CANSET SEVİM'DEN DÜNYA KIZ ÇOCUKLARI GÜNÜ AÇIKLAMASI | Bandırmanın Sesi
REKLAM
foto-deniz1
grand serenay hotel

CANSET SEVİM’DEN DÜNYA KIZ ÇOCUKLARI GÜNÜ AÇIKLAMASI

Paylaş
 

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Genç Girişimciler Balıkesir İcra Kurulu Başkanı Canset Sevim, Dünya Kız Çocukları Günü nedeniyle yaptığı açıklamada, erken yaştaki evliliklerin, kız çocuklarına yönelik cinsiyet ayrımcılığı yapılmasına ve kızların eğitim hizmetlerinden yeterince yararlanamamasına neden olduğunu söyledi.

Gelişmekte olan ülkelerde yedi kızdan birinin 15 yaşından önce evlendiğini anımsatan Sevim, “18 yaşına gelmeden evlenenlerin oranı ise yüzde 38’dir. Gelişmekte olan ülkelerde her yıl 16 milyon genç kız doğum yapıyor. 15-19 yaş arasındaki kızların ölüm nedenleri arasında birinci sırada gebelik ya da doğum sırasında oluşan sorunlar yer alıyor. Dünya üzerinde 1,8 milyar genç insan var, bunların yarısı kız çocukları. 600 milyonu gelişen ülkelerde yaşıyor. 15-24 yaş arasındaki 116 milyon kız çocuğu ilkokulu asla bitiremiyor. Dünya üzerinde 66 milyon kız çocuğu okula gidemiyor. Annenin okulda geçirdiği her bir yıl, bebek ölümlerini yüzde 5-10 arasında azaltıyor. Gelişmekte olan ülkelerde kızların üçte biri 18 yaşından erken evleniyor. Eğer hiçbir şey değişmezse 2020’ye kadar 142 milyon çocuk evliliği gerçekleşecek” dedi.
Türkiye’de ise 18 yaş altında evlenen her 10 kız çocuğundan dokuzunun 18 yaşından önce anne olduğunu dile getiren Sevim, “Erken yaşta evlilikler önce bireyi, daha sonra tüm toplumu etkileyecek çok önemli sonuçlar doğurmaktadır. Anne-çocuk ölümleri, üreme sağlığına yönelik sorunlar, eğitim eksikliği, kadına yönelik şiddet ve istismar bu sonuçlardan sadece birkaçıdır” ifadesini kullandı. Sevim, “Daha iyi ve gelişmiş bir Türkiye için mutlaka kız çocuklarının güçlendirilmesi, eğitim hizmetlerine ulaşmalarının sağlanması, meslek sahibi olmaları ve erken yaşta evlendirilmelerinin önlenerek eğitim imkânlarından yararlandırılması gerekmektedir” dedi.

Bir önceki yazımız olan Gazeteci Mustafa Yamaner ile Yıldızlar Geçidi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

  Sosyal   Medyada   Paylaşın
gulez

Güncel Bandırma Haberleri

Teknik Destek ve Reklam Yönetimi Kutlu Creative tarafından sağlanmaktadır.