Can Dündar Davası | Bandırmanın Sesi
İndirimli Tatil
foto-deniz1

Can Dündar Davası

Paylaş
 
google haberlerde takip et

Ak Parti Bandırma İlçe Başkan Yardımcısı, Balıkesir Büyükşehir Belediye ve Bandırma Belediye Meclis Üyesi Av. Yılmaz Özdemir hukukçu ve siyasetçi kimliği ile Can DÜNDAR davasını değerlendirdi.

“Can DÜNDAR’ın beraat ettiği algısı oluşturulmaya çalışılıyor”

Can DÜNDAR, tutukluluk kararına karşı, hayır oyu kullandığı ve eleştirdiği referandumla Anayasaya eklenen “bireysel başvuru” ile Anayasa Mahkemesine müracaat ederek, tutuklu yargılanmasının adil yargılanma hakkını ihlal ettiğini iddia etti. Anayasa Mahkemesi, usul yönünden incelemesi gereken başvuruyu, Anayasal düzenlemeye aykırı bir şekilde işin esasından inceledi ve oy çokluğu ile tutuksuz yargılanması gerektiğine karar verdi. Bu karar kamuoyuna Can DÜNDAR “beraat etti” şeklinde yansıtılarak “suçsuzluk” üzerinden bir algı oluşturulmaya çalışıldı. Hâlbuki Anayasa Mahkemesi sadece tutuklu yargılanmanın gerekmediğine karar vermişti.

Daha sonra soruşturmayı yürüten Cumhuriyet Savcısı, Türk Ceza Kanunu’nun 220/7. Maddesi Delaletiyle Türk Ceza Kanunu’nun 314/2, 328/1, 330/1, 312/1 Maddelerinde düzenlenen suçların işlendiği gerekçesi ile dava açtı. Mahkeme, DÜNDAR hakkındaki “Fetullahçı Terör Örgütü/ PDY Silahlı Terör Örgütüne yardım” suçlamasıyla ilgili dosyanın ayrılmasına ve Ankara’da yürütülen Mit Tırları ana davası ile birleştirilmesine karar verdi. Can DÜNDAR’a da devletin gizli kalması gereken bilgileri temin etmek ve açıklamak suçundan 5 yıl 10 ay hapis cezası verdi. Ancak Mahkeme kararı kamuoyunda bilerek çarpıtılmaya ve Can DÜNDAR sanki beraat etmiş gibi algı oluşturulmaya çalışıldı.

“Verilen ceza bir nevi yapılanın gazetecilik faaliyeti olmadığını da tescillemiş oldu”

Mahkemede Savcı Can DÜNDAR’a soruyor; Bu silahların Suriye’ye gittiğini haber yaptınız. Kanıtlarınız var mı? Can Dündar sadece “sanıyorum” diye cevap verebiliyor. Mahkemede hâkim Can DÜNDAR’a sanmakla haber yapılmaz diyerek aslında bir nevi gazetecilik dersi de verdi. Aslında orada yargılanan gazetecilik kurumu olmadığı açıktı. Yerel Mahkeme Can DÜNDAR’a verdiği 5 yıl 10 ay hapis cezası ile yapılanın gazetecilik faaliyeti olmadığını da tescillemiş oldu.

“Can DÜNDAR’ın işlediği fiil dünyanın her yerinde suçtur ve cezası ağırdır.”

Benzer olaylar ABD’de de yaşandı. Edward Snowden Amerika’da görevli bulunduğu kurum NSA’a ait gizli / resmi bilgileri alıp yaymaktan suçlandı. Julian Assange ise kamuoyunda Wikileaks olarak bilinen, resmi olarak açıklanmamış, ancak gizli / resmi belgeleri yayınlamakla suçlandı. Her iki davada farklı yargılama yapıldı. Julian Asange yasadışı belge edilmekten, Edward Snowden yasadışı belge yayınlamaktan yargılandı. Bradley Manning, ABD ordusunun Irak ve Afganistan’da yol açtığı sivil ölümleri gösteren belgeler sızdırdı, 35 yıl hapis cezası aldı.

Edward Snowden’ın, ABD’nin 122 devlet ve hükümet başkanını dinlediğini ortaya koyan belgelerini, CNN kanalı yayınlamayı reddetti. Yasalara göre suç olan bu durumu da; “ulusal güvenlikle ilgili gizli bilgilerin ifşa edilmesine araç olmayı reddediyoruz” diyerek kamuoyuna duyurdu. The Guardian ise bu belgelerin çok küçük bir kısmını yayınladı. Ardından, İngiliz gizli servis elemanlarının gözetiminde/zoruyla matkaplarla, taş kesme makineleriyle bilgisayarlarının hard disklerini kendi elleriyle imha etmek zorunda bırakıldılar.

“Asıl dava, ayrılan örgüt davası”

MİT Tırları ile ilgili aradan 1 yıl geçmiş olmasına rağmen ve ne savcılar ne teknik takip ne de ihbarı yapan astsubay Gültekin MENGE(mahkeme ifadesinde) silahların IŞİD’e gittiğine dair bir ifade kullanmazken, Can DÜNDAR, kendisine Fetullahçı Terör Örgütü/PDY tarafından servis edilen doküman / görüntüleri “Silahlar İŞİD’e gidiyordu” şeklinde yayınlayarak (savcılık iddianamesinde Can Dündar’ın bu haberi yapmak için rüşvet aldığına dair çok ciddi iddialar ve deliller mevcuttur) CASUSLUK yapması, bu casusluğun Fetullahçı Terör Örgütü/PDY faaliyeti kapsamında gerçekleştirdiğini ortaya koymaktadır.

Can DÜNDAR, Fetullahçı Terör Örgütü’nün kendisine rüşvet karşılığı verdiği görev olan 17 ve 25 Aralık Darbe Girişimlerini meşru gösterme görevini başarıyla yerine getirebilseydi, buradan hareketle önce Cemaat işlediği suçlardan arındırılıp suçsuzmuş gibi gösterilecek, ardından Türkiye terör örgütlerine yardım ve onlarla işbirliği yapıyor ithamları gerçekmiş gibi gösterilip Türkiye’nin Lahey’de Uluslararası Mahkemede yargılanmasının yolu açılmış olacaktı. Türkiye mahkûm ettirildiği takdirde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı köşeye sıkışması sağlanacak, yurtdışına çıkması da mümkün olmayacak olan Erdoğan’ın meşruiyeti ortadan kaldırılmaya çalışılarak görevinden indirilmesi sağlanacaktı. Bu da Fetullahçı Terör Örgütü/PDY’nin ana amacıdır.

“Can DÜNDAR’a suikast iddiası, acemice yazılmış bir senaryodur.”

Davanın duruşması öncesinde adliye önünde eli silahlı bir kişi tarafından Can DÜNDAR’a suikast girişiminde bulunulduğuna dair görüntüler acemice hazırlanmış bir senaryonun uygulanmaya çalışılmasıdır. CHP Çanakkale Milletvekilinin saldırgan olduğu iddia edilen kişinin sol elinde silah varken sağ eline sarılması ve bu sırada Can DÜNDAR’ın eşininin saldırganın fotoğrafını çekmeye çalışması da sosyal medyada alay konusu olmuştur. Bunlar, daha büyük bir senaryoda mağdur rolü biçilmek istenen Can DÜNDAR için acemice yazılmış ara senaryolardır.

“Bandırma’da da casus seviciler var”

Devletin gizli kalması gereken belgelerini Fetullahçı Terör Örgütü vasıtasıyla temin ettiği ve yayımladığı mahkeme kararı ile tescillenen Can DÜNDAR ve Erdem GÜL’ün, Bandırmalıların ödediği vergi ile tertip edilen ve “Kuşcenneti Festivali” adı altında düzenlendiği halde siyasi propaganda aracı olarak kullanılan festival kapsamında Bandırma’ya getirilmesi fecaattir. Bu adamların suç işlediği mahkeme kararı ile sabit olmuştur. İşlenen suç da öyle yenilir yutulur cinsten değildir. Türk Ceza Kanunu’nda düzenlenen ve mahkeme tarafından varlığı tescillenen suçların halk arasındaki karşılığı “casusluk ve vatan hainliği”dir. Bu kapsamda değerlendirilen bu kişilerin Bandırma’da ağırlanması, ağırlayacak kişiler açısından da soru işaretleri oluşturmaktadır. Bunun faturası da ağır olacaktır.

Bir önceki yazımız olan Balıkesir Yılda 500 Bin Adet Ceviz Fidanı İhraç Ediyor başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

  Sosyal   Medyada   Paylaşın
gulez

Güncel Bandırma Haberleri

Teknik Destek ve Reklam Yönetimi Kutlu Creative tarafından sağlanmaktadır.