anlarsınız. Enerjide vergiler vicdanları acıtıyor değerli arkadaşlarım, vicdanları sızlatıyor. Şimdi, bizlerin vicdanları büyük oranda sızlıyor.  Türk milletinin bir ferdi olarak, bir vatandaşı olarak benim ricam: Onların, bu vatandaşların yerine kendinizi koyun, vicdanınızı sorgulayın.

Bakın, dedik ki: Biz konutlarda ısınmada kullanılan doğal gazda KDV’nin yüzde 1’e indirilmesini ve ÖTV’nin sıfıra indirilmesini istiyoruz.  Söyledim, 50 liralık enerji bedeline 100 lira para ödüyorlar yani bu akılla mantıkla örtüşmüyor. Bir de bunu kapatıyorsunuz, diyorsunuz ki: Aman ha, vatandaş görmesin, nasılsa biz ne desek onlar ödüyor, biz kendi yandaşlarımızla devam edelim, o Enerji Bakanlığının bıraktığı enkazı bu millete ödetelim, rahat edelim.  Arkadaşlar, alın size bir fırsat, gelin, bu milletin üzerindeki doğal gaz fiyatlarındaki bu vicdansızlığı bitirelim. Bu bir temel ihtiyaçtır, bu temel bir haktır. Evlerde ısınmada kullanılan doğal gazda ödenen KDV’yi yüzde 1’e indirelim ve doğal gazdaki ÖTV’yi de kaldıralım. Bu, bir temel ihtiyaçtır.  Bu konuyla ilgili hepinizin vicdanına sesleniyorum. Bunun partisi olmaz, bunun siyaseti olmaz. Karşı tarafta olan kişiler emekli insanlar, işçi insanlar, maaşının yüzde 15 dahi yükselmesini hayal dahi edemezken geliyorsunuz, diyorsunuz ki: Kardeşim, biz sana yüzde 70 zammı yapıyoruz, sen de bunu ödeyeceksin, ödemezsen elektriğini keseriz. Evde nasıl okur, nasıl ısınır, düşünen yok. Onun için, vicdanlarınıza sesleniyor ve bu kanun teklifimizin gündeme alınmasını sizden milletimiz adına rica ediyorum.”

BANDIRMA WEB TASARIM

Bir önceki yazımız olan Avşa Adası Nerede? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

CHP’Lİ AHMET AKIN’IN DOĞALGAZDA İNDİRİM TEKLİFİNİ İKTİDAR REDDETTİ

Yorumlar kapalı.

foto deniz bandırma
kutlu creative bandırma
avşa adası otelleri
x