CHP'Lİ AHMET AKIN: ORMANLAR YENİ TEHDİT ALTINDA | Bandırmanın Sesi
REKLAM
foto-deniz1

CHP’Lİ AHMET AKIN: ORMANLAR YENİ TEHDİT ALTINDA

Paylaş
 
google haberlerde takip et

CHP Balıkesir Milletvekili Ahmet Akın, TBMM Genel Kurulu’nda görüşmelerine başlanacak olan Maden Kanunu ve Bazı Kanunlar Hakkında değişiklik öngören “torba yasa tasarısı”nın, ne madenciliğe ne insan sağlığına ne de çevreye hizmet eden bir kanun tasarısı olduğunu söyledi. Ahmet Akın, “Bu tasarı madenciliği bitirme noktasına getirir. İnsan sağlığını doğrudan tehlikeye atan bir kanun tasarısı. Tüm yurtta olduğu gibi Balıkesir’de de çevre ve insan sağlığı açısından hasarlara yol açacak bu tasarı geri çekilmelidir” dedi.

Maden sektörü başta olmak üzere, enerji, petrol, nükleer santraller ile ilgili yeni düzenlemeler getiren, çevre ve insan sağlığını olumsuz yönde etkileyeceği için tartışmalara neden olan Maden Kanunu ve Bazı Kanunlar Hakkında değişiklik öngören “torba yasa tasarı” bu hafta TBMM Genel Kurulu’nda görüşülecek. Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu Üyesi CHP Balıkesir Milletvekili Ahmet Akın, torba tasarının geri çekilmesi gerektiğini söyledi. 51 maddelik tasarının Komisyon’daki görüşmelerinde CHP Grubu olarak itirazlarını dile getirdiklerini, bir çok sektöre, sektörün çalışanları ile çevre ve insan sağlığına olumsuz etkilere yol açacağını ifade etti. Ahmet Akın, şu bilgileri verdi:

“Tasarı; toplumsal yarar, ülke ihtiyacı, planlama, kaynak koruma, işçi sağlığı, çevre koruma gibi hayati konuları göz ardı ediyor. Tasarı madenciliğe hizmet etmiyor. Bu sektörde çalışan binlerce işçi ve memurun, jeoloji ve maden mühendisinin işsiz kalması ve meslek örgütlerinin denetim yetkilerinin ellerinden alınmasına yol açacak tasarı adeta ‘Maden Ceza Kanunu’ olarak hazırlanmış. Diğer yandan, yapılmak isten değişikliklerle ormanların yıkım ve yağması daha da kolaylaşacaktır. Çevresel etkiler göz ardı edilerek herhangi bir ekonomik faaliyetin yürütülmesi kabul edilebilir değildir. Bu yöndeki yaklaşımlar uzun dönemde madencilik sektörünün gelişimi bakımından engelleyici olacaktır. Daha önce orman izni almadan inşa edilip, çalıştırılan tesisler için fiili bir durumu kabullenmek anlamına gelen ve birçok soruna sebebiyet verebilecek şekilde düzenlenmiş maddeler bulunuyor.

Tüm yurtta olduğu gibi Balıkesir’de de çevre ve insan sağlığını olumsuz etkilere yol açacak kanun tasarısının TBMM Genel Kurulu’nda geri çekilmesi için çalışacaklarını sözlerine ekledi.

Bir önceki yazımız olan BANDIRMA'DA DEPREM HABERLERİ SON DAKİKA! başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

  Sosyal   Medyada   Paylaşın
gulez

Güncel Bandırma Haberleri

Teknik Destek ve Reklam Yönetimi Kutlu Creative tarafından sağlanmaktadır.