Çamaşır makinesinin nasıl temizleneceğini öğrenme fikri size garip geliyorsa, bunun yararlı olabileceği bazı nedenlerden bahsedelim:

– Makinenizdeki bazı bileşenler suyu tutma eğiliminde olabilir, bu da makinenizin küf bakterileri için üreme alanı haline gelmesi demektir. Makinenizde küf birikmesi istenmeyen kokulara neden olur. Bazı çamaşır makineleri, tasarımlarından dolayı kötü kokuyu dışarı atamaz.

– Sert su, bileşenlerde ve borularda kireç birikmesine neden olarak nesnelerin daha yavaş çalışmasına neden olur. Kireç temizlendiğinde çamaşır makineleri ve borular daha verimlidir.

– Nemli bir bölgede yaşıyor olabilirsiniz. Havadaki sabit nem, makinenin çalıştırılması arasında tamamen kurumasını önleyerek kokulara ve küflenmeye neden olur.

Güzel kokulu ve temiz bir çamaşır makinesine sahip olmak için bu 3 basit adımı uygulayabilirsiniz.

Adım 1: Sirke ile sıcak programda çalıştırın

Deterjan yerine iki bardak beyaz sirke kullanarak sıcak programda ve boş olarak çalıştırın. Beyaz sirke elbiselere zarar vermez. Sıcak su ve sirke karışımı, bakteri üremesini ortadan kaldırır ve önler. Sirke ayrıca bir koku giderici görevi de görebilir ve küf kokusunu önler.

Adım 2: İçini ve dışını fırçalayın

Bir kovada çeyrek su bardağı sirkeyi ılık su ile karıştırın. Bir sünger veya fırça kullanarak makinenin içini bu karışım ile temizleyin. Önden yüklemeli bir çamaşır makineniz varsa, lastik contaya özellikle dikkat edin. Deterjan haznesi çıkarılabilirse, fırçalamadan önce sirkeli suya batırın. Makinenin dışına da hızlıca silin.

Adım 3: Sıcak programda çalıştırın

Makinenizi deterjan veya sirke olmadan sıcak programda, boş çalıştırın. Bakteri ve mineral birikimini önlemek ve çamaşırlarınızın çamaşır makinesinden çıktıklarında temiz olduklarından emin olmak için altı ayda bir çamaşır makinenizi temizlemelisiniz.

Kadinvekadin.net