CHP’Lİ AHMET AKIN BOĞAZİÇİ ÜNİVERSİTESİ’NDE KONUŞTU

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

CHP Balıkesir Milletvekili ve Genelbaşkan Başdanışmanı Ahmet Akın, Türkiye’nin enerjide dışa bağımlılıktan kurtulması için yerli ve yenilenebilir kaynaklara önem vermesi gerektiğini söyledi. Akın, “Avrupa’da elektiriğe zam şampiyonuyuz. Dışa bağımlılığın sonuçlarından sadece birisi bu. Bunu da ancak ve ancak doğru enerji politikaları ile aşabiliriz” dedi.

CHP Genel Başkan Başdanışmanı ve Balıkesir Milletvekili Ahmet Akın, İstanbul’da TMMOB Elektrik Mühendisleri Odası İstanbul Şubesinin düzenlemiş olduğu EEMKON 2019 Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Kongresinde iktidarın enerji politikalarının yanlışlıklarını ortaya koydu. Cumhuriyet Halk Partisi’nin enerji politikalarını anlatan Ahmet Akın, iktidarı son 18 yılda enerjide dışa bağımlılığı yüzde 67’den yüzde 77 seviyelerine çıkardığını söyledi. Akın, “Yerli ve milli enerji dediler. Ama ithal kömürle ithal doğalgazla elektirik üretimini teşvik eden bir iktidar var. Türkiye’de taşkömürü tüketiminde en büyük pay yüzde 2018de 60,7’lik oranla termik santrallerin olmuştur. Gelin görün ki bunu da ithal ediyoruz. 2003 yılında 16 bin 166 ton taşkömürü ithal ederken bugün 38 milyon 184 bin ton ithal ediyoruz. Bu yerli ve milli enerji midir? Yoksa yine bir iktidar yalanı mıdır? ” diye konuştu.

Ahmet Akın Boğaziçi Üniveristesi Elektro Mobilite Çalıştayı ve Güz Festivaline katılıarak burada Boğaziçi Üniveristesi öğrencilerine ve katılımcılara partisinin enerji politikalarını anlattı. Türkiye’nin enerjide dışa bağımlı durumda olduğuna dikkat çeken Ahmet Akın, “Fosil kaynaklara yüksek oranlarda bağımlılığımız söz konusu. Ülkemizi bu bağımlılıktan çıkarmanın, enerji arz güvenliğimizi sağlamanın yolu yerli ve yenilenebilir,  temiz enerji kaynaklarımızı devreye almaktan geçiyor. Biz CHP olarak bu yönde bir enerji politikası benimsiyoruz. Projeler üretiyoruz” dedi.

Türkiye’nin yenilenebilir enerji kaynakları konusunda zengin bir potansiyele sahip olduğunu vurgulayan Ahmet Akın “Ülkemizin bu potansiyelinin değerlendirilmesinden yanayız. Halihazırda fosil kaynaklara ve ithal kaynaklara bağımlı olarak yürütülen enerji politikasından vazgeçilmesini, yenilenebilir enerjinin, enerji üretimimiz içerisindeki payının artırılmasını öneriyoruz. Bunun için enerji üretiminin yerelde belediyelerimiz ile projeler üretiyoruz.Yenilenebilir enerji politikalarımızın bütünlük içerisinde belediyelerimizle çalışarak, yenilenebilir enerji potansiyelimizi sonuna kadar değerlendirme gayretindeyiz” diye konuştu.

BANDIRMA WEB TASARIM

Bir önceki yazımız olan Gestaş Avşa Adası Erdek Feribot Seferleri 2024 başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

CHP’Lİ AHMET AKIN BOĞAZİÇİ ÜNİVERSİTESİ’NDE KONUŞTU

Yorumlar kapalı.

foto deniz bandırma
kutlu creative bandırma
avşa adası otelleri
x