Buzdolabında Saklanması Gereken Besinler | Bandırmanın Sesi
REKLAM
foto-deniz1
grand serenay hotel

Buzdolabında Saklanması Gereken Besinler

Paylaş
 

Sağlıklı tüketim için aldığınız besinleri doğru koşullarda saklamaz sağlığınız için çok önemli. Buzdolabında muhafaza edilmemesi gereken besinler…

1 Patates

Patatesler buzdolabınıza ait değildir. Patatesler serin, kuru ve karanlık bir yerde saklanması gerekir. Buzdolabınızdaki soğuk sıcak ayarının patatesler üzerinde olumsuz etkisi vardır. Patates nişasta bakımından zengindir. Soğuk ortamda nişasta şekere daha kolay dönüşecektir.

2 Soğan

Soğanınızın buzdolabına ait olup olmadığı, satın aldığınızda anlarsınız. Soyulmamış soğan, raf ömrünü uzatmak için temiz havaya ve oda sıcaklığına ihtiyaç duyar. Bırakın buzdolabına koymayı plastik poşetin içine bile koymayın. Soğanları buzdolabına koyduğunuz zaman yumuşak ve küflü hale gelir. Hava girmeyen bir kap içinde dışı soyulmuş bir soğanı buzdolabına koyabilirsiniz.

3 Avokado

Avokadoların olgunlaşması biraz zaman alır. Olgunlaşmamış avokadoları soğutursanız, olgunlaşma sürecini uzatırsınız. Avokado oda sıcaklığında ve karanlık bir ortamda çabuk olgunlaşır.

4 Sarımsak

Buzdolabında sarımsak saklamak küflenmesine ve yapısının bozulmasına neden olacaktır. Sarımsaklarınızı mutlaka serin ve kuru bir alanda saklayın.

5 Kahve

Çekilmiş kahve ve kahve çekirdekleri serin, kuru, karanlık alanlarda saklanması gerekir. Buzdolabınız soğuk ve nemli olduğundan, 3 kriterden 2’si karşılanmadı. Buzdolabınızdaki nem kahve çekirdeğinin bayatlamasını sağlar. Fazla miktarda kahve çekirdeğiniz varsa, onları dondurun. Nemi dışarıda tutmak için onları hava geçirmez torbalarda sakladığınızdan emin olun.

6 Bal

Balı korumak için soğutmaya ihtiyaç yoktur. Balınızı buzdolabına koymak kristalleşmeye neden olur. Kapalı bir kapta sağlandığında balın ömrü uzar. Kuru ortamda fakat ve direk güneş ışığından uzak tutun.

7 Domates

Domatesin soğutulması iyi bir fikir gibi görünebilir. Soğutulmuş bir ortamda domateslerin kırmızı rengi azalır. Bu nedenle domatesler en iyi şekilde oda sıcaklığında ve doğal ışıkta saklanır.

8 Sucuk

İnsanlar sucuğu buzdolabında saklamak istiyor. Etin buzdolabına ait olduğunu öğrendik. Sucuğun özelliği korunmuş bir et olmasıdır. Soğutma ve ek koruma gerekli değildir. Sucuğu buzdolabına koymak, ihtiyacı olan oksijenden mahrum eder.

9 Sirke

Sirke, kendisini koruyan asitli bir sıvıdır. Çok kullandığınız bir şey olmadığı için uzun süre dayanır. Aynı zamanda uzun bir raf ömrüne sahiptir. Sirkeyi muhafaza etmek için buzdolabında saklamak gerekmez.

10 Ketçap

Ketçap, öncelikle domateslerden yapılır. Domates için soğutma önerilmemektedir. Domates ketçap yapmak için işlendikten sonra çeşitli koruyucular eklenir. Bu koruyucu maddeler tek başlarına, soğutmaya ihtiyaç duymadan ketçapınızı taze tutacaktır.

11 Tonbalığı

Konserve ton balığı açık değilse, buzdolabında saklanması gerekmez. Soğutma gibi, konserve de bir muhafaza işlemidir. Konserve, yiyecekleri uzun süre korumanın bir yoludur. Kapalı kutuların muhafazasına soğutma ilave edilmesine gerek yoktur. Kutular, dolap gibi kuru ve karanlık bir yerde muhafaza edilmelidir. Bir kez açıldığında, kullanılmayan ton besini kutudan çıkarın. Hava geçirmez bir kaba konulduktan sonra buzdolabında saklayın.

12 Yumurta

Yumurtaların nerede saklanacağı konusunda çok fazla tartışma var. Konuyla ilgili yapılan bazı araştırmalar, yumurtaların lezzetlerinin bir kısmını buzdolabında kaybettiğini ortaya çıkardı. Bu, oda sıcaklığında en iyi şekilde saklandıklarını gösterir. Sıcaklıktaki dalgalanmalar yumurtalar için iyi değildir. Bunları buzdolabınızın kapağında saklarsanız, kapıyı açtığınızda maruz kaldıkları sıcaklık değişebilir.

Bir önceki yazımız olan Sindirim Sistemimiz ve Bilinmesi Gerekenler başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

  Sosyal   Medyada   Paylaşın
gulez

Güncel Bandırma Haberleri

Teknik Destek ve Reklam Yönetimi Kutlu Creative tarafından sağlanmaktadır.