BÜYÜKŞEHİR'DEN BURSA'YA KOCA SEYİT HEYKELİ - Bandırmanın Sesi
İndirimli Tatil
foto-deniz1

BÜYÜKŞEHİR’DEN BURSA’YA KOCA SEYİT HEYKELİ

Paylaş
 
google haberlerde takip et

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’nin katkıları ile Bursa Nilüfer’de dikilen Çanakkale kahramanı Havranlı Koca Seyit Onbaşı’nın heykeli Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur’un da katıldığı törenle açıldı. Bursa’da faaliyet gösteren Balıkesir İl ve İlçeleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği’nin girişimleri ile hizmete sokulan heykelin açılış töreni Koca Seyit’in yaşamının anlatılması ile başladı. Törende Nilüfer Belediyesi tarafından heykelin bulunduğu parkın adının da Seyit Onbaşı olarak değiştirildiği duyuruldu. Duyurunun ardından saygı duruşunda bulunularak, İstiklal Marşı okundu.
Balıkesir İl ve İlçeleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı İrfan Göktaş açılış konuşması yaptı. Konuşmasında Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur’a heykel yapımı için verdiği desteklerden dolayı teşekkür eden Göktaş, her 18 Mart’ta Koca Seyit’i Bursa’da anmak için çalışmalar yaptıklarını belirtti. Göktaş’ın ardından Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey bir konuşma yaptı.
BAŞKAN UĞUR: “15 TEMMUZ’DA MİLLETİMİZ ÇANAKKALE RUHUNUN SÖNMEDİĞİNİ GÖSTERDİ”
Açılış töreninde Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur da bir konuşma yaparak, Kuvayi Milliye şehri Balıkesir’in Bursa’ya selamlarını getirdiklerini söyledi. Koca Seyit’in tarihi değiştiren, Çanakkale kahramanı olduğunu ifade eden Başkan Uğur “Bizler şehit kanlarıyla sulanmış toprakların üzerinde yaşıyoruz. Bugün burada bir araya geliyorsak şehit ve gazilerimiz sayesinde. Onlar büyük yokluk ve sıkıntılar içinde bu ülkeyi bizlere armağan ettiler. Bizler onlardan daha konforlu, huzur içerisinde yaşıyoruz. Onlar bu konforları görmediler. Tabi ki Çanakkale ruhu Türkiye’de devam ediyor. 15 Temmuz’da da Türkiye Büyük Millet Meclisi bombalanırken, halkımızın üzerine uçaklardan, tanklardan ateş edilirken, işte o Çanakkale ruhunun sönmediği, bitmediğini milletimiz bir defa daha gösterdi. Teröristlere, darbecilere karşı, tankına, topuna, uçağına karşı milletvekillerimiz mecliste, halkımız meydanlarda cevabını verdi. Çanakkale ruhunun sönmeyeceği, gençliğe de Çanakkale ruhunun aşılanacağı artık aşikar” diye konuştu.
KOCA SEYİT HEYKELİ MARMARA ADASI’NDA YAPILDI
Balıkesir’in Marmara Adası’nın adının marble, mermerden geldiğini söyleyen Başkan Uğur konuşmasını şöyle sürdürdü:
“Her yıl Büyükşehir olarak Marmara Adası’nda uluslararası heykel yarışması düzenliyoruz. Dünyanın birçok ülkesinden gelen heykeltıraşlar, yine başlarında güzel sanat profesörlerinde olduğu ekiple bir ay süre ile verilen mermerlere heykelleri yapıyorlar. Bu Koca Seyit heykelini de Marmara Adası’nda heykeltıraşlar yaptı.”
Açılış töreninde son olarak Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe bir konuşma yaptı. Heykelin yapımında destek veren herkese teşekkür eden Başkan Altepe, Çanakkale ve Kurtuluş Savaşı şehitlerini anmanın gururunu yaşadıklarını söyledi. Konuşmaların ardından heykelin açılışı gerçekleştirildi.
Açılışa Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Milletvekilleri Muhammet Müfit Aydın, Ahmet Akın, Erkan Aydın, Havran Belediye Başkanı Emin Ersoy, Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, muhtarlar, sivil toplum örgütlerinin temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

Bir önceki yazımız olan Balıkesir Yılda 500 Bin Adet Aşılı Ceviz Fidanı İhraç Ediyor başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

  Sosyal   Medyada   Paylaşın
gulez

Güncel Bandırma Haberleri

Teknik Destek ve Reklam Yönetimi Kutlu Creative tarafından sağlanmaktadır.